Dąbrowszczacy i Obrońcy Stalingradu znikną z Opola

Artur  Janowski
Artur Janowski
Usunięcie tych nazw ulic sugeruje władzom Opola IPN. Urzędnicy ratusza się do nie tego palą, ale już niebawem nie będą mieli wyboru.

Patroni z czasów PRL zachowali się mimo, że po 1989 roku doszło w mieście do wielkiej zmiany nazw ulic.
Dąbrowszczaków – Polaków walczących w wojnie domowej w Hiszpanii – a także obrońców rosyjskiego Stalingradu (dziś to miasto nosi nazwę Wołgograd) wówczas oszczędzono.

Teraz zmianę może wymusić ustawa o „zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, czy obiektów”, która weszła w życie w ubiegłym roku. Przepisy zakładają, że samorządy mają czas do 1 września tego roku zmienić kontrowersyjne nazwy. W Opolu patronami do zmiany miała się zająć specjalna komisja, w skład której wchodziliby historycy. Ten pomysł ratusza jest już nieaktualny.

- Instytut Pamięci Narodowej przygotował listę nazw ulic do zmiany, mamy jeszcze trochę czasu, aby przygotować odpowiednie uchwały i przedyskutować to z mieszkańcami – mówi Katarzyna Oborska Marciniak, rzecznik ratusza.

IPN zaleca usunięcie nazw ulic Dąbrowszczaków oraz Obrońców Stalingradu. Nie sugeruje natomiast zmian w przypadku ulic upamiętniających Jurija Gagarina czy Ludwika Waryńskiego. W ratuszu do żadnych zmian nazw ulic razie się nie palą. M.in. dlatego, że na Dąbrowszczaków mieszka ponad 1000 opolan, i pewnie wielu nie chce zamieszania ze zmianą nazwy ich ulicy.

- Z jakiś względów na osiedlu zmieniono kiedyś wszystkie nazwy, a Dąbrowszczaków ocalono. Czemu to teraz zmieniać, po co? - pyta Elżbieta Baran.

Janusz Spiegel uważa z kolei, że IPN chce pisać historię Polski na nowo, a zmiana nazwy to niepotrzebne zamieszanie i koszty. - Rozumiem, gdyby to była ulica im. Stalina, czy Lenina, ale jak komuś mogą przeszkadzać Dąbrowszczacy, którzy przecież walczyli z faszyzmem – dziwi się Spiegel.

Opinie mieszkańców nie mają jednak decydującego znaczenia. Co więcej zgodnie z przepisami wojewoda ma możliwość, o ile
którejś z nazw nie usunie rada miasta, samemu podjąć decyzję o zmianie. Dlatego w ratuszu są przekonani, że do zmiany dojdzie prędzej czy później.

ZOBACZ OPOLSKIE INFO [19.05.2017]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska