Daj żyć wątrobie

Redakcja
Jolanta Grzyb skorzystała z „żółtego tygodnia” i zaszczepiła się w przychodni przy ul. Waryńskiego w Opolu.
Jolanta Grzyb skorzystała z „żółtego tygodnia” i zaszczepiła się w przychodni przy ul. Waryńskiego w Opolu.
Liczba zachorowań w Polsce na wirusowe zapalenie wątroby typu A i B systematycznie maleje, ale rośnie liczba ludzi nieodpornych na wirus A i nosicieli wirusa B.

Blisko 300 tysięcy Polaków jest nosicielami tego wirusa i może zakażać innych. - Do zakażenia WZW typu B najczęściej dochodzi przez krew w wyniku naruszenia ciągłości tkanki - wyjaśnia dr Wiesława Błudzin, specjalista chorób zakaźnych z Opola. - Na przykład w trakcie zabiegów chirurgicznych lub badań inwazyjnych, jeśli sprzęt nie jest odpowiednio wysterylizowany, robienia tatuażu czy też zabiegów u kosmetyczki. Bądź - podczas używania wspólnych strzykawek i igieł.
- Inna droga to kontakty seksualne z osobą zakażoną, gdyż wirusy wnikają wtedy do organizmu wraz z płynami ustrojowymi. Ponadto zakażenie jest możliwe, jeśli ktoś mieszka z nosicielem wirusa WZW B i nie przestrzega higieny osobistej - używa np. tego samego ręcznika czy łyżki.

Do objawów wskazujących na WZW B należą:
- zażółcenie skóry
- nudności, wymioty, brak apetytu
- ciemny mocz, jasny stolec
- uszkodzenie wątroby, co mogą wykazać badania.
- Należy jednak pamiętać, że zażółcenie skóry, choć najczęściej tak się wszystkim żółtaczka kojarzy, wcale nie musi wystąpić - podkreśla dr Wiesława Błudzin. - To tylko jeden z objawów choroby - ostrej jej postaci. Natomiast częściej wirusowe zapalenie wątroby typu B przybiera formę przewlekłą, która może przebiegać w sposób bezobjawowy lub skrytoobjawowy. Chory nic o tym nie wie, a choroba skrycie się rozwija. Może ona toczyć organizm przez 20 lat i skończyć się marskością wątroby.

W ostrym okresie choroby powinno się leżeć i stosować dietę wątrobową. Nie należy wtedy się przemęczać ani wykonywać jakiejkolwiek pracy fizycznej. Natomiast w przypadku przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu B - stosuje się leki przeciwwirusowe i dietę.
- W obydwu tych przypadkach zabronione jest spożywanie potraw tłustych i ciężkostrawnych, czosnku, cebuli oraz picie kawy i alkoholu - ostrzega dr Błudzin. - A zaleca się m.in. jedzenia gotowanego chudego mięsa i gotowanych warzyw. Po każdym posiłku należy odpocząć, najlepiej poleżeć.
Mniejsza zapadalność na żółtaczkę pokarmową odnotowana w naszym kraju ma związek z poprawą warunków sanitarnych. Z badań wynika jednak, że naturalnie uodpornionych na wirus WZW typu A jest niespełna 30 proc. Polaków w wieku do 25 lat. Tymczasem wirus ten jest stale obecny w otaczającym nas środowisku. Epidemiolodzy ostrzegają więc, że wśród osób nieodpornych może dojść do tzw. epidemii wyrównawczych choroby.
- Obecnie rośnie liczba zachorowań na WZW typu A w Stanach Zjednoczonych - dodaje dr Błudzin. - Związane jest to z migracjami tamtejszej ludności oraz z dużym napływem imigrantów. Jeśli ktoś nie ma odporności, a zetknie się z osobą zakażoną, łatwo się zaraża.
Do zakażenia WZW typu A dochodzi w wypiciu zainfekowanej wirusami wody lub zjedzeniu żywności, np. warzyw czy owoców w niej mytych. Można się też zarazić od osób zakażonych w początkowym okresie choroby, gdy nie daje ona jeszcze żadnych objawów.

Najskuteczniejszym sposobem na to, aby nie zachorować, są szczepienia przeciwko obu typom wirusowego zapalenia wątroby. Można przyjąć oddzielne szczepionki przeciwko WZW typu B i WZW typu A, według wyznaczonego cyklu. Można też wziąć szczepionkę skojarzoną, która zabezpiecza jednocześnie przed jednym i drugim typem wirusa.
- Należy pamiętać, że szczepionkę przeciwko WZW B przyjmuje się w trzech dawkach: drugą po miesiącu, a trzecią w pół roku po pierwszej - podkreśla dr Błudzin. - Jeśli ktoś ograniczy się do dwóch, co niestety się zdarza, mogą się u niego nie wytworzyć przeciwciała. U niektórych ludzi tak bywa, więc nie można tego bagatelizować.
SZCZEPIENIE PRZECIWKO WZW B SZCZEGÓLNIE ZALECA SIĘ:
- dzieciom i młodzieży nie podlegającym szczepieniom obowiązkowym
- osobom w wieku 20-40 lat, zwłaszcza kobietom, które ze względu na tryb życia lub wykonywane zajęcia (np. praca w służbie zdrowia) są narażone na zakażenia związane z uszkodzeniem ciągłości tkanek lub - poprzez kontakt seksualny; kobiety, ze względu na budowę anatomiczną, są bardziej podatne na zakażenie wirusem
- chorym przygotowywanym do zabiegów operacyjnych
- przewlekle chorym o wysokim ryzyku zakażenia.
Szczepienia przeciwko WZW A poleca się zwłaszcza:
- osobom z przewlekłymi chorobami wątroby
- dzieciom do 15. roku życia
- osobom wyjeżdżającym do krajów o wysokim ryzyku zachorowania na WZW A
- pracownikom służby zdrowia i służb miejskich
- pracującym przy dystrybucji żywności i przygotowującym posiłki
- mieszkańcom terenów przed spodziewanym wybuchem epidemii, względnie terenów, gdzie epidemia znajduje się w początkowej fazie rozwoju.

GDZIE SIĘ ZASZCZEPIĆ
Więcej informacji na temat akcji "żółty tydzień" można zasięgnąć pod numerem infolinii: Wszystko o szczepieniach - tel. 0-801 109 509, czynnej od poniedziałku do piątku w godz. 10-19 oraz w soboty w godz. 9-15 (koszt jak przy połączeniu lokalnym). Natomiast adresy wszystkich punktów szczepień są na stronie www.zoltytydzien.pl.

CIEKAWOSTKI:
- wysuszona w temperaturze pokojowej krew z wirusem żółtaczki wszczepiennej może cię zakazić przez co najmniej tydzień
- wirus żółtaczki wszczepiennej jest 50 do 100 razy bardziej zakaźny niż wirus wywołujący AIDS
- żółtaczka pokarmowa występuje 1000 razy częściej niż cholera
- około 60 proc. wszystkich przypadków WZW typu B w naszym kraju jest następstwem zakażeń w szpitalach.
(Źródło: www.zoltytydzien.pl.)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska