Dalej będzie się opłacało wozić śmieci do lasu

Daniel PolakZaktualizowano 
Śmieci, na które wczoraj nasz fotoreporter natknął się w lesie niedaleko osiedla Kuźniczka w Kędzierzynie-Koźlu. Takich nielegalnych wysypisk jest tu więcej.
Śmieci, na które wczoraj nasz fotoreporter natknął się w lesie niedaleko osiedla Kuźniczka w Kędzierzynie-Koźlu. Takich nielegalnych wysypisk jest tu więcej. Daniel Polak
Wprowadzenie ustawy śmieciowej nie zlikwiduje problemu nielegalnych wysypisk - przewidują leśnicy. Eksperci potwierdzają: - To prawny bubel.

Na terenie Nadleśnictwa Zawadzkie w 2011 roku znaleziono aż 36 ton śmieci pozostawionych tam przez turystów, bądź podrzuconych przez gospodarzy, którzy nie chcieli płacić za ich legalny wywóz. Rok później było ich niewiele mniej, bo 32 tony.

Teoretycznie po pierwszym lipca takich dzikich wysypisk ma nie być wcale, bo tego dnia zacznie obowiązywać ustawa śmieciowa. Poprzez wprowadzenie obowiązkowego podatku śmieciowego całość odpadów stanie się własnością gminy. W efekcie ludziom miało się już nie opłacać wyrzucać śmieci do lasu. Leśnicy są jednak pełni obaw.

- Odpady komunalne gminy będą odbierały na bieżąco, ale sprzętu rtv i wielkogabarytowego już nie. Jestem przekonany, że część jego znajdziemy w naszych lasach - przewiduje Zdzisław Siewiera, szef Nadleśnictwa Zawadzkie, który niedawno w lesie niedaleko Kolonowskiego znalazł niedawno 50 starych telewizyjnych kineskopów.

Jeszcze bardziej pesymistycznie przyszłość dla opolskich lasów widzi Lech Olczyk, nadleśniczy z Prószkowa.

- Firmy nie będą odbierać wszystkich odpadów komunalnych, bo wprowadziły limity. Kto się nie zmieści, będzie wyrzucał je w lesie - obawia się nadleśniczy Olczyk, który rocznie na likwidację dzikich wysypisk wydaje aż 80 tysięcy złotych.

Eksperci przyznają, że nowa ustawa to prawny bubel. - Jest niedopracowana i będziemy ponosić tego konsekwencje - uważa Grzegorz Chudomięt, szef Związku Międzygminnego "Czysty region", który zajmie się wywozem odpadów w kilkunastu gminach na południowym-wschodzie woj. opolskiego. Zdaniem Chudomięta część właścicieli gospodarstw mogła celowo zaniżyć liczbę lokatorów, aby płacić mniejszy podatek (w samorządach obsługiwanych przez "Czysty region wynosi on od 12 do 20 zł).

- Jeśli ktoś ma pięcioosobową rodzinę, a wykazał, że tylko dwuosobową, to raczej pewne, że nie zmieści się w limicie i będzie musiał pozbyć się gdzieś reszty odpadów.
Niewykluczone, że wywiezie je właśnie do lasu - mówi Grzegorz Chudomięt.

Zużyty sprzęt rtv i odpady wielkogabarytowe gminy będą miały obowiązek odbierać od mieszkańców w tzw. punktach selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. "PSZOK-i" docelowo mają powstać w każdej gminie, ale nie wiadomo, kiedy się to stanie. Doraźnie samorząd będzie na razie organizowała mobilne punkty zbiórki takich odpadów.

Sęk w tym, że lodówkę, czy wersalkę będzie można tam oddać raz na kilka miesięcy, bo z taką częstotliwością mają być przeprowadzane zbiórki. Na razie nie wiadomo, czy samorządom starczy na nie ich organizację pieniędzy. Jeśli nie, wówczas będą musiały podnieść stawki podatku śmieciowego. A to doprowadzi do tego, że jeszcze więcej osób będzie się uchylać od płacenia.

polecane: Flesz - e-papieros zagraża zdrowiu

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 21

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

M
MoBi

Śmieci w lesie to osobny temat a ustawa to też inna bajka. Bo co ma piernik do wiatraka? Większość ludzi w Polsce mieszka w miastach. Ci, co wożą śmieci do lasu to nie jakies jaskółki. Nawet ze śmieci można poznać właściciela. Jest słuzba lesna która czuwa, ale nigdy nie złapie takiego co podrzuca. Była milicja, ormo, zomo - teraz mamy policję i co się zmnieniło. Dawniej to chociaz dzielnicowy był na miejscu i widział wszystko. Podrzucania śmieci nie było. Teraz mamy straz miejską w samochodach terenowych, na rowerach, na koniach. I co z tego? NIC. Tylko koszt dla podatnika. I nawet nie wiadomo, kto wywiózł żukiem czy tez furmanką śmieci. Rozliczyć tych co pilnuja. A nie pieprzyć, że potrzebna ustawa, to znikną śmieci z lasu. Wypierki jakiegos urzędasa.

G
Gandharwa
W dniu 28.06.2013 o 10:02, xy napisał:

W ustawie nie ma określonych limitów co do ilości wytworzonych śmieci przez mieszkańców. Te limity pojawiają się dopiero w regulaminach gminy, zazwyczaj jest to 60 l/mieszkańca.  Jest to niezgodne z ustawą.

 

Nie, to nie do końca tak. W ustawie limitu nie ma...mowa jest o tym, że wszystkie odpady komunalne przechodzą pod władztwo (nie własność) gminy. W regulaminie są rzeczywiście ustalane minimalne objętości pojemników, to jednak nie jest limit, chodzi o to, by 5-osobowa rodzina zamawiała jednak 240 litrowy pojemnik a nie 60-cio.

 

Jednak limit może się pojawić w uchwale uchwalanej na podstawie art 6r ust 3 ucpg, np w Opolu to:

 

|SPOSÓB I ZAKRES SWIADCZONYCH USŁUG|- Uchwała nr XL/643/13 Rady Miasta Opole z dnia 25 kwietnia 2013 r. w sprawie określenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości z terenu Miasta Opola i zagospodarowania tych odpadów, w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

 

W Opolu w jednym z paragrafów tej uchwały jest zapis, że w zamian za opłatę ma się prawo do wywozu nieograniczonej ilości odpadów. Gdzie indziej nie musi tyk być, jednak w tej uchwale musi być zapis, co z odpadami "ponad".

T
Tiger
W dniu 01.07.2013 o 10:58, Hubert napisał:

To, że ustawa jest jaka jest to jeden temat. Mnie bulwersuje, że niektóre gminy chca na tym temacie zarobić. W gminie Tarnów Op. ustalono, że od lipca obligatoryjnie będzie tylko jeden odbiór pojemników na miesiąc.Co mam teraz zrobić z odpadami skoro do tej pory miałem w umowie zapis, że odbiór następuje co dwa tygodnie. Opłaty za wywóz wzrosły, częstotliwość wywozu śmieci zmalała to w takim wypadku śmieci będą trafiały do lasu lub pod urząd gminy jak to miało miejsce kiedyś w Komprachcicach.

No to gmina dała d... Jedynym wyjściem jest zażądać większego pojemnika. Niemniej jednak - czy na pewno tylko jeden wywóz  w miesiącu?  To chyba nawet w ustawie jest jakoś uregulowane i ta wymaga bodaj dwóch. Miesiąc przechowywania odpadów latem, przy insektach, to sporo.

H
Hubert

To, że ustawa jest jaka jest to jeden temat. Mnie bulwersuje, że niektóre gminy chca na tym temacie zarobić. W gminie Tarnów Op. ustalono, że od lipca obligatoryjnie będzie tylko jeden odbiór pojemników na miesiąc.

Co mam teraz zrobić z odpadami skoro do tej pory miałem w umowie zapis, że odbiór następuje co dwa tygodnie. Opłaty za wywóz wzrosły, częstotliwość wywozu śmieci zmalała to w takim wypadku śmieci będą trafiały do lasu lub pod urząd gminy jak to miało miejsce kiedyś w Komprachcicach.

p
papap

Artykuł typu "Nie wiem co zrobić z telewizorem a myśleć mi się nie chce...więc wywiozę do lasu" A wpisz w gugla: co zrobić...., gdzie oddać...A tu Pan z Lasu namawia wręcz do wywożenia, żeby utwierdzić społeczeństwo, że ustawa jest zła. 

A ja Wam powiem, że jest ok. Tylko Gminy, Radni i inni wszechwiedzący spłycili system. A dlaczego? Bo nie mają jaj, żeby powiedzieć mieszkańcom swojej gminy:

"Słuchajcie. Musimy segregować odpady bo i tak koszty "niesegregowania" wrócą jak bumerang ale z innej strony więc i tak za to zapłacicie. Chcecie mieć odbierane gabaryty, rtv, mieć PSZOK niedaleko (albo wogóle), system edukacji dla Waszych dzieci, zakłady gdzie te odpady zostaną faktycznie odzyskane i unieszkodliwione a nie na papierze? 

TO ZAPŁAĆCIE 15-20 zł od osoby i będzie git. 

 

 

 

 

k
kamila

nie może być żadnych limitów. Ustawa mówi że WSZYSTKIE śmieci wytworzone przez mieszkańców stają się własnością GMINY

x
xy
W dniu 27.06.2013 o 21:57, Gnido napisał:

no właśnie , czy w ustawie śmieciowej jest coś o limitach na osobę, czy nie ?Może ktoś podpowiedzieć?Może Pan zielony coś w temacie podpowie?Ja mam rodzinę trzy osobową , segreguje śmieci od kilku lat .Mam 2 kubły po 240l żółty i szary .Pierwszy wywożę co 8 tyg szary co 2 i mam na styk , teraz słyszę że mi 240 l na zmieszane odpady nie przysługuje bo ludzi za mało , czyli co ? piec lub las???

 

W ustawie nie ma określonych limitów co do ilości wytworzonych śmieci przez mieszkańców. Te limity pojawiają się dopiero w regulaminach gminy, zazwyczaj jest to 60 l/mieszkańca.  Jest to niezgodne z ustawą.

z
zablysnę

oczywiście cały ten krajowy pomysł ze smieciami jest chory, bo dzieli kraj na województwa, miasta ,powiaty, gminy, sołectwa, na ludzi i wprowadza różne stawki opłat.

Skoro ja jestem sam jeden człowiek, to w zasadzie moje mozliwości generowania ilości śmieci są ograniczone. No nie dam rady zrobić powyżej jakiejś określonej wartości.

Poza tym ja śmieci generuję tam, gdzie w chwili obecnej przebywam (zazwyczaj w Polsce).

W związku z tym Ustawa powinna nałożyć jednolity podatek na każdego  obywatela, bez względu na podział terytorialny kraju. 

Wtedy nikomu nie będzie chciało się skrywać prawdy o ilości osób zamieszkałych w danym miejscu, latać po lasach i kombinować.

To samo dotyczy opłaty RTV - jestem w stanie oglądać TV będąc tylko w jednym miejscu na tereni Polski i nie ma dla mnie róznicy, czy słucham/oglądam przez odbiornik RTV prywatny, czy w firmie.

 

G
Gnido
W dniu 27.06.2013 o 18:36, Andrzej napisał:

Zaraz, zaraz... Przecież miała być stawka od osoby i wywóz śmieci, więc jakie limity?!

no właśnie , czy w ustawie śmieciowej jest coś o limitach na osobę, czy nie ?Może ktoś podpowiedzieć?Może Pan zielony coś w temacie podpowie?

Ja mam rodzinę trzy osobową , segreguje śmieci od kilku lat .Mam 2 kubły po 240l żółty i szary .Pierwszy wywożę co 8 tyg szary co 2 i mam na styk , teraz słyszę że mi 240 l na zmieszane odpady nie przysługuje bo ludzi za mało , czyli co ? piec lub las???

Z
ZYTA

I  JUŻ WALCZĄ O POSADKI NA SKLADOWISKACH- Ogłoszony był konkurs na to stanowisko, zgłosił się tylko RADNY  Zbigniew Barszcz i go wygrał. Już pracuje u nas - mówi Mariusz Rozmiarek, dyrektor Miejskiego Składowiska Odpadów w Kędzierzynie-Koźlu.

Radny objął stanowisko "mistrza eksploatacji" i będzie się zajmował przetwarzaniem odpadów komunalnych.

 

Radny był tak zajęty swoją nową pracą, że nie chciał na ten temat rozmawiać z portalem nto.pl. - Nie mam teraz na to czasu - uciął i rozłączył się.

A szkoda, bo chcieliśmy zapytać radnego, czy nie widzi problemu w tym, że coraz więcej członków rady i ich rodzin znajduje pracę w instytucjach samorządowych.

Niedawno żona Zbigniewa Barszcza dostała pracę w Związku Międzygminnym 'Czysty Region", który także zajmuje się gospodarką śmieciową

A
ANIA

I CO Z TEGO, ŻE BUBEL NAJWAZNEJSZE, ŻE BĘDZIE DROŻEJ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

k
kant

A czy tu o śmieci chodzi czy tylko o kasę i coś jeszcze. Wspaniała pralnia pieniędzy, przepływ kasy przez instytucje państwow itd - ale rząd wie najlepiej - a my mamy śmieci 

n
niby nowy

Rację mają leśnicy - wprowadzenie jakichkolwiek limitów w odbiorze śmieci, jak i tez tworzenia utrudnień np. w odbiorze odpadów wielkogabarytowych lub zużytego sprzętu AGD i RTV niczego nie zmieni w dotychczasowej praktyce. Nadwyżka odpadów i te na które odbiór będzie w jakikolwiek sposób utrudniony będzie nadal ładował w lesie lun w przydrożnych rowach.

Odpady mają być odbierane wtedy, gdy mieszkaniec chce się ich pozbyć, a nie wtedy gdy gmina zechce je łaskawie odebrać.

e
ekolog

Tereny ogólnodostępne tu min. lasy, tereny przyległe do wód państwowych nie powinny być składowiskiem dzikich wysypisk. Dlaczego lasy mają ponosić koszty likwidacji nielegalnych składowisk. Za dzikie wysypiska na tych terenach powinny odpowiadać gminy  i być zobowiązane do ich likwidacji. Może tym sposobem zmusi się wójtów do lepszego pilnowania swoich mieszkańców. Gmina poniesie koszty, będzie biedniejsza ale teren czysty. Może tak sąsiad przypilnuje sąsiada śmieciarza, dlaczego jeden może uczciwie płacić za wywóz śmieci, a drugi wywozi byle gdzie  i jest zadowolony jaki to z niego cwaniak. Cwaniactwo i zgniliznę należy tępić wszelkimi sposobami.

A
Andrzej

Zaraz, zaraz... Przecież miała być stawka od osoby i wywóz śmieci, więc jakie limity?!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3