Dalia Atlas i Yair Kless wystąpią z Filharmonikami Opolskimi

fot. Archiwum
Prof. Dalia Atlas badaniom nad życiem i twórczością Ernesta Blocha poświęciła wiele lat.
Prof. Dalia Atlas badaniom nad życiem i twórczością Ernesta Blocha poświęciła wiele lat. fot. Archiwum
Dziś finałowy koncert Dni Muzyki Żydowskiej, festiwalu Ernesta Blocha. Filharmoników Opolskich poprowadzi mistrzyni batuty z Izraela, Dalia Atlas.

Jest pierwszą dyrygentką, która zdobyła siedem pierwszych nagród na prestiżowych konkursach dyrygenckich we Włoszech, Anglii, Stanach Zjednoczonych i Brazylii.

Krytycy muzyczni na całym świecie podkreślają nie tylko wspaniały wyraz artystyczny, jaki nadaje swoją interpretacją, ale także umiejętności wydobywania z orkiestry wszystkiego, co w niej najlepsze. Artystka wiele czasu poświęciła badaniom nad życiem i twórczością żydowskiego kompozytora Ernesta Blocha. Na całym świecie propaguje jego muzykę, wykonując nieznane utwory, doprowadza do prawykonań. Prezentuje też jego twórczość na wielu konferencjach i sympozjach muzycznych.

Solistą piątkowego koncertu będzie wybitny skrzypek z Izraela, Yair Kless, profesor w akademii muzycznej w Tel Awiwie, jeden z najbardziej cenionych na świecie nauczycieli gry na skrzypcach. Karierę solową rozpoczął w młodym wieku i do chwili obecnej występuje na największych światowych scenach jako solista i kameralista. Jego szeroki repertuar obejmuje muzykę wszystkich epok, od baroku do współczesności, zawierając również premierowe wykonania utworów. Niektóre z nich były napisane dla niego lub jemu dedykowane.

W programie wieczoru: Szkice symfoniczne Romeo i Julia Kabalewskiego oraz dwa dzieła Blocha - Koncert skrzypcowy i Symfonia cis-moll.

Ernest Bloch naukę gry na skrzypcach rozpoczął mając 9 lat. Mimo że był skrzypkiem napisał tylko jeden koncert skrzypcowy. To kompozycja dość nowoczesna, z charakterystycznym dla niego rysem kompozytorskim, ale nosząca wiele wpływów wagnerowskich i brucknerowskich w podejściu do materiału tematycznego. Jest to dzieło wyjątkowe, poruszające słuchaczy, napisane z rozmachem. Pod względem pasji i mistrzowskiego zorganizowania muzycznego dorównuje innemu dziełu Blocha - Schelomo.

Symfonia cis-moll to wczesne dzieło Blocha, rzadko dziś wykonywane. Słychać tu inspirację muzyką Wagnera, Brucknera, Mahlera i Straussa, pojawiają się ślady typowego "żydowskiego" stylu, ale jeszcze mało indywidualne i dojrzałe.

Początek o godz. 19. Bilety: 25 i 18 zł.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska