Darek Rodewald powinien był wygrać Rajd Dakar 2014! Dowodem jest ten film [wideo]

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Darek Rodewald na mecie Rajdu Dakar 2014 z flagą Olesna
Darek Rodewald na mecie Rajdu Dakar 2014 z flagą Olesna Team de Rooy
Mechanik z Olesna może mówić o wielkim pechu. Team de Rooy, w którym startował, zajął 2. miejsce w 36. Rajdzie Dakar, podczas gdy w rzeczywistości był najszybszy.

Już bezpośrednio po zakończeniu 36. Rajdu Dakar pisaliśmy w NTO, że to decyzja jury podjęta przy zielonym stoliku zdecydowała, że Team de Rooy z Darkiem Rodewaldem stracił pierwsze miejsce w 36. Rajdzie Dakar.

Team de Rooy, który jechał ciężarówką w międzynarodowym składzie: kierowca Gerard de Rooy (Holandia), nawigator Tom Colsoul (Belgia) oraz mechanik Darek Rodewald (Polska), wygrał już raz Rajd Dakar w 2012 roku.

W tym roku ekipa jadąca turkusowym Iveco Powerstar Strator Torpedo od początku zapowiadała, że chce powtórzyć sukces. Do 10. etapu Team de Rooy prowadził w klasyfikacji. Ale ekipę Darka Rodewalda ścigali kierowcy z teamu Kamaz Master (w końcowej klasyfikacji w pierwszej piątce znalazło się aż 4 Rosjan!).

Andriej Karginow z etapu na etap odrabiał straty i gonił Gerarda de Rooya. W 3 ostatnich etapach role się odwróciły, to Gerard de Rooy gonił Karginowa.

Kluczowy był ostatni etap. Gerard de Rooy postawił wszytko na jedną kartę, na ekstremalnie trudnej trasie wcisnął gaz do dechy i przyjechał z ponad 10-minutową przewagą nad Andriejem Karginowem.

Karginow złożył jednak wniosek do jury o specjalny bonus czasowy za to, że na trasie musiał zatrzymać się, ponieważ drogę zablokował rozbity samochód rajdowy.

Godzinę po zakończeniu rajdu organizatorzy przyznali bonus czasowy i przesunęli w tabeli Karginowa na 1. miejsce.

Gerard de Rooy odwołał się od tej decyzji, ale jego odwołanie zostało odrzucone.

Dopiero po rajdzie Team de Rooy znalazł nagranie z telewizyjnego helikoptera, na którym widać wyraźnie, że Andriej Karginow zatrzymał się przy samochodzie, który wcześniej... ominął Gerard de Rooy. Karginow nawet nie próbował ominąć samochodu. Od razu się zatrzymał (a za nim inny Rosjanin Eduard Nikołajew), pomógł ustawić na kołach przewrócony samochód, a na mecie udał się do jury z wnioskiem o bonus czasowy.

- Złożyliśmy protest, ale odrzucono go, dopiero dzień później dostaliśmy film, na którym widać, że mamy rację, ale było już za późno na odwołanie - mówi Darek Rodewald.

Po decyzji jury Team de Rooy spadł na 2. miejsce ze stratą 3 minut i 11 sekund do lidera.
- W całej historii Rajdu Dakar różnica między pierwszym i drugim zawodnikiem nie była tak mała! - mówi Darek Rodewald.

Rajd Dakar 2014 podzielony był na 13 etapów. Trasa miała ponad 9 tysięcy kilometrów i wiodła bezdrożami i pustyniami Argentyny, Boliwii i Chile.

To był już piąty start w Rajdzie Dakar w kategorii ciężarówek , Darka Rodewalda, 30-letniego mechanika z Olesna. Zajmował pierwsze miejsce (2012), drugie (2014), czwarte (2013), dwa razy po wypadku nie dokończył rajdu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska