Darek Rodewald: Tak naprawdę to my wygraliśmy w tym roku Dakar [wideostory]

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Team de Rooy z Darkiem Rodewaldem z Olesna w składzie dojechał do mety Rajdu Dakar 2014 na pierwszym miejscu, ale po kontrowersyjnej decyzji jury zmieniło kolejność.
Chociaż podczas telewizyjnych transmisji Rajdu Dakar pokazywane są przede wszystkim polskie gwiazdy: Krzysztof Hołowczyc, Adam Małysz czy Rafał Sonik, to właśnie Darek Rodewald - mechanik z Olesna - jest jedynym Polakiem, który wygrał Rajd Dakar.Dzisiaj przyjechał do Olesna, aby spotkać się z uczniami Zespołu Szkół Zawodowych, którego jest absolwentem. W spotkaniu, zorganizowanym przez dyrektora oleskiej zawodówki Horsta Chwałka w Miejskim Domu Kultury, wzięli udział także uczniowie oleskich gimnazjów nr 1 i nr 2. Darek Rodewald, który jest członkiem holenderskiego Teamu de Rooy (startującego w składzie: holenderski kierowca Gerard de Rooy, belgijski nawigator Tom Colsoul oraz mechanik Darek Rodewald), wygrał Rajd Dakar 2012. W tym roku również dojechał do mety na 1. miejscu, ale po kontrowersyjnej decyzji jury zmieniono kolejność. Godzinę po zakończeniu rajdu organizatorzy przyznali bonus czasowy i przesunęli w tabeli Andrieja Karginowa z rosyjskiego Kamaza na 1. miejsce. Decyzja przy zielonym stoliku zdecydowała, że  Gerard de Rooy stracił pierwsze miejsce w 36. Rajdzie Dakar.Oto, co mówi o tej sytuacji Darek Rodewald:

Darek Rodewald, zwycięzca Rajdu Dakar, przyjechał do Olesna ...

Darek Rodewald wygrał Rajd Dakar 2012 jako członek holenderskiego Teamu de Rooy, startującego w składzie: holenderski kierowca Gerard de Rooy, belgijski nawigator Tom Colsoul oraz mechanik z Olesna.

W tym roku również dojechał do mety na pierwszym miejscu, ale po kontrowersyjnej decyzji jury zmieniło kolejność. Godzinę po zakończeniu rajdu organizatorzy przyznali bonus czasowy i przesunęli w tabeli Andrieja Karginowa z rosyjskiego Kamaza na 1. miejsce.

Wszystko dlatego, że Rosjanin zatrzymał się obok samochodu rajdowego, który dachował. Wcześniej Gerard de Rooy ominął rozbity wóz.

Podczas spotkania z uczniami Zespołu Szkół Zawodowych w Oleśnie Darek Rodewald wyjaśniał tę sytuację. Uczniowie pytali go, czy zasady fair play nie kazały pomóc.

- Zasady są takie, że kierowcy jadący za samochodem, który miał wypadek, zatrzymują się, jeśli trzeba ratować ofiary wypadku - wyjaśniał Darek Rodewald. - Kiedy dojechaliśmy na miejsce, obok samochodu leżącego na dachu dwóch członków ekipy podniosło kciuk do góry na znak, że wszystko jest w porządku.

- Są nagrania z telewizyjnego helikoptera, jednak organizatorzy odrzucili nasze odwołanie, mimo iż prywatnie przyznawali nam rację - dodaje Rodewald. - To frustrujące, że chociaż to my tak naprawdę wygraliśmy rajd, to na podium stanęliśmy dopiero na 2. miejscu.

Spotkanie z Darkiem Rodewaldem zorganizowano w Miejskim Domu Kultury, aby móc pomieścić publiczność, wśród której byli nie tylko uczniowie oleskiej zawodówki, ale także gimnazjów nr 1 i nr 2.

Uczniowie pytali polskiego zwycięzcę Rajdu Dakar m.in. o to, jak osiągnął to, że z małego Olesna dotarł na pierwszej miejsce Rajdu Dakar.

Odpowiedź 31-letniego mechanika z Olesna można streścić w dwóch słowach: pracowitość i nauka języków obcych.

- Mechanika to nie tylko moja praca, alei największe hobby - mówi Darek Rodewald. - Trzeba też uczyć się języków. Gdybym nie znał niemieckiego, nie dostałbym pracy u de Rooya, a gdybym nie nauczył się holenderskiego, nie miałbym szans startować w Rajdzie Dakar. Na Zachodzie widzę niestety, że u Polaków ze znajomością języków obcych nie jest najlepiej.

Darek Rodewald jest pierwszym polskim triumfatorem Rajdu Dakar. Niektórzy umniejszali jego sukces, mówiąc, że jest tylko mechanikiem.

- To jasne, że najważniejszy jest kierowca, a na jego sukces pracuje cały zespół - mówi Darek Rodewald. - Mam licencję rajdową. W kategorii ciężarówek załogę rajdową tworzą trzy osoby: kierowca, nawigator i mechanik. W naszym Teamie de Rooy pracuje 42 ludzi, w tym wielu mechaników, ale nie każdy dobry mechanik nadaje się do rajdów. Trzeba umieć wytrzymać ekstremalne warunki.

Darek Rodewald ma 31 lat. Jest absolwentem szkoły zawodowej przy Zespole Szkół Zawodowych w Oleśnie.

Od 2007 roku pracuje w Teamie Dakar w holenderskiej firmie de Rooy. To słynna w Holandii rodzina rajdowców. Jan de Rooy wygrał Rajd Dakar w 1987 roku. Jego syn powtórzył jego sukces w ubiegłym roku, dokładnie ćwierć wieku po ojcu. Darek Rodewald jeździł na rajdy z oboma holenderskimi kierowcami (oleśnianin startuje od 2007 roku).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska