Darek Rodewald, zwycięzca Rajdu Dakar, odwiedził swoją dawną szkołę w Oleśnie

Mirosław Dragon
Darek Rodewald z flagą Olesna, z którą jechał w Rajdzie Dakar.
Darek Rodewald z flagą Olesna, z którą jechał w Rajdzie Dakar. ZSZ Olesno
Mechanik pokładowy, który trzy lata temu wygrał najsłynniejszy rajd świata, odwiedził Zespół Szkół Zawodowych w Oleśnie, którego jest absolwentem.
Załoga 9-tonowej ciężarówki Iveco Powerstar Strator Torpedo z numerem bocznym 501 startowała w składzie (na zdjęciu od prawej w czarnych strojach sportowych): holenderski kierowca Gerard de Rooy, polski mechanik Darek Rodewald i belgijski nawigator Jurgen Damen.Ekipa po 13 etapach i pokonaniu 9 tysięcy kilometrów zajęła 9. miejsce. Na jest to wynik marzeń, ponieważ Team de Rooy wymieniany był w gronie faworytów (w 2014 roku zajęli 2. miejsce, w 2013 roku - 4. miejsca, a w 2012 roku - 1. miejsce). Potężna awaria na 4. etapie tegorocznego startu (w ciężarówce złamał się dyferencjał tylnej osi) zniweczyła szanse na zwycięstwo. Po tym etapie Darek Rodewald z załogą spadł w klasyfikacji generalnej na 32. miejsce. W następnych etapach jednak mozolnie odrabiał straty.  Sześciokrotnie stawał na podium ( trzy razy 2. i trzy razy 3. miejsce). Nie udało się jednak zrealizować kolejnego celu - wygrania etapu. Dwa etapy wygrał za to inny z kierowców Teamu de Rooy - Hans Stacey (prywatnie szwagier Gerarda de Rooya). W Rajdzie Dakar 2015 w kategorii ciężarówek niepodzielnie królował rosyjski Kamaz, który zajął całe podium!1. Airat Mardiejew2. Eduard Nikołajew3. Andriej Karginow[yt]9LO0vGU-onQ[/yt]

Darek Rodewald w Rajdzie Dakar 2015. Zobacz niesamowite zdjęcia

Darek Rodewald jest pierwszym Polakiem, który wygrał Rajd Dakar. W 2012 roku jako mechanik pokładowy Teamu de Rooy triumfował w kategorii ciężarówek. W tym roku jego wyczyn powtórzył na quadzie Rafał Sonik, który został drugim polskim zwycięzcą Rajdu Dakar.

W tym roku Team de Rooy z Darkiem Rodewaldem na pokładzie zajął 9. miejsce w kategorii ciężarówek.

- Mieliśmy potężną awarię na czwartym etapie, złamał się nam dyferencjał tylnej osi - opowiada Darek Rodewald. - Naprawa trwała kilka godzin, musiałem wymieniać dyferencjał na środku pustyni. W nocy musieliśmy dokończyć etap, jechać w ciemnościach przez ogromne wydmy. Nie było już jednak szans, żeby walczyć o podium.

Darek jest absolwentem Zespołu Szkół Zawodowych w Oleśnie. W 2001 roku ukończył szkołę zawodową i zdobył zawód mechanika samochodowego.

Co roku odwiedza swoją szkołę (na co dzień mieszka w Holandii, gdzie jest szefem Teamu Dakar w firmie kierowcy Gerarda de Rooya).

- Darek Rodewald jest ambasadorem naszej szkoły w świecie - podkreśla Horst Chwałek, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Oleśnie.

Z tegorocznego rajdu Darek Rodewald tradycyjnie już przywiózł do swojej szkoły oleską flagę z logo Zespołu Szkół Zawodowych.

- Ta flaga towarzyszyła mu w tegorocznym wyścigu, z dumą prezentował ją na mecie w Buenos Aires - podkreśla Horst Chwałek.