Darmowe leki dla seniorów [LISTA 2017]

Hanka Sowińska
Lista powinna być „nastawiona” na pacjentów z chorobami kardiologicznymi i cukrzycą. Tak uważa dr Małgorzata Kło-sińska-Pituła, lekarz rodzinny z Praktyki Rodzinnej „Na Ugorach” w Toruniu.
Lista powinna być „nastawiona” na pacjentów z chorobami kardiologicznymi i cukrzycą. Tak uważa dr Małgorzata Kło-sińska-Pituła, lekarz rodzinny z Praktyki Rodzinnej „Na Ugorach” w Toruniu. Sławomir Kowalski
Lista powinna być „nastawiona” na pacjentów z chorobami kardiologicznymi i cukrzycą. Tak uważa dr Małgorzata Kło-sińska-Pituła, lekarz rodzinny z Praktyki Rodzinnej „Na Ugorach” w Toruniu.

Od września 2016 r. osoby, które skończyły 75 lat mają prawo do bezpłatnych leków. Na pierwszej, darmowej liście znalazło się 1129 preparatów, które zawierały 68 substancji czynnych. W najnowszym wykazie (trzecim z kolei) figuruje 1167 produktów (o 38 więcej). Dzieje się tak zgodnie z zapowiedziami ministra zdrowia, który obiecał seniorom, że lista darmowych leków będzie rosła.
Niestety, część pacjentów 75+ nie korzysta z tego dobrodziejstwa. Dlaczego tak się dzieje, tłumaczy dr Tadeusz Dereziński, szef NZOZ „Eskulap” w Gniewkowie.

- Podstawą zrealizowania recepty w aptece, bez uiszczania jakiejkolwiek sumy, jest nie tylko zapisany w ustawie wiek, obecność na recepcie litery S (wpisana w polu „kod uprawnień dodatkowych”) i obecność leku na darmowej liście. Liczą się także wskazania chorobowe. Przy lekach refundowanych lekarz musi kierować się charakterystyką produktu leczniczego. Takie jest prawo.

Wielki zawód beneficjentom listy 75+ sprawiło Xarelto, lek z grupy specyfików stosowanych w chorobach kardiologicznych. Jest bezpłatny tylko przy określonych wskazaniach chorobowych. Czyli wtedy, kiedy pacjent cierpi na zakrzepicę żył głębokich oraz w profilaktyce nawrotowej zakrzepicy żył głębokich i zatorowości płucnej po ostrej zakrzepicy żył głębokich.

Na nowej liście Xarelto jest bezpłatne w czterech wariantach (zawartość opakowania i dawka leku), ale pod warunkiem, że pacjent 75+ ma wskazania do 
otrzymania leku za darmo. - Lista powinna „nastawiona” na pacjentów z najczęstszymi chorobami - do nich należą bez wątpienia schorzenia kardiologiczne i cukrzyca - mówi dr Kłosińska-Pituła.

ZOBACZ KONIECZNIE: Darmowe leki 75+ nie dla wszystkich

Na znowelizowanej liście są natomiast wszystkie rodzaje insulin, w tym również te o krótkim działaniu insuliny ludzkie i analogi insulin ludzkich. - Dobre preparaty insulinowe dla pacjentów z cukrzycą decydują o tym, jak szybko wystąpią zmiany narządowe. Dlatego tak ważne jest stosowanie leków nowej generacji - podkreśla toruńska lekarka.

Są też w nowym wykazie leki na chorobę Parkinsona. - To nie jest jednak tak powszechne schorzenie, jak choroby serca 
- zauważa dr Kłosińska-Pituła.

Z listy „wypadły” natomiast niesterydowe leki przeciwbólowe zawierające naproksen. Lekarze uspokajają. - To nie są drogie produkty, można je kupić z 30 i 50 proc. odpłatnością.

Fakt, że nieliczni tylko seniorzy 75+ realizują recepty, nie płacąc za przepisane im leki, ani grosza, potwierdzają farmaceuci. - Stąd zdarzają się niemiłe sytuacje - słyszymy w jednej z aptek w Kruszwicy. To, że z darmowych leków nie korzystają wszyscy uprawnieni wynika m.in. z tego, że mogą je przepisać tylko lekarze podstawowej opieki zdrowotnej oraz z refundacji w wybranych chorobach. Dlatego od 
września do grudnia w regionie darmowe leki dostało przeszło 92 tysiące osób (na ok. 140 tysięcy uprawnionych).

Premier podsumowała rok działalności rządu PiS.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Darmowe leki dla seniorów [LISTA 2017] - Gazeta Pomorska

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska