Darmowe szczepienia przeciw grypie. Dla kogo? Weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie bezpłatnych szczepionek

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Bezpłatne szczepienia będą prowadzone w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) i  punktach szczepień. Osoby, które nie mogą samodzielnie dotrzeć na szczepienie, mogą na nie liczyć w w miejscu pobytu.
Bezpłatne szczepienia będą prowadzone w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) i punktach szczepień. Osoby, które nie mogą samodzielnie dotrzeć na szczepienie, mogą na nie liczyć w w miejscu pobytu. Grzegorz Olkowski
Medycy, nauczyciele i mundurowi mogą zaszczepić się przeciw grypie za darmo. Trzeba zrobić wszystko, by do zakażeń COVID-19 nie doszła ta groźna choroba wirusowa. Pogrypowe powikłanie może dopaść każdego.

Bezpłatne szczepionki przeciw grypie mają dostać te grupy zawodowe, która mają największy kontakt z innymi ludźmi lub ze względu na wiek narażone są na ciężki przebieg choroby. 1 września weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia, które to reguluje.

- W czasie pandemii koronawirusa musimy zwracać na to szczególną uwagę. Trochę zapomnieliśmy, jak groźna bywa grypa i jak fatalne skutki może wywołać – mówi Bożena Skalska, lekarz POZ. - Dlatego wszyscy powinniśmy się szczepić przeciw grypie. Dobrze, że nareszcie mamy przepisy pozwalające zrobić to bezpłatnie osobom z grup szczególnie zagrożonych.

Bezpłatnymi szczepieniami zostaną objęci medycy i pracownicy placówek leczniczych, farmaceuci i technicy farmaceutyczni, diagności laboratoryjni i pracownicy laboratoriów, ale także nauczyciele akademiccy, doktoranci i studenci biorący udział w zajęciach z pacjentami lub mający kontakt z biologicznym materiałem zakaźnym.

Kolejna grupa to pracownicy opieki społecznej, domów pomocy społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych.

Darmowe szczepionki mogą też dostać nauczyciele i pracownicy szkół, przedszkoli i innych placówek oświatowych. Bezpłatną profilaktyką są objęte też służby mundurowe.

Za szczepionkę przeciw grypie nie muszą też płacić seniorzy po 75. roku życia. To grupa szczególnie podatna na pogrypowe komplikacje. Poprzedniej jesieni zaszczepiło się niespełna 10 procent seniorów, a to za mało, by uchronić ich przed zakażeniami.

Bezpłatne szczepienia będą prowadzone w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) i punktach szczepień. Osoby, które nie mogą samodzielnie dotrzeć na szczepienie, mogą na nie liczyć w w miejscu pobytu.

W ubiegłym roku grypa w Polsce odpuściła, bo ze względu na COVID-19 zachowywaliśmy dystans społeczny i nosiliśmy maseczki. Zachorowało 1,78 mln Polaków, podczas gdy rok wcześniej (w 2019) było 4,8 mln chorych.

Między 16 a 22 sierpnia tego roku w całej Polsce odnotowano ponad 27 tysięcy przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowania na grypę. Na Opolszczyźnie takich osób było 259.

Kulminacja zachorowań w Polsce przypada zwykle od stycznia do marca. – Ale najlepiej zaszczepić się jesienią, jak tylko pojawią się szczepionki. Warto zrobić to, póki jesteśmy wypoczęci i silni po wakacjach i nim dopadną nas pierwsze jesienne przeziębienia – podkreśla lek. Bożena Skalska.

Eksperci zalecają szczepienia przeciw grypie małym dzieciom, osobom po 55. roku życia, chorym na choroby przewlekłe, kobietom w ciąży i planującym macierzyństwo.

- Maluchy należą do grupy najbardziej podatnej na zachorowania i najbardziej bezbronnej, bo jeszcze nie mają w pełni wykształconych mechanizmów ochronnych. Nawet 30-50 proc. zgonów z powodu grypy u dzieci dochodzi u całkowicie zdrowych maluchów, które mogła uratować szczepionka za kilkadziesiąt złotych - mówi dr hab. Aneta Nitsch-Osuch, pediatra i epidemiolog.

Jest też wyraźna zależność pomiędzy występowaniem grypy a występowaniem zawałów serca. Co czwarty zawał zimą poprzedzony jest infekcją wirusową.

W ostatnich latach grypa zabijała w Polsce średnio 120 osób rocznie. W 2019 roku z jej powodu umarło 65 osób. Rok temu nie odnotowano zgonów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska