Darmowy internet wkrótce w dwunastu miejscach w Opolu [wideo]

Artur  Janowski
Artur Janowski
Sławomir Mielnik
Hotspoty staną w 12 miejscach i będzie ich znacznie mniej niż początkowo planował ratusz. Urząd miasta chce, aby sieć zaczęła działać w tym roku, ale wiele zależy od wyniku przetargu.

Dostęp do miejskiej sieci ma być możliwy m.in. na placu Wolności, na placu Piłsudskiego, a także na ulicach Krakowskiej, Kołłątaja, Ozimskiej, Kościuszki czy Okulickiego (park na osiedlu AK) Pojawi się również hotspot wewnętrzny w budynku Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów.

- Łącznie chcemy, aby powstało 12 hotspotów, bo na tyle nas obecnie stać, wcześniejsze założenia musieliśmy zweryfikować właśnie ze względu na koszty - przyznaje Jarosław Starszak, naczelnik wydziału informatyki w Urzędzie Miasta Opola.

Przypomnijmy, wcześniej przetarg na bezpłatny internet był już dwukrotnie unieważniany. W 2014 roku operatorzy chcieli 900 tys. zł, a rok później najtańsza oferta wynosiła blisko pół miliona złotych.

Tak dużych pieniędzy na internet miejski ratusz wydać nie chce. Obecnie zapisano na zadanie 320 tys. zł i urząd deklaruje, że ta kwota - dotycząca dwuletniej umowy - jest nieprzekraczalna.

Co ciekawe, początkowo planowano, aby do stworzenia miejskiej sieci bezpłatnego internetu wykorzystać istniejące budki telefoniczne, ale...
- Nie chcieliśmy się narażać na zarzut, że zawężamy przetarg tylko do firmy posiadającej budki na terenie Opola, więc w tym postępowaniu ofertę może złożyć niemal każdy operator - twierdzi Starszak.

Projekt umowy przewiduje, że miasto kupuje usługę, ale sprzęt dostarcza operator. To również on będzie odpowiadał za jakość miejskiej usługi.

- Zasięg sieci bezprzewodowej wyniesie nie mniej niż 100 metrów od hotspotu, przyjęliśmy też założenie, że urządzenia będą zlokalizowane w okolicach przystanków autobusowych, szkół czy placów publicznych - wylicza Starszak.

Naczelnik nie ukrywa, że ze względów oszczędnościowych przyjęto nowe, mniejsze limity transferu danych na każdy hotspot. Na pewno miejski internet nie będzie tak szybki jak ten, który możemy kupić u operatorów.

- Miejski internet ma podnieść atrakcyjność turystyczną Opola, umożliwić opolanom dostęp do informacji na temat miasta i przeciwdziałać wykluczeniu cyfrowemu - tłumaczy Starszak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska