Dawid Piwowarski, doktorant Politechniki Opolskiej zdobył 10 tys. zł, główną nagrodę w konkursie Warm up Your Business with ECO & PNT

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Dawid Piwowarski (stoi) podczas prezentacji swojego pomysłu na 33 Startup Mikserze w Opolu.
Dawid Piwowarski (stoi) podczas prezentacji swojego pomysłu na 33 Startup Mikserze w Opolu. Edyta Hanszke
Analiza systemów ciepłowniczych z wykorzystaniem bezzałogowego statku powietrznego wyposażonego w kamerę termowizyjną - to tytuł zwycięskiego projektu opolanina.

Pomysł opolanina polega na wykorzystaniu drona z kamerą termowizyjną do wykrywania nieszczelności sieci ciepłowniczych, co pozwoli na ograniczenie strat ciepła.

- Użycie drona pozwala na zrobienie zdjęć w terenie oraz zdjęć kamerą termowizyjną. Ich analiza w dłuższym okresie pokaże m.in. w których miejscach izolacja sieci jest uszkodzona albo gdzie dochodzi do wycieku - wyjaśniał podczas prezentacji na 33 Startup mikserze w Opolu Dawid Piwowarski z Politechniki Opolskiej.

Jurorzy (przedstawiciele miasta, firmy ECO i Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu) docenili ten pomysł za jego aplikacyjność.

Kontrkandydatami opolanina były zespoły studentów z Politechniki Lubelskiej i Politechniki Śląskiej. Zespół z PŚ zaproponował "Kompaktowe urządzenie trójgeneracyjne wykorzystujące silnik Stirlinga typu beta" do produkcji energii elektrycznej, ciepła użytkowego i chłodu, a lublinianie aplikację „Moja Energia” do analizowania poboru rożnego rodzaju energii w budynku i proponowania rozwiązań mających na celu ograniczenie jej zużycia, np. przez akumulowanie jej w godzinach nocnych, gdy jest tańsza, czy odzyskiwanie.

Osobną nagrodę - 5 tys. zł - pomysłodawcy konkursu ufundowali dla zespołów uczniowskich. Do finału przeszły dwa zespoły z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. K. Gzowskiego. Pomysł ekipy dziewcząt na wykorzystanie w domu energii z ciepła słonecznego i wytwarzanej przez kwiaty w oranżerii zyskał uznanie jurorów.

OPOLSKIE INFO - 15.06.2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska