Dawna Opolszczyzna na kolorowych zdjęciach. Starych fotografii czar

Sławomir Draguła
Dawna Opolszczyzna na kolorowych zdjęciach.
Dawna Opolszczyzna na kolorowych zdjęciach. A. Śmietański/ŚBC/Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna Głubczyce
Tak przed 30, 40, 50 i 60 laty wyglądały miasta Opolszczyzny, między innymi: Opole, Nysa, Brzeg, Kluczbork, Paczków czy Głubczyce - ale nie tylko. Zapraszamy do obejrzenia galerii kolorowych zdjęć pochodzących ze zbiorów Śląskiej Biblioteki Cyfrowej oraz archiwum nto.

Dziś zabieramy naszych Czytelników w sentymentalną podróż po Opolszczyźnie lat 60., 70., 80. i wczesnych 90. dzięki kolorowym fotografiom wykonanym w tamtych czasach m.in. przez legendarnego opolskiego fotografa Adama Śmietańskiego oraz fotoreporterów Trybuny Opolskiej.

Na tych z Opola możemy między innymi zobaczyć, jak wyglądała kiedyś ul. Krakowska i popularne delikatesy, czy propagandowy mural z hasłem "1000 szkół na tysiąclecie". Ciekawa fotografia z lat 60. przedstawia dzisiejsze skrzyżowanie ul. Krakowskiej, 1 Maja, Korfantego i Armii Krajowej. Widać na niej taksówkę marki Wołga wyjeżdżającą z Krakowskiej oraz ówczesny Hotel Opole. W galerii są też zdjęcia popularnego rondo, czyli dzisiejszego pl. Konstytucji 3 Maja.

Na zdjęciu pochodzącym z drugiej połowy lat 60. XX wieku nie widać jeszcze estakady, bo ta powstała w 1979 roku. Co ciekawe, przez krótki czas na rondzie stał wojskowy samolot odrzutowy - Lim 2. W naszej galerii mamy też fotografię Rynku, przez który przejeżdżały kiedyś miejskie autobusy. Można na nim zobaczyć również nieistniejące sklepy Dorotka i Papyrus.

Na innych zdjęciach uwieczniony jest nieistniejący już browar (wyburzony pod koniec lat 70.), który stał na pl. Kopernika, a dziś w jego miejscu jest "Solaris". Co ciekawe, zaraz po wojnie był to pl. Stalina, a potem przemianowany został na pl. Armii Czerwonej.

W galerii uwiecznione są też inne opolskie miasta, między innymi:

  • Nysa,
  • Brzeg,
  • Kluczbork,
  • Głubczyce,
  • Otmuchów,
  • Byczyna,
  • Paczków.

Ten ostatni nazywany jest polskim Carcassonne, bo jego największą atrakcją są średniowieczne mury obronne, takie jak słynnego miasteczka na południu Francji.

Kliknijcie w galerię i sprawdźcie, jak na przestrzeni lat zmieniały się Wasze miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska