Debata kandydatów na burmistrza Kluczborka - część 2. Co z bezrobociem i zadłużeniem

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Zaktualizowano 
Kandydaci na burmistrza Kluczborka. Od lewej: Tomasz Białaszczyk, Jarosław Kielar i Piotr Włodarczyk.
Kandydaci na burmistrza Kluczborka. Od lewej: Tomasz Białaszczyk, Jarosław Kielar i Piotr Włodarczyk. Mirosław Dragon
Zaprosiliśmy trzech kandydatów na burmistrza Kluczborka na debatę. Tomasz Białaszczyk, Jarosław Kielar i Piotr Włodarczyk powiedzieli, jakie są ich pomysły na rządzenie gminą. Oto druga część debaty:

Mimo iż kluczborska podstrefa ekonomiczna w ciągu kilku lat stworzyła prawie 300 miejsc pracy, to nie rozwiązało to problemu bezrobocia. Stopa bezrobocia w powiecie kluczborskim nadal wynosi 13,6 procent. Jakie są wasze plany, żeby zmniejszyć to bezrobocie?

Tomasz Białaszczyk (PSL): Będą wspomagał rozwój i tworzenie mikroprzedsiębiorstw przy wykorzystaniu środków unijnych. Zwiększę obszar specjalnej strefy ekonomicznej. Trzeba też w większym stopniu wykorzystać atuty Specjalnej Strefy Demograficznej.

Jarosław Kielar (Ziemia Kluczborska): Burmistrz nie odpowiada za bezrobocie w całym powiecie, tylko za swoją gminę. Liczba osób bezrobotnych w gminie Kluczbork systematycznie spada - w 2010 roku było 1640 osób bezrobotnych, teraz jest to 1247 osób. W związku z tym, że cała strefa ekonomiczna jest już zapełniona, przygotowujemy kolejne tereny pod przyszłe inwestycje. Niedługo staniemy się właścicielem 11 hektarów pod dawnym tartaku.

Piotr Włodarczyk (PiS): Pragnę przypomnieć, że w kampanii w 2010 roku obecny burmistrz obiecywał, że strefa ekonomiczna będzie zatrudniać ok. 2.5 tysiąca osób, do czego nie udało się doprowadzić. Będę próbował zmniejszyć bezrobocie poprzez stworzenie zespołu we współpracy z powiatem, Powiatowym Urzędem Pracy i Ochotniczymi Hufcami Pracy. ten zespół z wyprzedzeniem kilku lat wskazywałby kierunki kształcenia zawodowego w szkołach ponadgimnazjalnych. Będę promował samozatrudnienie, a także pomoc w zakładaniu spółdzielni, której członkowie nie muszą dysponować żadnym kapitałem. W planach mam uzbrojenie nowych stref rozwoju przy S11 oraz przy obwodnicy w okolicy Kuniowa. Ale nie pod markety, lecz pod produkcję i przedsiębiorczość. Kluczbork w przeliczeniu liczby i powierzchni supermarketów na liczbę mieszkańców jest chyba w czołówce europejskiej). Postawię na budowę tanich mieszkań, które mogą zatrzymać i ściągnąć młodych, aktywnych ludzi.
Aktualnie gmina Kluczbork zadłużona jest na 50,16 mln zł, według starego wskaźnika jest to 49-procentowe zadłużenie. Czy waszym zdaniem to duże zadłużenie? Czy gmina poradzi sobie ze spłatą tego zadłużenia, nie rezygnując jednocześnie z inwestycji unijnych w nowej perspektywie 2014-20?

Tomasz Białaszczyk (PSL): Jest to duże zadłużenie w porównaniu do budżetu . Dlatego będzie ograniczona możliwość inwestowania, a wręcz stagnacja, ze względu na to, że potrzeba środków własnych, aby wykorzystywać dotacje w nowej perspektywie unijnej. Nie istnieje możliwość spłaty w zadłużenia w najbliższym czasie. Przypomnę, że według analizy Regionalnej Izby Obrachunkowej splata zadłużenia z nadwyżki budżetowej może nastąpić po 50 latach.

Jarosław Kielar (Ziemia Kluczborska): Obowiązujący w ustawie o finansach publicznych limit nie ustanawia maksymalnego, nieprzekraczalnego progu zadłużenia. Na tle gmin i miast o porównywalnej wielkości zadłużenie Kluczborka kształtuje się na podobnym poziomie. Mamy możliwość inwestowania w nowej perspektywie, nawet zakładając zaciąganie kolejnych kredytów i pożyczek na wkład własny gminy. Najważniejsza informacja jest taka, że w 2014 roku zadłużenie spadło. Wszystkie kredyty i pożyczki były brane na realizację dużych inwestycji, takich jak kanalizacja, rewitalizacja i remonty i budowę nowych dróg. W ciągu 10 lat gmina na samą kanalizację i przydomowe oczyszczalnie ścieków wydało około 50 mln zł. Zadłużenie gminy nie powstało nagle, ale było efektem świadomej polityki inwestowania w rozwój gminy.

Piotr Włodarczyk (PiS): Jest to olbrzymie zadłużenie, a poważny niepokój budzi fakt, że nie utrzymuje się ono w miejscu, lecz lawinowo rośnie w 2010 38,7 mln zł, a w 2013 roku już 50,48 mln zł! Należy zrobić wszystko, aby w maksymalnym stopniu wykorzystać fundusze unijne na lata 2014-2020 i ograniczyć stałe koszty.

polecane: Wybory 2019

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 57

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Koryto było już tak blisko. Prawie na wyciągnięcie ryja. Niestety przed nimi kłębił się tłum. Tłuste zady co chwila przesłaniały cel
– Weź się pan posuń! – zakwiczał sąsiad z lewej w obowiązkowym pomarańczowym krawacie
– A pan gdzie pchasz ten ryj? – odparował zaatakowany – krawat se pan popraw
– Ryje w kubeł! Nie pchać się! Dla wszystkich starczy – odezwał tłusty knur z przodu, bez krawata ale pomalowany na pomarańczowo. Funkcyjny znaczy.
– Akurat , nażrą się a dla nas nic nie zostanie – odezwały się głosy tych z tyłu
– Widzisz pan tych z samego przodka? Tłuści, nażarci a wkoło same młode maciory.
– Każdy chce mieć coś z życia – odparł ten lewej
Zarechotali i zaczęli napierać. Wiedzieli, że w gruncie rzeczy może i dla wszystkich starczy ale najlepsze kąski dostawały się tym pierwszym. W progu stał gospodarz. Uśmiechał się tajemniczo i powoli ostrzył o siebie dwa lśniące noże.

 

G
Gość
W dniu 12.11.2014 o 11:25, Gość napisał:

Niedoukiem - to ty jesteś.W co ta gmina tak inwestuje, jeśli z roku na rok poziom inwestycji drastycznie spada, a dług drastycznie rośnie.I nie gadaj tu o pozyskanych środkach z unii, bo one są już uwzględnione w poziomie inwestowania.Zresztą w co wy inwestujecie- czy w coś, co daje naszej gminie rozwój? nowe miejsca pracy?  Nie!Wniosek jest prosty- przejadacie pieniądze!Pytanie brzmi na co?Na wynagrodzenia władzy? na co jeszcze?Czy ludziom żyje się w Kluczborku lepiej, czy młodzi mają pracę, czy mamy dobrą opiekę medyczną, oświatęTo dane pokazują bardzo wiele, ale niestety trzeba mieć wiedzę ekonomiczną i oczywiście dobra wolę.Ty nie masz ani jednego ani drugiego- ale z władzy jesteś to tak piszesz.

No własnie progres zadłużenia gminy dynamiczny  a spadek poziomu inwestowania - jeszcze bardziej dynamiczny . O czym to świadczy? a o tym, że przejadacie publiczne pieniądze, nasze pieniądze i jaszcze nas zadłużacie. I nie wiem co byś tu jeszcze wypisywał - to takie niestety są fakty.

G
Gość
W dniu 12.11.2014 o 11:25, Gość napisał:

Niedoukiem - to ty jesteś.W co ta gmina tak inwestuje, jeśli z roku na rok poziom inwestycji drastycznie spada, a dług drastycznie rośnie.I nie gadaj tu o pozyskanych środkach z unii, bo one są już uwzględnione w poziomie inwestowania.Zresztą w co wy inwestujecie- czy w coś, co daje naszej gminie rozwój? nowe miejsca pracy?  Nie!Wniosek jest prosty- przejadacie pieniądze!Pytanie brzmi na co?Na wynagrodzenia władzy? na co jeszcze?Czy ludziom żyje się w Kluczborku lepiej, czy młodzi mają pracę, czy mamy dobrą opiekę medyczną, oświatęTo dane pokazują bardzo wiele, ale niestety trzeba mieć wiedzę ekonomiczną i oczywiście dobra wolę.Ty nie masz ani jednego ani drugiego- ale z władzy jesteś to tak piszsesz.

zadłużenie Eisteinie podawane jest narastająco, a inwestycje za każdy rok. Ale tobie nie o to chodzi by w Kluczborku było dobrze tylko by rządzili nieudacznicy

G
Gość

Dawać tu. Obermajera niech porządku. ...

g
gość

 

Matematyka to trudna nauka, oj trudna!.

 

Zadłużenie wzrosło o 12 mln zł, a inwestycje wyniosły w tym czasie 65 mln zł. Czyli dla uproszczenia nie licząc amortyzacji Gmina na plus może zaliczyć 53 mln zł, a to że inwestycje spadają z roku na rok wynika z tego, że trudno każdego roku budować zbiornik za 20 mln zł czy obwodnicę za 6 mln. Same liczby nie wiele mówią o tych inwestycjach należałoby przeanalizować ich listę.

 

Nie mam nic wspólnego z żadną władzą, na wybory raczej się nie wybiorę bo w moim okręgu nie ma ani jednego dobrego kandydata do żadnej z Rad, no może zagłosuje na burmistrza trochę na zasadzie wyboru "między dżumą a cholerą"

G
Gość

Niedoukiem - to ty jesteś.

W co ta gmina tak inwestuje, jeśli z roku na rok poziom inwestycji drastycznie spada, a dług drastycznie rośnie.

I nie gadaj tu o pozyskanych środkach z unii, bo one są już uwzględnione w poziomie inwestowania.

Zresztą w co wy inwestujecie- czy w coś, co daje naszej gminie rozwój? nowe miejsca pracy?  Nie!

Wniosek jest prosty- przejadacie pieniądze!

Pytanie brzmi na co?

Na wynagrodzenia władzy? na co jeszcze?

Czy ludziom żyje się w Kluczborku lepiej, czy młodzi mają pracę, czy mamy dobrą opiekę medyczną, oświatę

To dane pokazują bardzo wiele, ale niestety trzeba mieć wiedzę ekonomiczną i oczywiście dobra wolę.

Ty nie masz ani jednego ani drugiego- ale z władzy jesteś to tak piszsesz.

 

g
gość
W dniu 10.11.2014 o 21:40, Klaudiusz napisał:

 Może mi któryś matematyk wytłumaczyć czy dobrze rozumuję: zadłużenie gminy w latach 2010-2013 wzrosło o 12 milionów, a gmina w tym czasie zainwestowała 65 milionów ? Jeżeli tak jest to ja tu żadnego dramatu nie widzę ? Proszę o wyjaśnienie. 

Dobrze rozumujesz, widać jesteś myślący w przeciwieństwie do innych "ekonomistów" tu piszących. Można z tych liczb dalej wysnuwać wnioski ile np. Gmina pozyskała środków z zewnątrz na inwestycje ale do tego potrzeba odrobiny obiektywizmu, a nie zaślepienia niedouczonych "neokid-ów".

Obecna władza nie jest idealna ale alternatywa w postaci p. Włodarczyka który pracuje obecnie w "kancelarii prawnej" ( nawiasem mówiąc ciekawe czemu nie chwali się w jakiej, może jej działalność jest niezbyt szczytna? - prosimy o szczegóły) to kpina.

G
Gosia
W dniu 12.11.2014 o 08:57, Gość napisał:

Tego w BiP-ie  nie znajdziecie, ponieważ takie i inne informacje są skrzętnie ukrywane.Przecież ludkowie mają być zachwyceni władzą a nie zatroskani o swoje miasto i swoją gminę!

 

 

BIP- MENU PODMIOTOWE

-Rada Miejska w Kluczborku

-Uchwały Rady Miejskiej

-np. Uchwała Nr LII/564/14 z 30.09.2014

 

Strona archiwalna BIP

- Uchwała z 2009 nr 458/09

G
Gość
W dniu 10.11.2014 o 16:30, Gość napisał:

Jak zadłużano Gminę Kluczbork Zadłużenie z tytułu pożyczek i kredytów: 2010 rok   38 741 000,00 2011 rok   44 272 173,78 2012 rok   47 738 422,29 2013 rok   50 482 061,75 W tym czasie wydatki na inwestycje gminie Kluczbork:2010 rok    23 716 976,482011 rok    21 871 597,292012 rok    14 743 425,122013 rok      6 328 896,70  Może porozmawiajmy o tym. Matematyka nie kłamie, ale niestety trzeba ją znać i trzeba potrafić liczyć!

Tego w BiP-ie  nie znajdziecie, ponieważ takie i inne informacje są skrzętnie ukrywane.

Przecież ludkowie mają być zachwyceni władzą a nie zatroskani o swoje miasto i swoją gminę!

G
Gość
W dniu 10.11.2014 o 16:30, Gość napisał:

Jak zadłużano Gminę Kluczbork Zadłużenie z tytułu pożyczek i kredytów: 2010 rok   38 741 000,00 2011 rok   44 272 173,78 2012 rok   47 738 422,29 2013 rok   50 482 061,75 W tym czasie wydatki na inwestycje gminie Kluczbork:2010 rok    23 716 976,482011 rok    21 871 597,292012 rok    14 743 425,122013 rok      6 328 896,70  Może porozmawiajmy o tym. Matematyka nie kłamie, ale niestety trzeba ją znać i trzeba potrafić liczyć!

 

Ludzie- przecież oni nas zrujnują. Byle się dostać do koryta!

C
Ciekawski
W dniu 12.11.2014 o 08:06, Gość napisał:

Ta druga połowa też pracuje w duchu wzajemnego zrozumienia, z reguły bez słów. Poczytaj protokoły rady.

Czy protokoly z sesji musza byc przez kogos skorygowane, skoro nie sa publikowane niezwlocznie w Biuletynie Informacji Publicznej jak tego wymaga ustawa lecz dopiero po "zatwierdzeniu" protokolu przez radnych na kolejnej sesji. Protokoly z sesji w dniu 28.10. i 5.11. b.r. sa dotychczas nieopublikowane. Czemu i komu sluzy Biuletyn Informacji Publicznej?

G
Gość
W dniu 12.11.2014 o 07:54, Gość napisał:

Jak jest połowa radnych z ziemi kluczborskiej to właśnie tak jest - pozwalają burmistrzowi na wszystko

Ta druga połowa też pracuje w duchu wzajemnego zrozumienia, z reguły bez słów. Poczytaj protokoły rady.

G
Gość
W dniu 10.11.2014 o 20:11, Gość napisał:

No to żeście się panowie narządzili. Pytam się, gdzie byli radni, że na to pozwolili? 

Jak jest połowa radnych z ziemi kluczborskiej to właśnie tak jest - pozwalają burmistrzowi na wszystko

G
GOSC

TYLE pieniędzy gmina jast zadłużona ? u kogo ? bo jestem od dziś bardzo zainteresowany .. 

g
gość
W dniu 10.11.2014 o 21:51, gość napisał:

Odpowiedz,dam w poniedziałek rano.Chłopaki!Piotrze,Piotrze i Henryku.}

zufanie jest najważniejsze.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3