Debata kandydatów na burmistrza Kluczborka. Jakie mają plany rządzenia gminą

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Kandydaci na burmistrza  Kluczborka. Od lewej: Tomasz Białaszczyk, Jarosław Kielar i Piotr Włodarczyk.
Kandydaci na burmistrza Kluczborka. Od lewej: Tomasz Białaszczyk, Jarosław Kielar i Piotr Włodarczyk. Mirosław Dragon
Zaprosiliśmy trzech kandydatów na burmistrza Kluczborka na debatę. Tomasz Białaszczyk, Jarosław Kielar i Piotr Włodarczyk powiedzieli, jakie są ich pomysły na rządzenie gminą. Oto pierwsza część debaty.

Jak oceniacie kadencję 2010-14 w Kluczborku. Co się udało, a czego nie udało się zrobić?
Tomasz Białaszczyk (PSL): Mijającej kadencji nie można zaliczyć do udanych w zakresie działań inwestycyjnych: nie rozbudowano krytej pływalni, nie zakończono przebudowy kina, ciągle nie jest gotowa obwodnica. Jeśli chodzi o kwestie społeczne:_nie podjęto kroków celem zatrzymania emigracji ludności, przede wszystkim młodzieży.

Jarosław Kielar (Ziemia Kluczborska): Kadencję 2010-2014 była jedną z najlepszych kadencji, ponieważ udało się zrealizować najważniejsze zaplanowane inwestycje. Zbudowano kolejne etapy budowy obwodnicy. Zrealizowano rewitalizację miasta Kluczborka, ta inwestycja która uzyskała tytuł Najlepszej Przestrzeni Publicznej Województwa Opolskiego 2013 oraz tytuł Gmina Przyjazna Seniorom w kategorii przestrzeń publiczna. Kontynuowano kanalizację terenów wiejskich. Wykonano szereg remontów i budowy nowych dróg. Powstały lokale socjalne. Rozpoczęto realizację ważnych programów społecznych: Kluczbork dla rodziny + oraz Gmina Kluczbork dla Seniora.

Piotr Włodarczyk (PiS): Udało się przeprowadzić rewitalizację Rynku, ograniczając tak potrzebne miejsca parkingowe. Udało się zrewitalizować park z alejkami, gdzie po deszczu jest błoto, a gdy jest sucho, unoszą się tumany pyłu
Udało się wybudować kampus sportowy za kilkanaście milionów złotych, który teraz trzeba utrzymywać, zatrudniając ponad 10 osób.
Nie udało się zmniejszyć bezrobocia, zatrzymać młodzieży w gminie, zagwarantować
bezpiecznej odległości elektrowni wiatrowych od domostw, zmniejszyć zadłużenia i ograniczyć wydatków na płace w urzędzie miejskim.
Jakie są Wasze najważniejsze plany na najbliższe 4 lata, jeśli wygracie wybory?
Tomasz Białaszczyk (PSL): Będę wspierał przedsiębiorczość poprzez poprawę startu początkującym przedsiębiorcom, poprawię jakość dróg, postawię na rozwój terenów inwestycyjnych i rozwój obszarów wiejskich. Zadbam o poprawę dostępności usług edukacyjnych i zwiększenie dostępności usług medycznych.

Jarosław Kielar (Ziemia Kluczborska): Moje plany to: zakończenie remontu kina, rozbudowę infrastruktury sportowo-rekreacyjnej na zbiorniku (m.in. budowę siłowni zewnętrznej), stworzenie budżetu obywatelskiego, darmowe szczepienia przeciw pneumokokom oraz kontynuacja szczepień przeciw meningokokom i HPV, kontynuacja budowy obwodnicy,modernizacja krytej pływalni, uruchomienie bezpłatnej strefy korzystania z internetu w Rynku, parku miejskim i przy zbiorniku Kluczbork, przygotowanie nowych terenów inwestycyjnych, a także kontynuacja kanalizacji obszarów wiejskich i programu rewitalizacji.

Piotr Włodarczyk (PiS): Najważniejsze moje plany to: przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych z mieszkańcami w sprawach potrzeb konkretnej dzielnicy lub wioski. Przywrócenie Rynkowi jego pierwotnego znaczenia- jako centrum tętniącego życiem. Dokonanie szczegółowej inwentaryzacji nieruchomości należących do miasta. Wspieranie przedsiębiorczości oraz pomoc firmom tworzącym nowe miejsca pracy. Wprowadzenie zmiany charakteru pracy Straży Miejskiej w kierunku poprawy bezpieczeństwa.
Stworzenie interaktywnego centrum nauki, kultury i sztuki. Stworzenie programu organizacji staży i praktyk dla osób kończących edukację. Powstanie schroniska dla zwierząt na terenie gminy
Ogólnodostępny dostęp do internetu w miejscach publicznych (park, Rynek). Gruntowna przebudowa krytej pływalni . Dbanie o to, aby żadne dziecko w mieście i gminie nie było głodne, poprzez finansowanie posiłków.
Przejmowanie dróg i placów przez gminę w porozumieniu ze spółdzielniami mieszkaniowymi, tak by można je remontować i tworzyć miejsca do rekreacji dla dzieci młodzieży i osób starszych ( kluby młodzieżowe i dom pobytu dziennego).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska