Debata kandydatów na burmistrza Krapkowic

Redakcja
Tym razem kandydaci przedstawiają swoje wizje zagospodarowania czasu wolnego mieszkańców w różnym wieku. W tej dziedzinie wiele można poprawić.

Do naszej debaty dołączył piąty kandydat na burmistrza - Andrzej Gałus, który jako ostatni zarejestrował się w PKW.

PRAWYBORY SAMORZĄDOWE 2010. Głosuj już teraz!

Andrzej Gałus, Krapkowicka Unia Samorządowa:
Dom Kultury powinien tętnić życiem, by każdy mógł tam znaleźć coś dla siebie. Po modernizacji możliwe będzie rozszerzenie jego działalności na spektakle teatralne, widowiska i koncerty popularnych zespołów muzycznych. Po zagospodarowaniu przejętej części parku po szpitalu będą tam mogły odbywać się imprezy plenerowe.
Myślę też o dalszej rozbudowie centrum rekreacji przy basenie Delfin: placu zabaw, ścieżkach rowerowych, małej gastronomii. Przydałby się basen otwarty i miejsca do gry w piłkę na osiedlach. Chciałbym doprowadzić również do powstania promenady spacerowej nad Odrą i budowy przystani rzecznej.

Andrzej Kasiura, Komitet Wyborczy Wyborców dla Krapkowic:
Należy lepiej wykorzystać istniejącą bazę sportowo-rekreacyjną, także szkolną, zwłaszcza popołudniami i wieczorami i stworzyć wspólną bazę informacyjną. Ta wymiana informacji powinna dotyczyć także gmin sąsiednich i powiatu.
Trzeba zwiększyć ofertę regularnych zajęć w Domu Kultury dla dzieci, młodzieży i dorosłych (szczególnie seniorów). Zajęcia te powinny odbywać się także poza DK np. na terenach wiejskich. Chciałbym poszerzyć ofertę kulturalną o imprezy organizowane nieregularnie np. warsztaty różnego typu (fotograficzne, ceramiczne, plastyczne, taneczne, muzyczne, wokalne, florystyczne, wiklinowe itp.) - dla różnych grup odbiorców.
Ważne jest też umożliwienie kontaktu z "wysoką kulturą" (np. gościnne występy filharmonii, operetki, zespołów muzycznych i teatralnych) i wspieranie inicjatyw rekreacyjnych mieszkańców (rowery, nordic walking itd) poprzez promocję i ułatwienia w sferze organizacyjnej.

Jan Nadbrzeżny - SLD:
Krapkowice dysponują dobrą bazą, ale nie wykorzystują swoich możliwości. Jest przecież Rynek ze wspaniałym otoczeniem, obok błonia nad Osobłogą, uroczy zakątek ulicy Przybrzeżnej, zamek z przepięknym dziedzińcem, a także dwa ciekawie usytuowane stadiony, na których prawie nic się nie dzieje.
Uważam, że miejscem animującym życie kulturalne w mieście powinien być prężnie działający dom kultury, w którym odbywałyby się spektakle teatralne, muzyczne, dyskusje w klubie filmowym i spotkania autorskie. Kilka imprez w ciągu roku, to zbyt mało. Brakuje imprez cyklicznych - plenerowych, które stałyby się wizytówką miasta, np. wystaw, jarmarków i imprez promujących bogactwo tego regionu.

Jerzy Roszkowiak, Forum Ziemi Krapkowickiej:
W czwartych klasach szkół podstawowych wprowadziłbym naukę pływania na basenie. Wspomagałbym kluby sportowe (zwłaszcza piłkarskie) i organizacje pozarządowe związane z rekreacją i wypoczynkiem. Inwestycje sportowe i rekreacyjne (w tym korty tenisowe) lokowałbym w Otmęcie. Podjąłbym próbę zagospodarowania rekreacyjnego dzikiego kąpieliska Gold, (boiska do siatkówki itp.) Zreorganizowałbym działalność Domu Kultury tak, aby każdy a zwłaszcza młodzież znalazła coś dla siebie (np.szkolne minifestiwale piosenki, przeglądy teatrów).

Maciej Sonik, Platforma Obywatelska:
Trzeba radykalnie zmienić sposób działalności KDK, żeby zaczął organizować koncerty, imprezy kulturalne, spektakle i wspomagać ludzi z pasją, lokalnych artystów, a przestał urządzać kiermasze.
Czas wolny to także sport i rekreacja - najważniejsza jest lepsza współpraca z klubami i wspomaganie stowarzyszeń (w tym LZS, OSP, harcerze), szczególnie w zakresie zajęć dla młodzieży.
To także poprawa jakości bazy sportowo-rekreacyjnej i dostępności do niej - remont stadionu w Otmęcie, budowa sali w Żywocicach, uprzątnięcie i budowa nowych placów zabaw i boisk, niższe ceny wstępu na basen, drugi Orlik (w Otmęcie). Oferta spędzania wolnego czasu odciągnie młodzież od dopalaczy, narkotyków i alkoholu.
Trzeba zaangażować seniorów, zorganizować im miejsce spotkań, atrakcyjne zajęcia, uniwersytet III wieku. Należy zwiększać ofertę zajęć pozalekcyjnych i anulować zarządzenie ws. obowiązkowych opłat za sale gimnastyczne w godzinach popołudniowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska