Debata kandydatów na wójta Rudnik. Rekordowy wysyp chętnych do rządzenia

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Od lewej: Ewa Belka, Grzegorz Domański, Andrzej Łęgosz, Andrzej Pyziak i Piotr Rasztar.
Od lewej: Ewa Belka, Grzegorz Domański, Andrzej Łęgosz, Andrzej Pyziak i Piotr Rasztar. Mirosław Dragon
Aż 5 kandydatów zmierzy się w wyborach na wójta Rudnik: Ewa Belka, Grzegorz Domański, Andrzej Łęgosz, Andrzej Pyziak i Piotr Rasztar.

W poprzednich wyborach było tylko dwóch chętnych. Teraz głosowaniu na wójta Rudnik zmierzy się aż 5 kandydatów.

Wysyp kandydatów to efekt poprzednich wyborów, kiedy mało znany Andrzej Łęgosz tylko o włos przegrał z wójtem Andrzejem Pyziakiem, który rządzi gminą od 1990 roku.

Jak oceniacie kadencję 2010-2014 w Rudnikach?
Ewa Belka (PiS): Kadencję 2010-2014 w gminie Rudniki ocenią wyborcy w niedzielę.

Grzegorz Domański (Nowe Oblicze Gminy): Oceniając mijającą kadencję należy zwrócić uwagę na dużą ilość inwestycji, które zostały wykonane w gminie Rudniki. Należy je kontynuować i pozyskiwać środki z zewnątrz. Większy nacisk należy położyć na przyciągnięcie do gminy przedsiębiorców, którzy stworzą nowe miejsca pracy. W tej dziedzinie jest wiele do zrobienia.
Należy zwrócić uwagę, że nasze piękne obiekty sportowe są słabo wykorzystywane i brak jest kompleksowych działań, które mogą rozwiązać ten problem.

Andrzej Łęgosz (KWW Andrzeja Łęgosza): Nie będę dokonywał rozliczeń, co się udało zrobić, a czego nie, ponieważ nie wiem, co obecne władze gminy obiecywały w 2010 roku wyborcom. Chcę jednak powiedzieć, że w sprawie lokalizacji na terenie naszej gminy tak wielkiej farmy wiatrowej, składającej się z 33 potężnych wiatraków, władze gminy powinny wcześniej zapytać jej mieszkańców poprzez referendum o zgodę na powstanie takiej inwestycji. Tak duża ilość wiatraków na tak małej powierzchni całkowicie zmieni krajobraz południowej części gminy, a co za tym idzie obniży wartość rynkową przyległych wokół działek budowlanych oraz istniejących zabudowań mieszkalnych. Dlatego myślę, że wypadałoby zapytać o zdanie swoich wyborców w tak ważnej sprawie.

Andrzej Pyziak (Nasza Gmina Rudniki): Dla gminy Rudniki kadencja 2010-2014 była bardzo dobra, ze względu na pozyskanie znacznych środków spoza budżetu, co umożliwiło realizację wielu dodatkowych i ciekawych inwestycji. Może o tym świadczyć realizacja ok. 90 projektów i pozyskanie ponad 15 mln zł ze środków zewnętrznych. Wyremontowaliśmy wszystkie remizy OSP, wszystkie szkoły są ocieplone, wyremontowane i doposażone wraz z oddziałami przedszkolnymi. Ogromnym sukcesem jest wybudowanie w ostatniej kadencji prawie 26 km dróg gminnych. Ponadto bardzo satysfakcjonującym osiągnięciem jest realizacja Gminnego Programu Odnowy Wsi z ogromnym zaangażowaniem miejscowych liderów. Wypracowanie marki gminy Rudniki to również ogromny sukces. Nasza gmina jest rozpoznawalna na mapie samorządowej Polski.
Czego nie udało się zrobić? Nie doprowadzono do realizacji planowanej przebudowy drogi krajowej w Jaworznie/Julianpolu mimo zapewnień. Jako porażkę traktuję również to, że zjawił się inwestor i niestety - mimo wszelkich starań z naszej strony - zdecydował się na inwestowanie w strefie ekonomicznej w Kluczborku, ze względu na możliwość zwrotu 60 procent środków poniesionych na m.in. zakup terenu, budowę hali czy zakup maszyn. Ta porażka nie oznacza jednak końca naszych starań.

Piotr Rasztar (KWW Piotr Rasztar): Władze gminy od lat nie przedstawiały programów wyborczych, bo w naszej gminie od lat nie było prawdziwych wyborów. Aktualny wójt sprawuje władzę od 24 lat i według mnie zrobił wiele dobrego dla gminy. Jednak po tylu latach doszło do przedmiotowego traktowania mieszkańców i pracowników gminy. Gminę należy wprowadzić w nowoczesność i w końcu przekazać władzę młodym, bo to szansa na dalszy jej rozwój.
Jakie są najważniejsze plany, obietnice wyborcze na najbliższe 4 lata, jeśli wygracie wybory?

Ewa Belka (PiS): Jako wójt poprawię bezpieczeństwo mieszkańców poprzez utworzenie posterunku policji w Rudnikach, a także poprzez budowę i remonty dróg i chodników. Będę dążyła do zwiększenia ilości miejsc dla dzieci w przedszkolu. W związku z obniżonym obowiązkiem szkolnym utworzę żłobek w Rudnikach, a w innych wioskach grupy żłobkowe.
Będę pozyskiwać środki z Unii Europejskiej, w czym mam doświadczenie, lata 2014-2020 to już ostatnia szansa na ich zdobycie. Będę tworzyć zachęcające warunki dla kadry medycznej, żeby poprawić dostęp do specjalistów.
Będę przeciwdziałać wyludnianiu się gminy Rudniki, poprzez tworzenie nowych, atrakcyjnych miejsc pracy. Moim hasłem wyborczym jest "Słuchać ludzi, służyć ludziom".

Grzegorz Domański (Nowe Oblicze Gminy): Moje założenia programowe to:
- Zwiększenie ilości spotkań wójta i radnych z mieszkańcami,
- Stworzenie modelu gminy przyjaznej,
- Wprowadzenie budżetu obywatelskiego.
- Kontynuacja inwestycji z pełnym wykorzystaniem środków budżetowych i pozyskanych z zewnątrz, w szczególności budowa i modernizacja dróg, poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, poprzez budowę chodników, uzupełnienie oświetlenia ulicznego, budowę utwardzonych i oświetlonych ścieżek rowerowych łączących wszystkie miejscowości w gminie.
- Zagospodarowanie pomieszczeń po dawnych przedszkolach na obiekty wykorzystywane na potrzeby lokalnej społeczności.
- Stwarzanie dogodnych warunków do rozwoju firm, poprzez zmniejszenie obciążenia podatkowego, aktualizację planu zagospodarowania gminy.
- Utrzymanie sieci wszystkich szkół i przedszkoli. Zapewnienie miejsc w przedszkolu dla wszystkich dzieci.
- Efektywne wykorzystanie bazy sportowej w gminie, dzięki wprowadzeniu zajęć popołudniowych z animatorami sportu.
- Zagospodarowanie zbiornika wodnego w Młynach na potrzeby miejsca rekreacji dla wszystkich mieszkańców, a w szczególności dla młodzieży i dzieci.

Andrzej Łęgosz (KWW Andrzeja Łęgosza): Jeżeli wygram wybory, to jako wójt chciałbym poprawić bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów na drogach na terenie gminy Rudniki. Szczególnie zależy mi na wybudowaniu wspólnie z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu bezpiecznej ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż drogi krajowej nr 43 od Dalachowa przez Janinów, Młyny, Teodorówkę, Rudniki, Jaworek, Jaworzno do Julianpola, oraz wzdłuż drogi krajowej nr 42 z Rudnik przez Porąbki do Faustianki.
Chciałbym także wspólnie z powiatem oleskim przebudować drogi powiatowe w miejscowościach Dalachów, Żytniów, Cieciułów i Bobrowa. Na wymienionych odcinkach dróg należy wybudować kanalizację deszczową obustronne chodniki oraz wykonać nową nawierzchnię jezdni.
Zamierzam również pozyskiwać z wszystkich dostępnych funduszy unijnych i krajowych środki na budowę i przebudowę dróg gminnych oraz na wszelkie inne inwestycje infrastrukturalne podnoszące poziom życia mieszkańców gminy Rudniki. Dołożę wszelkich starań, aby mieszkańcy gminy Rudniki płacili mniej za dostarczaną wodę, za odprowadzanie ścieków oraz za odbiór odpadów komunalnych, gdyż uważam, że opłaty te są za wysokie.

Andrzej Pyziak (Nasza Gmina Rudniki):
- Pozyskiwanie środków z programów Unii Europejskiej i innych źródeł pozabudżetowych,
- Budowa dróg gminnych,
- Wspieranie rozwoju lokalnych przedsiębiorców,
- Pozyskanie inwestora, który da miejsca pracy dla mieszkańców,
- Przebudowa ośrodka zdrowia na przedszkole w Rudnikach,
- Bieżąca poprawa warunków edukacyjnych w placówkach szkolnych,
- Budowa zbiornika wodnego w Jaworku,
- Rozbudowa oświetlenia ulicznego,
- Podnoszenie gotowości jednostek OSP, w tym zakup wozów bojowych,
- Budowa ścieżek rowerowych, infrastruktury sportowej i rekreacyjnej,
- Tworzenie dobrego klimatu dla rodzin i dla seniorów,
- Wielokierunkowy rozwój gminy.

Piotr Rasztar (KWW Piotr Rasztar): Zrobię wszystko, aby młodzi ludzie wracali do rodzinnych miejscowości, tutaj pracowali, zakładali rodziny i rozwijali swoje pasje oraz realizowali marzenia.
Najważniejsze założenia mojego programu wyborczego to:
- wsparcie przedsiębiorczości, ulgi i zwolnienia podatkowe dla inwestorów,
- modernizacja i rozbudowa oświetlenia ulicznego,
- poprawa stanu dróg i infrastruktury technicznej,
- dokończenie rozpoczętych inwestycji,
- dofinansowanie jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej w ramach poprawy bezpieczeństwa,
- zapewnienie miejsc dla wszystkich dzieci w przedszkolach na terenie gminy,
- rozwinięcie oferty zajęć pozalekcyjnych dla dzieci i młodzieży o współpracę z klubami sportowymi - "Aktywne popołudnia",
- pomoc osobom starszym
- poprawa stanu urządzeń wodno-melioracyjnych na polach,
- budżet obywatelski, aby mieszkańcy mieli wpływ na realizację projektów i inwestycji.
Jak zostanę wójtem to chcę być liderem, który wspólnie z mieszkańcami gminy, swoim zaangażowaniem i chęcią pracy zarazi ich do osiągania założonych celów, a nie odcięty od ludzi rządzi zza biurka.

FLESZ: Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3