Targi nto - nowe

Debata o funduszach unijnych na Uniwersytecie Opolskim

Katarzyna Dziubek, doktorantka z Wydziału Chemii, pytała o możliwość fundowania stypendiów dla naukowców w trakcie habilitacji. Znalazła się w gronie pięciu osób zaproszonych przez europoseł Danutę Jazłowiecką do Brukseli –  za zadanie najciekawszych pytań. Razem z nią szanse na wyjazd mają: Katarzyna Węgrzyn, Ewa Przybyła, Mateusz Nowak i Artur Piekarski.
Katarzyna Dziubek, doktorantka z Wydziału Chemii, pytała o możliwość fundowania stypendiów dla naukowców w trakcie habilitacji. Znalazła się w gronie pięciu osób zaproszonych przez europoseł Danutę Jazłowiecką do Brukseli – za zadanie najciekawszych pytań. Razem z nią szanse na wyjazd mają: Katarzyna Węgrzyn, Ewa Przybyła, Mateusz Nowak i Artur Piekarski. Sławomir Mielnik
O stypendia dla naukowców i pomoc na szkolenia językowe dla studentów pytali uczestnicy sobotniej debaty poświęconej podziałowi dotacji, jakie otrzyma Polska i region na lata 2014 - 2020.

Debatę pt. "Opolszczyzna w perspektywie budżetowej na lata 2014-2020. Od konfliktów do spójności" zorganizowała Europejska Katedra Jeana Monneta na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego.

Gościli na niej europoseł Danuta Jazłowiecka, marszałek województwa Józef Sebesta, Karina Bedrunka - dyrektor departamentów odpowiedzialnych za unijne pieniądze w urzędzie marszałkowskim, Arkadiusz Tkocz - dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki, ks. Arnold Drechsler - dyrektor Caritasu Diecezji Opolskiej oraz prorektorzy dwu opolskich uczelni prof. UOdr hab. Wiesława Piątkowska-Stepaniak oraz prof. dr hab. inż. Krzysztof Malik z PO.

Po prezentacjach gości na temat nowego unijnego rozdania dotacji na lata 2014-2020 uczestnicy (studenci, pracownicy naukowi, Opolanie) zasypali autorów wystąpień gradem pytań.

Artur Piekarski, uczestnik zajęć z katedry Jeana Monneta, pytał o wysokość składki odprowadzanej przez Polskę do UE i czy nie powinna być ona odliczana od kwoty prawie 106 mld euro przyznanych Polsce na lata 2014-2020, co pokazywałoby rzeczywisty obraz pomocy unijnej dla naszego kraju.

- Nie pamiętam wysokości tej składki, ale gdyby wszystkie państwa chciały tak to liczyć, to kraje starej UE na pewno głośno wyrażałyby niezadowolenie jako poszkodowane - wyjaśniała europoseł Danuta Jazłowiecka.

Katarzyna Dziubek jako doktorantka na Wydziale Chemii UO korzystała ze stypendium unijnego. Dopytywała gości o szanse na przyznawanie takich samych stypendiów dla naukowców podczas habilitacji. - To daje poczucie zabezpieczenia finansowego i komfortu w prowadzeniu badań - argumentowała.

Przedstawiciele urzędu marszałkowskiego obiecali przeanalizowanie tego wniosku, ale zdaniem marszałka Sebesty z finansowaniem takich stypendiów z regionalnego programu może być problem.

Mateusz Nowak, student ekonomii i zarządzania na Politechnice Opolskiej pytał m.in. o pomysły na promocję naszego regionu, podając za przykład inne województwa, które reklamują się w telewizji.

Dyrektor Bedrunka wyjaśniała, że takie regiony jak Dolnośląskie czy Świętokrzyskie przygotowały te projekty na początku obecnego okresu unijnego finansowania i realizują je do teraz. - Opolskie nie zdobyło takiego dofinansowania. Teraz będziemy realizować projekt "Opolskie kwitnące muzycznie", a sfinansujemy go z dodatkowych pieniędzy wygranych za dobre wydawanie unijnej puli - wyjaśniała Karina Bedrunka.

Katarzyna Węgrzyn, studentka budownictwa na PO bardzo chwaliła pomysł dofinansowania kierunków zamawianych, ale dociekała, czy nie ma możliwości przeznaczenia dodatkowych pieniędzy na naukę języka specjalistycznego studentów korzystających z wymiany międzynarodowej.

Europoseł, Danuta Jazłowiecka odpowiadała: - Myślę, że byłoby niemożliwie, żeby dofinansować takie kursy, bo jedni - jak pani - wyjeżdżają na wymianę do Hiszpanii, a inni do Danii, Francji, ale jestem przekonana, że sami znajdujecie sposoby na zdobycie takiej wiedzy.

Debatę prowadził ks. prof. dr hab. Stanisław Rabiej, kierownik katedry Jeana Monneta.

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska