Debiuty 2006 - Czwartek, 1 czerwca 2006

Info: TVP

Konkurs "Debiuty" inauguruje Festiwal opolski. Wykonawcy tradycyjnie konkurują o Nagrodę im. Anny Jantar. Koncert plenerowy, w którym zaprezentują się młodzi zdolni debiutanci odbędzie się 1 czerwca 2006 na Pl. Kopernika w Opolu. Koncert zostanie zarejestrowany i pokazany w Jedynce po Festiwalu.

W "Debiutach" wystąpi dziesięciu młodych artystów. Ośmiu wykonawców zostało wyłonionych przez Komisję Artystyczną - spośród 138 propozycji - dwóch pozostałych to: tegoroczny laureat lokalnego konkursu Miejskiego Ośrodka Kultury w Opolu oraz laureat finałowego koncertu "Szansy na sukces", który zostanie wyłoniony 24 maja 2006 r.

Na występ laureata konkursu "Debiuty 2006" oraz dwóch wyróżnionych wykonawców -zapraszamy widzów Jedynki 2 czerwca ok. godz. 23.00 podczas III części koncertu "Superjedynki".

Koncert "Debiuty" - uczestnicy:

1. URBAN NOIZ
Zespół określa swój styl jako połączenie soplu, r'n'b i popu. Jego członkowie to zawodowi muzycy, którzy pracują z gwiazdami polskiej sceny. Kierownikiem muzycznym, pianistą oraz kompozytorem zespołu jest Marcin Urban. Tworząc trzy lata temu grupę chcieli zrealizować własne pomysły i stworzyć oryginalne, rozpoznawalne brzmienie. Obecnie pracują nad pierwszą płytą.

2. REVOLUCJA
Wywodzą się z krakowskiego undergroundu, chętnie wykonują standardy bluesowe i rockowe. Istnieją od czterech lat, dali już ponad 250 koncertów. Wokalista Jacek Dewódzki zastępował w zespole Dżem zmarłego Ryszarda Riedla. Z wykształcenia są pedagogami. Mają dwa pragnienia: żeby na świecie zapanował pokój i aby Beatelsi znowu grali. Z artystów polskich cenią najwyżej Janusza Panasewicza (Lady Pank) i Wojtka Łuczaja-Pogorzelskiego z Oddziału Zamkniętego.

3. HYPE
Grupa HYPE istnieje pięć lat. Tworzą ją studenci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Ich inspiracją są m.in. U2, Oasis, Coldplay, Radiohead, w Polsce cenią grupę Myslovitz. Zespół jest laureatem Festiwalu Rockowego w Węgorzewie w 2004 r.

4. SUPERPUDER
Są z Łodzi, grają razem od roku. Ich motto to parafraza powiedzenia polskich big-beatowców z lat 60.: "Trudna młodzież śpiewa łatwe piosenki". Grają gitarowy pop, traktując muzykę jak zabawę.

5. FANCY GROUP
Zespół powstał w Poznaniu w 2003 r. Gra połączenie funky, soulu i jazzu. Ma trzy wokalistki o różnej barwie głosu i muzycznym temperamencie. Zespół najchętniej gra na żywo, bo największą przyjemność sprawia im kontakt z publicznością. Ich muzyczne autorytety to m.in. Andrzej Zaucha, Grażyna Łobaszewska, Leszek Możdżer, Kayah, Wojtek Pilichowski.

6. ANDRZEJ BACHLEDA
Urodził się w Zakopanem, lecz od najmłodszych lat mieszka we Francji. Jest synem słynnego polskiego alpejczyka - Andrzeja Bachledy. Ojciec zaszczepił w Andrzeju pasję do nart i do muzyki. Andrzej Bachleda Jr gra na gitarze, komponuje i pisze teksty. Uczył się w szkole muzycznej w Denver (USA) a jego kompozycje to "paleta międzynarodowych dźwięków" - francuskich, hiszpańskich, tatrzańskich. Zespół Bachledy ma też międzynarodowy skład - akordeonista i perkusista, podobnie jak lider, mieszkają we Francji, pozostali muzycy w Polsce.

7. ANNA SZARMACH
Ania ukończyła Muzyczną Szkołę Podstawową w klasie fortepianu i saksofonu. Jeszcze w liceum założyła zespół o nazwie "Wbrew logice", dla którego komponowała. Potem trafiła do sekcji wokalnej Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach, który ukończyła z wyróżnieniem. Najlepszą szkołą, jak sama twierdzi, była współpraca z prawdziwymi gwiazdami estrady - Kayah, Edytą Górniak, Natalią Kukulską, Kasią Klich oraz Sarah Connor i ...Enrique Iglesiasem. Występuje z zespołem Sharmi, z którym zakwalifikowała się do opolskich Debiutów.

8. QUE PASSA
Zespół Que Passa powstał w 1997 r. w Krakowie. Swój styl określa krótko: flamenco fusion. Mieszanka stylistyczna jest bardzo bogata - dołączyć można jeszcze: rock, folk, jazz. Obecny skład zespołu ukształtował się pół roku temu. Na pytanie, z którym polskim artystą chcieliby zagrać - odpowiadają bez wahania, że z Leszkiem Możdżerem.

9. JARECKI
Jarecki to niegdyś członek zespołu Kultórwa (nie mylić z Kulturką). Kiedy Kultórwa zaczęła skłaniać się w stronę poszukiwań instrumentalnych, Jarecki wraz z innym członkiem zespołu, Dj Brk, postanowili firmować własne projekty nazwą JARECKI. I tak powstały nowe utwory i nowe brzmienia, oparte o funky, jazz, blues i Rap, z wyraźnym postawieniem akcentu na ten ostatni. Jare(k)cki śpiewa a Dj Brk "obsługuje" gramofony.

10. laureat finałowego koncertu "Szansy na sukces"

Reżyseria koncertu:
JARO MINKOWICZ

Patroni medialni koncertu: Polskie Radio BIS

Debiuty - skład Komisji Artystycznej

- PIOTR KLATT - przewodniczący
dziennikarz muzyczny, redaktor w Redakcji Publicystyki Kulturalnej i Rozrywki TVP1, współpracownik Programu 3 Polskiego Radia S.A.
- JANUSZ KOSIŃSKI - sekretarz
redaktor Konkursu, dziennikarz muzyczny współpracujący z Programem 1 Telewizji Polskiej S.A., Programem 3 Polskiego Radia S.A., Antyradiem
- ANDRZEJ WITKOWSKI - redaktor, dziennikarz, pracownik Telewizji Polskiej S.A.
- MARIA SZABŁOWSKA - dziennikarz muzyczny, pracownik Programu 1 Polskiego Radia S.A., współpracownik Telewizji Polskiej S.A.
- MICHAŁ GRYMUZA - muzyk, kompozytor, aranżer, producent nagrań i realizator dźwięku
- ZYGMUNT KUKLA - absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, aranżer i dyrygent zarówno orkiestr rozrywkowych jak i symfonicznych, dyryguje własną orkiestrą Kukla Band
- PAWEŁ SZTOMPKE - dziennikarz muzyczny, Kierownik Redakcji Muzyki Popularnej Polskiego Radia S.A.
- JAROSŁAW MINKOWICZ- reżyser imprez muzycznych i programów telewizyjnych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska