Dekada burmistrza Kielara w Kluczborku

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Jarosław Kielar rządzi Kluczborkiem od 2002 roku, czyli trzecią kadencję.
Jarosław Kielar rządzi Kluczborkiem od 2002 roku, czyli trzecią kadencję. Mirosław Dragon
Już od 10 lat gminą rządzi Jarosław Kielar. W ostatnich wyborach zdeklasował rywali. Pod jego rządami Kluczbork stał się prymusem Opolszczyzny, ale ceną inwestycji jest duże zadłużenie.

Podobno kiedy jakiś czas temu gmina szukała hasła promocyjnego, jedną z propozycji był "Kluczbork tygrysem regionu", ale burmistrz Kielar nie zgodził się na to hasło. Ostatecznie wybrano slogan: "Kluczbork kluczem do sukcesu".

Oba hasła zdradzają jednak ambicje Kluczborka, który uchodzi na Opolszczyźnie za samorządowego prymusa.

W kluczborskiej podstrefie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej z 54 hektarów terenów inwestycyjnych wolnych zostało jeszcze tylko 7 ha. Wielkie hale zbudowały tutaj Marcegaglia, Ocynkownia Śląsk oraz Inpol-Krak. Z drugiej strony miasta fabrykę postawiła Protea.

W tym roku w mieście otwarta została Galeria Miodowa. Inwestor galerii handlowej za samą działkę przy ul. Byczyńskiej zapłacić 5 mln zł.

Jak oceniasz opolskich samorządowców? Wejdź i oddaj głos

Ten rok był zresztą rokiem dużych inwestycji.

Otwarto kolejny 4-kilometrowy odcinek obwodnicy kluczborskiej, budowanej przez gminę. Oddany został do użytku 60-hektarowy zbiornik retencyjny w Ligocie Górnej. 6 grudnia uroczyście zakończona zostanie rewitalizacja Rynku i kluczborskiej Starówki.

Ceną za liczne inwestycje jest jednak spore zadłużenie. Na koniec roku wyniesie ono 47 mln zł.

Czasy, kiedy kluczborscy rajcy zastanawiali się, na co wydać 30 mln zł gotówki ze sprzedaży akcji ECO, należą do przeszłości. W najbliższych latach trzeba będzie spłacać kredyty.

Po rewitalizacji kluczborski Rynek wypiękniał, ale burmistrz podpadł właścicielom sklepów. Część Rynku zamknięto bowiem dla kierowców i kupcy obawiają się, że stracą przez to klientów. Większość sklepów do dzisiaj jest oplakatowane ulotkami protestacyjnymi z hasłem "Ratujmy Rynek!".

Jarosław Kielar swoją trzecią kadencję rozpoczął 77-procentowym tryumfem w wyborach i nadal cieszy się zaufaniem większości kluczborczan. W drugiej połowie kadencji czeka go jednak praca, aby udowodnić, że Kluczbork rzeczywiście jest kluczem do sukcesu.

Okiem opozycji

Piotr Rewienko, radny ze Wspólnoty dla Rodziny:

Pozytywnie oceniam pierwszą kadencję burmistrza Kielara. Czułem wówczas, że burmistrz i radni to dobrze współpracujący zespół. Następną oceniam znacznie gorzej, a obecna to dla mnie katastrofa.

Mam wrażenie, że władze gminy prowadzą nieustanną propagandę sukcesu, jakby trwała kampania wyborcza, czego przykładem mogą być liczne, a także ostatnie artykuły. Przypuszczam, że duży wpływ na to ma wiceburmistrz Andrzej Nowak, ale to burmistrz wybiera sobie zastępcę.

Burmistrz Kielar w spadku po poprzedniku otrzymał 30 mln zł z akcji Energetyki Cieplnej Opolszczyzny i zaciągał nowe kredyty. Pieniądze łatwo się wydawało na zadania, które teraz przynoszą ogromne koszty jak np. kampus sportowy.

Negatywnie oceniam zbiornik retencyjny, który można było pogłębić, a teraz już w pierwszym sezonie mamy sinice. Fatalne skutki przyniosą elektrownie wiatrowe, w naszej gminie może ich stanąć do 50 sztuk, jeżeli nie zmienimy planów.

Można było posłuchać opozycji i Rynek zamknąć w dni wolne oraz po godz. 18.00. Byłby wilk syty i owca cała. Można odnieść wrażenie, że nasi mieszkańcy oczekują tylko igrzysk i chleba. Jestem przekonany, że jest inaczej.

Podczas prac nad budżetem cięcia są wszędzie, tylko kwota na płace w Urzędzie Miejskim od lat rośnie i szkoda, że niektórzy zarabiają znacznie więcej, szczególnie od pracowników jednostek gminnych.

Tymczasem gmina funduje mieszkańcom sporą podwyżkę za podatek od nieruchomości, prawie 20 groszy za m3 wody, nie mówiąc o śmieciach, które najbardziej dotkną rodziny wielodzietne.

Na rok 2013 ponownie nie będzie remontu ulicy Gazowej, obiecywanego od 4 lat, parkingu na osiedlu Ossowskiego, Norwida. Obie te inwestycje we wnioskach poparło kilkaset osób. Mieszkańcy ul. ks. Curzydły od kilku lat chodzą po błocie i ponownie inwestycja miała być rozłożona na rok 2013/14.

Dopiero po interwencji radnych i mieszkańców burmistrz stwierdził, że wykona ją w tym roku, a zapłaci w 2014 roku. ziwna forma, ale czas pokaże.

Na Dni Kluczborka wydamy prawie 200 tysięcy, a mieszkańcy os. Norwida nadal do pracy, szkoły czy sklepu będą chodzić po błocie.

Moim zdaniem jeżeli mieszkańcy sołectw i miasta nie będą się organizować, by zabiegać o swoje potrzeby, to dobrze będzie tylko wybranym.

Czytaj e-wydanie »

Wideo

Komentarze 77

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W dniu 18.08.2013 o 11:16, Gość napisał:

Panie Burmistrzu czy naprawdę nie można nakazać organizatorom ściszenie tej muzyki?  Może pan i pani dyrektor KDK zainterweniujecie  do organizatorów, żeby ściszyli głośniki, żeby dzisiaj można bylo posłuchać muzyki na występach Tanecznej Fiesty, to wręcz niegrzeczne w stosunku do uczestników fiesty, że są zagłuszani przez rykowisko.

A może pani dyrektor KDK chociaż jeden raz zorganizowałaby imprezę, która terminem nie nakłada się z inną. To nie jest jakaś wyższa szkoła jazdy.

G
Gość

Panie Burmistrzu czy naprawdę nie można nakazać organizatorom ściszenie tej muzyki? 

 

Może pan i pani dyrektor KDK zainterweniujecie  do organizatorów, żeby ściszyli głośniki, żeby dzisiaj można bylo posłuchać muzyki na występach Tanecznej Fiesty, to wręcz niegrzeczne w stosunku do uczestników fiesty, że są zagłuszani przez rykowisko.

G
Gość

Panie Kielar te rykowiska to trzeba było na osiedle północ dać, sobie pod okno! Kolejną całą noc nie spałam, bo władzy zachciało se imprezy  

G
Gość
W dniu 17.08.2013 o 08:17, Gość napisał:

o 23 miałam dość dobiegających rków ze stadionu, zamknęłam okno i poszłam spać. Obudziłam się o 3  nadzieją, że otworzę okno, a tu niespodzianka, ryki na stadionie trwały dalej. Nadmienię,że mieszkam około 1,5 km od stadionu. Wcale się nie dziwię, że wczasowicze w Bakowie mieli dosyć takiego rykowiska.Panie Burmistrzu, czy naprawdę te zespoły muszą grać tak głośno?, A gdzie cisza nocna?Wiele osób pracuje i ma prawo do wypoczynku w nocy.

Wparku, w lesie to można tak ryczęć? Nie trzeba być z wykształcenia zoologiem żeby wiedzieć,ze nie nalezy płoszyć zwierzyny.

Za zakłócenie ciszy nocnej należy sie mandat. Mandat smorządowca zaś odbierzemy.

666

Przesada z tym rykiem w parku,powinni to w srodek lasu wyganac.Nawet dni kluczborka byly lepiej naglosnieone bo dawaly spokoj miastu a tu tragedia RYKOWISKO dle kilkunastu osob

G
Gość
W dniu 17.08.2013 o 08:08, Gość napisał:

To skandal! Kto pozwolił na to rykowisko! Panie burmistrzu, czy pan nie ma litości?

 

o 23 miałam dość dobiegających rków ze stadionu, zamknęłam okno i poszłam spać. Obudziłam się o 3  nadzieją, że otworzę okno, a tu niespodzianka, ryki na stadionie trwały dalej. Nadmienię,że mieszkam około 1,5 km od stadionu.

 

Wcale się nie dziwię, że wczasowicze w Bakowie mieli dosyć takiego rykowiska.

Panie Burmistrzu, czy naprawdę te zespoły muszą grać tak głośno?, A gdzie cisza nocna?

Wiele osób pracuje i ma prawo do wypoczynku w nocy.

G
Gość
W dniu 17.08.2013 o 08:08, Gość napisał:

To skandal! Kto pozwolił na to rykowisko! Panie burmistrzu, czy pan nie ma litości?

Arogancja władzy. Noc, szpital, pora spania a tu rykowiko. Przeciez są pewne zasady których trzeba przestrzegaćc. Ciekawe, obok policja. Ona tego nie słyszy, nie widzi?

G
Gość

To skandal! Kto pozwolił na to rykowisko! Panie burmistrzu, czy pan nie ma litości?

G
Gość

Bosze, kiedy to sie skończy. Ten łomot dobiegajacy z parku. Te igrzyska. Godzina 23.59 !!!

G
Gość

W Kluczborku jest jedno i drugie! Gdzie? Żłobek zlikwidowany, a grupy wczesnoprzedszkolne nie pracują w sierpniu . Dosyć już tej kłamliwej propagandy . Pisz prawdę !!!!!

g
gość
W dniu 26.07.2013 o 08:12, Gość napisał:

Nie pisz nieprawdy. W Oleśnie jest żłobek miejski! czy to promień 40 km? Tam władza  nie zlikwidowała - bo to jest dbanie o rodzinę, a nie jakieś tam pseudo karty -rodizna + jak w Kluczborku 

jeśli jest to dobrze,cieszą się rodzice i dzieci.Natomiast w Kluczborku jest i jedno i drugie.Pseudo to jesteś ty,ja mam taką karte i zdarza mi się np.teraz korzystać ze zniżek w wejściu na basen w Bakowie a dziecko bedzie miało wypożyczone na rok książki w szkole.Jeśli to jest pseudo to żal mi ciebie. 

G
Gość
W dniu 25.07.2013 o 10:30, gość napisał:

posłuchaj nie wiem kim tam jesteś.Odziały wczesnoprzedszkolne to nic innego jak żłobek i zawsze był jedyny w gminie Kluczbork w promieniu 40 km nikt,rzadna gmina nie ma .Jak masz dziecko to i odpowiedzialność rodzicielską ,tak planuj aby w czasie urlopu się nim zając nie majaczyć jak to ci żle,bo ani babci ani urlopu nie masz.No chyba że siedzisz na urlopie a chcesz dziecko do żłobka posłać.i nie obrażaj innych bo to oni cię troche może wyuczyli w życiu.END> 

Nie pisz nieprawdy. W Oleśnie jest żłobek miejski! czy to promień 40 km? Tam władza  nie zlikwidowała - bo to jest dbanie o rodzinę, a nie jakieś tam pseudo karty -rodizna + jak w Kluczborku 

G
Gość
W dniu 25.07.2013 o 13:37, gość napisał:

niektorzy swoje złości przelewają na wielkość liter....A ja jako rodzić prowadzam teraz swoje dziecko do Przedszkola Nr 8 a od 1.sierpnia do Przedszkola Nr 1 bo wtedy to przedszkole ma dyżór i pracuje.Czyli jest,da się ale dla wiecznie niezadowolonych z niczego nic jak czytam się nae da...."bo polikwidowane ponoć".Zamiast obrażać ,tracić czas na wypisywanie iść i załatwić.Proste ale tylko dla niektórych jak widać. 

Jak nie wiesz o co chodzi, to nie zabieraj głosu. Małego dziecka nie przyjmą  do dyżurującego przedszkola . Od tego są żłobki lub grupy wczesnoprzedszkolne. Zatem takie denne porady zachowaj dla siebie... żenada!!!!

g
gośc
W dniu 25.07.2013 o 13:51, gość napisał:

 niektorzy swoje złości przelewają na wielkość liter....A ja jako rodzić prowadzam teraz swoje dziecko do Przedszkola Nr 8 a od 1.sierpnia do Przedszkola Nr 1 bo wtedy to przedszkole ma dyżór i pracuje.Czyli jest,da się ale dla wiecznie niezadowolonych z niczego nic jak czytam się nae da...."bo polikwidowane ponoć".Zamiast obrażać ,tracić czas na wypisywanie iść i załatwić.Proste ale tylko dla niektórych jak widać. "stwierdzam fakt zatrudnienia w naszym urzędzie"...pisze kadrowa urzędu??? bo ja nie znam...  

zapowiadają upały po 35 stopni jak się zabezpieczyć najlepiej? chodzi o małe dzieci.Kto podpowie?

t
tato
W dniu 25.07.2013 o 13:37, gość napisał:

niektorzy swoje złości przelewają na wielkość liter....A ja jako rodzić prowadzam teraz swoje dziecko do Przedszkola Nr 8 a od 1.sierpnia do Przedszkola Nr 1 bo wtedy to przedszkole ma dyżór i pracuje.Czyli jest,da się ale dla wiecznie niezadowolonych z niczego nic jak czytam się nae da...."bo polikwidowane ponoć".Zamiast obrażać ,tracić czas na wypisywanie iść i załatwić.Proste ale tylko dla niektórych jak widać. 

tak,tak niektórzy niedługo za przesoloną zupe obwinią urzędników ,kuratorium,rząd i kto wie kogo.... 

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3