Dekalog studenta

Rys. Andrzej Czyczyło
Rys. Andrzej Czyczyło
Eksponuj twarz, ubierz się elegancko, nie pchaj się między najlepszych i walcz o ocenę. A potem zapomnij o przykazaniach.

Chcemy pomóc młodszym kolegom - my starsi, bardziej doświadczeni - przejść najtrudniejszą z form egzaminu - ustny! Zapytaliśmy więc wykładowców preferujących taki rodzaj testowania wiedzy, co zrobić, aby lekko przezeń przejść. Nasi eksperci - dr hab. Wiesława Piątkowska-Stepaniak i dr Lech Rubisz - z Instytutu Nauk Społecznych UO - pomogli nam ułożyć 9 przykazań -wskazówek dla zdających egzaminy ustne.
1. Eksponuj twarz. Przygotowania do egzaminu rozpocznij z początkiem roku akademickiego - chodząc na zajęcia. Poznajesz jakie rodzaje wypowiedzi, opinie preferuje egzaminator, a co najważniejsze - twoja twarz zostaje zapamiętana.
2. Panuj nad emocjami. Bywa, że studenci wchodzą do sali na zbyt dużym luzie, pewni swej wiedzy. Może to wpłynąć negatywnie na ocenę.
3. Nie bądź spięty - to działa na twoją niekorzyść. Jeśli jesteś studentem pierwszego roku jest szansa, że wykładowca to zrozumie. Paraliż podczas egzaminu ustnego na 4. czy 5. roku to objaw niedojrzałości emocjonalnej. Prawdopodobnie straciłeś 4 lata.
4. Traktuj egzamin jako szansę samosprawdzenia. Oceń - im bardziej jesteś zdenerwowany, tym bardziej powinieneś zastanowić się, dlaczego tak jest. W niedalekiej przyszłości czekają cię rozmowy o pracę.
5. Ubierz się elegancko. Niechlujne ubranie nie zawsze przesądza o twoim niepowodzeniu, ale np. na egzaminie z marketingu politycznego musisz przekonać egzaminującego, że prezentujesz wyższy poziom i w przyszłości możesz się zajmować rzeczami, które u niego zdajesz. Ogol się więc. Traktuj siebie i całą sytuację poważnie.
6. Selekcjonuj informacje. To, że jesteś "obkuty", to jeszcze nie wszystko. Musisz wiedzieć, o co tak naprawdę pyta cię egzaminator.
7. Walcz o ocenę. Dociekaj tematu, drąż go. Jeśli błyśniesz erudycją i elokwencją, bądź pewny - egzaminator jest twój. Nie obawiaj się dodatkowych pytań, wykładowcy zadają je tylko po to, by cię wyciągnąć na wyższą ocenę.
8. Jeśli jesteś słabo przygotowany, a chcesz wysoką ocenę, to nie pchaj się pomiędzy najlepszych, na początek. Przy końcu jest łatwiej. Wykładowcy podświadomie zaniżają kryteria.
9. Nie zwracaj uwagi na krążące mity. Powstają one w wyniku zbiegów okoliczności i nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. To nie prawda że: po przerwie wszyscy oblewają; humory profesorów mają wpływ na oceny; są egzaminy, podczas których określona ilość osób ma odpaść; jedni wykładowcy lubią chłopców, a inni dziewczyny itp.
10. Nie myśl o powyższych 9 przykazaniach po wyjściu z egzaminu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska