15 lutego 2023 roku uruchomiony zostanie rządowy system rozliczeń podatkowych w usłudze Twój e-PIT. Krajowa Administracja Skarbowa udostępni podatnikom automatycznie przygotowane zeznania podatkowe. 15 lutego to także początek okresu rozliczeń PIT dla tych z nas, którzy zdecydują się na skorzystanie z innych możliwości przygotowania deklaracji podatkowej. Na co zwrócić szczególną uwagę przy pracy nad deklaracją PIT tak, by rozliczyć się szybko, sprawnie i uchronić przed koniecznością przygotowania korekty?
Co nowego w podatkach?
Ten sezon rozliczeń podatkowych będzie wyjątkowy. Po reformie PIT, którą przyniósł w ubiegłym roku Polski Ład, wielu z nas może mieć liczne wątpliwości co do własnej sytuacji w zupełnie nowej rzeczywistości podatkowej. Rozpocznijmy więc od przypomnienia najważniejszych ubiegłorocznych nowelizacji, które wpłyną na kształt naszej deklaracji PIT:
- podwyższona kwota wolna od podatku dochodowego do 30 tys. zł;
- obniżona stawka PIT na pierwszym progu podatkowym – z 17% do 12%;
- podwyższony do 120 tys. zł pierwszy próg podatkowy;
- możliwość odliczania składek zdrowotnych w działalności gospodarczej (podatek liniowy, karta podatkowa i ryczałt);
- likwidacja ulgi dla klasy średniej – od 1 lipca 2022 r.;
- powrót preferencji podatkowej dla osób samotnie wychowujących dzieci;
- opcja ponownego wyboru skali podatkowej dla przedsiębiorców, którzy uprzednio wybrali na rok 2022 ryczałt lub podatek liniowy;
- podwyższona kwota dochodów dziecka, która nie ma wpływu na preferencje podatkowe rodziców – do 16 061,28 zł;
- zupełnie nowe ulgi i preferencje podatkowe (np. ulga na powrót, ulga dla pracujących seniorów, ulga dla rodzin 4+);
- ujednolicone terminy rozliczenia rocznego PIT dla formularzy PIT-37, PIT-36, PIT-36S, PIT-28, PIT-28S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-39, PIT-38 (od 15 lutego do 2 maja).
Podstawy udanego rozliczenia PIT
Przystępując do rozliczenia podatkowego, przede wszystkim należy zadbać o dokumenty źródłowe. Dla osób pracujących na etacie będzie to PIT-11. W innych przypadkach sytuacja może być nieco bardziej złożona, a osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą potrzebować wielu różnych dokumentów.
Ponadto kluczowe w czasie rozliczenia jest wybranie właściwego formularza podatkowego – rodzaj formularza jest determinowany źródłem przychodów oraz formą opodatkowania.
Co zrobić w przypadku braku PIT-11?
Niekiedy zdarza się, że płatnik nie przekazuje PIT-11 do urzędu skarbowego albo że jego dane z tego formularza nie zostały jeszcze wprowadzone do systemu rozliczeniowego. W takim przypadku możemy być zmuszeni do ręcznego wprowadzenia danych z posiadanego PIT-11.
Korzystajmy z ulg i preferencji podatkowych
Ulgi podatkowe to niezbędny element każdego świadomego i korzystnego dla podatnika rozliczenia PIT. Powinniśmy korzystać ze wszystkich przysługujących nam ulg i odliczeń. Warto wspomnieć choćby o tych najpopularniejszych: ulga prorodzinna, odliczenie darowizn, ulga termomodernizacyjna, ulga internetowa, ulga rehabilitacyjna. Ulgi pozwalają na zapłacenie niższego (niekiedy znacznie) podatku i często decydują o otrzymaniu zwrotu. Przysługujące podatnikowi ulgi należy samodzielnie wybrać i rozliczyć w czasie przygotowania deklaracji podatkowej.
W tym miejscu warto zaznaczyć, że istnieją aplikacje do rozliczeń PIT, które zostały zaprojektowane z myślą o maksymalnym ułatwieniu podatnikowi rozliczenia wszystkich przysługujących ulg i odliczeń. Znakomitym tego przykładem jest system rozliczeniowy PITax.pl Łatwe podatki, dostępny tutaj: https://www.pitax.pl/rozliczenie-pit/
Nie należy także zapominać, że dla wielu z nas korzystne może się okazać łączne rozliczenie z małżonkiem, a osoby samotnie wychowujące dzieci mają do dyspozycji specjalnie dla nich przygotowaną preferencję.
Numer rachunku bankowego i szybki zwrot podatku
Wszyscy podatnicy, którym zależy na szybkim zwrocie nadpłaty podatku, powinni pamiętać o sprawdzeniu poprawności podanego w deklaracji numeru rachunku bankowego. Ewentualny błąd w numerze prawdopodobnie wydłuży oczekiwanie na zwrot podatku.
Podpis na papierowym formularzu
Tradycjonaliści, którzy postanowią na potrzeby tegorocznego rozliczenia skorzystać z papierowych formularzy PIT, nie powinni zapominać, że podpis na deklaracji w ich przypadku jest niezbędny. W razie braku podpisu podatnik zostanie wezwany do urzędu w celu jego uzupełnienia.
UPO należy pobrać
UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru jest oficjalnym potwierdzeniem, że deklaracja podatkowa w wersji elektronicznej została przez urząd skarbowy pozytywnie zweryfikowana i przyjęta. Pamiętajmy o pobraniu UPO, ponieważ jest to jedyny dokument, który stanowi potwierdzenie, że rozliczyliśmy się z fiskusem.
Do kiedy rozliczyć PIT?
Jako podatnicy jesteśmy zobowiązani do terminowego rozliczenia i złożenia zeznania. W tym roku mamy na to czas do 2 maja.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?