Dekomunizacja ulic w Kędzierzynie-Koźlu

Daniel Polak
Plac Gwardii Ludowej w Kędzierzynie-Koźlu.
Plac Gwardii Ludowej w Kędzierzynie-Koźlu. Daniel Polak
Miasto na wniosek IPN zamierza zmienić patronów sześciu ulic w Kędzierzynie-Koźlu.

Chodzi o nazwy 9 Maja, Gwardii Ludowej, Przodowników Pracy, Józefa Wieczorka, Lucjana Szenwalda i Dąbrowszczaków.

Instytut Pamięci Narodowej wysłał do Urzędu Miasta w Kędzierzynie-Koźlu pismo, zobowiązując do zmiany tych nazw. 9 Maja to bowiem data obchodów Dnia Zwycięstwa w dawnym Związku Radzieckim i dzisiejszej Rosji, które ma upamiętniać zakończenie drugiej wojny światowej. Do Polski ma się nijak, ponieważ w momencie skapitulowania Niemiec w Polsce był 8 maja 1945 roku (wynika to z różnicy czasu).

Gwardia Ludowa była prosowiecką partyzantką, Wieczorek to były śląski komunista, a nazwisko Szenwald nosił poeta zaprzedanym władzom sowieckim. Dąbrowszczacy nie mają nic wspólnego z legionami Dąbrowskiego, jak myślą niektórzy. W rzeczywistości byli to komunistyczni fanatycy, którzy walczyli w hiszpańskiej wojnie domowej w lat 30. ubiegłego wieku.

- Przygotowane już zostały projekty uchwał w sprawie zmiany nazw ulic wyszczególnionych przez IPN. Zgodnie z nimi mieszkańców obowiązywałby okres przejściowy trwający do 2016 roku na wymianę dokumentów - poinformowała Karolina Derej z kozielskiego magistratu.

Z dowodami osobistymi wydawanymi przez prezydenta nie będzie problemów, bo prawo automatycznie zwalnia obywateli z opłat za wymianę w przypadku zmiany nazwy ulic. Gorzej jest z prawami jazdy i dowodami rejestracyjnymi. Rada powiatu może, ale nie musi, zwolnić mieszkańców od opłat w specjalnej uchwale.

- Czekamy na stanowisko rady powiatu - dodała Karolina Derej.

Decyzja jeszcze nie zapadła. Ale przewodniczący rady Piotr Jahn już zapowiedział, że samorząd może się na to nie zgodzić. Wyliczono bowiem, że koszt wymiany praw jazdy i dowodów rejestracyjnych to ponad 120 tysięcy złotych. Powiatowa kasa świeci pustkami, więc jest to suma nie do odrzucenia.

Wideo

Komentarze 52

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

T
Temida
IPN to taka fuszka na uboczu dla największych nierobów co się wręcz lubują babrać w gównie... I tak będą się babrać jeszcze 300 lat bo przecież tam w 1976 roku to ciocia Klocia podpisała lojalkę z UB... A dzisiaj ponoć wszyscy opozjocjoniści walczący z tą wredną komuną...

"Ktoś" gdyby nie IPN i jego zbiory to niektórzy TW po dziś dzień byliby na peidestale bohaterów K-K, a tak wyszło przy niektórych sprawdzeniach historyków :kto?jest kto?.Nie pomogły byłym TW nawet sprowadzane w 2008r czarne ptaki z Wrocławia, czy obecnie chłopcy z windykacji firmy finansowej NIE banku założonego przez nich... dla postraszenia cichych opozycjonistów,tych co pokazali komunie zgięcie Kozakiewicza z Olimpiady , a których trzeba usunąć,zwolnić z pracy po znajomości , zastraszyć.Tylko się nie udało.To daje do myślenia,że IPN jest potrzebny,aby dalej sprawdzać i usuwać w cień niechlubną przeszłość, co niektórych osób nawet z K-K..
A
ABC
Skoro powinny być zmienione, to proponuję założyć fundację dla zwolenników zmian i niech mi i innym mieszkańcom zafundują fotografa, inne zmiany np papieru firmowego, pieczątek zapłacą za dni wolne które trzeba poświęcić na bieganie po urzędach itd. Zobaczymy wtedy ilu takich zwolenników będzie i jacy będą hojni.

To mniej waszmość pretensje do poprzedników,że nie zmienili nazw po 4 czerwca 1989r.Czyli kto to był? ,ilu radnych się przewinęło... ?,że chceli,żeby III RP była dalej PRL-bis w K-K.
g
gossc
Ulice drodzy radni obojętnie jakiemu bogu służyliście i służycie powinny byc zmienione , na tych co w najnowszej historii wpisali się honorowo poprzez swoje dobro.

Skoro powinny być zmienione, to proponuję założyć fundację dla zwolenników zmian i niech mi i innym mieszkańcom zafundują fotografa, inne zmiany np papieru firmowego, pieczątek zapłacą za dni wolne które trzeba poświęcić na bieganie po urzędach itd. Zobaczymy wtedy ilu takich zwolenników będzie i jacy będą hojni.
S
Solidarnościówa
Poważnie mowisz..? Naprawdę tak było jak napisałeś?
To ogromny szacun Kolego !

Nie ma dekomunizacji bez prawdziwej lustracji!Wszechobecne w naszym życiu publicznym kłamstwo, korupcja i lekceważenie elementarnych norm przyzwoitości są w jakiejś mierze efektem tego, że nie zerwaliśmy pępowiny łączącej III Rzeczypospolitą z PRL. A jednym z głównych powodów tej nieszczęsnej ciągłości był właśnie brak lustracji i dekomunizacji. Przerażających ankiet stawiających generała Jaruzelskiego w jednym szeregu z Janem Pawłem II i Józefem Piłsudskim nie wypełniają dawni ubecy. Wypełniają je ludzie, którym wmówiono moralny relatywizm jako normę politycznej poprawności. Pokazanie bezmiaru kłamstwa i łajdactwa rządzących życiem w epoce komunistycznej może zmienić te postawy.Jest jednak różnica w tym, czy ktoś był człowiekiem słabym, czy zwyczajną kanalią. Spokojnie nie mogą spać tylko ci, którzy naprawdę donosili za pieniądze, dla kariery albo dla zwykłej korzyści., a jego dzieci i rodziny pousadzane są w: Sądach, na Policji, w Urzędach Państwowych w Samorządach ,Związkach Zawodowych, różnorakich instytucjach finansowych , w windykacji gdzie rodzinka może dokopać prawdziwemu opozycjoniście , który pokazał gest Kozakiewicza PRL-owi ,podrzucając np. anonim, aby Policjanci mieli robotę , a może uciechę, postraszyć itd., zwolnić nawet z pracy po takich własnie znajomościach j.w . Metody rodem z bezpieki PRL- owskiej ,bo taki jeden z drugim pucybut bezpieki np. Krzysiu, Michaś, Janusz ,Piotruś, Ulka , Adaś, Jaga i wielu, innych śpią spokojnie aż do…. Licho nie śpi czai się za rogiem .

Może warto poprzyglądać się na tej stronie Forum KTO?, najgłośniej opowiada się przeciwko dekomunizacji w zmianach ulic? Porządny obywatel,czy zwykły szpicel, który swoich nie ruszy, bo po co?
G
Gość
Tak się składa drogi kolego, że podczas stanu wojennego byłem jednym z młodych gniewnych. Wybijałem szyby w komitetach partyjnych, kolportowałem ulotki, malowałem pomniki i robiłem inne cuda za które zostałem skazany i poniosłem konsekwencje. Mało kto z Was wie jakim to było kosztem i jak funkcjonował cały aparat walki z komunizmem, więc pozwolę sobie to krótko naświetlić.

Starzy solidarnościowcy woleli palić "klubowe" i zalewać żołądki kawą z fusami podczas niekończących się rozmów o wolności niż zarażać siebie i rodziny na represje. Wykorzystali więc potencjał młodych i naiwnych ludzi, którzy byli w stanie zrobić wszystko w imię patriotycznych pobudek. (skąd my to znamy?Oorlęta Lwowskie, Powstanie Warszawskie itp.) Jak to się zaczynało? Od werbowania przy pomocy kościoła katolickiego! Kto miał lepszą wiedzę, jak nie księża opiekujący się grupami oazowymi? Tak było ze mną. Potem były już tylko szkolenia, filmiki, wyjazdy po całym kraju i noclegi na parafiach. Bynajmniej nie zwiedzaliśmy Polski, co łatwo się domyślić.

Kiedy już wpadłem chciano mnie pionowo wpałować do trumny. Strzelano do mnie, przykładano pistolet do głowy, zastraszano bliskich, nachodzono w domu. Kto to robił? Nadgorliwi funkcjonariusze milicji, którzy wychodzili przed szereg dla zaspokojenia własnych ambicji. Nikt im nie kazał tak się zachowywać! Bynajmniej nie kazał tego robić Dzierżyński lub Jaruzelski - teraz to już wiem. Tych bezimiennych dzisiaj idiotów, nieżyjących lub schorowanych emerytów nikt nie osądza. Ale nie ma też ich nazwisk na tablicach z nazwami ulic, więc wymyśla się, aby zmieniać nazwiska-symbole. To niczego nie zmieni i jest pozbawione sensu.

Obok nas żyje wielu, którzy pomagali peerelowskiej. władzy trzymać nas krótko, ale żyją też ci, którzy prowokowali takie zachowanie. Nie zapominajmy o tym.

Też coś mogę powiedzieć o stanie wojennym, to dla mnie bardzo niemiła historia, ale warto przypomnieć naszym dzieciom ,że co niektórzy pod płaszczykiem "Solidarności "byli szpiclami TW bezpieki, później po 1989r działali, pieniążki duże za działalność i obronę "swoich szpicli" brali, z kumplami takimi jak oni sami kasy zakładali , majątek państwowy prywatyzowali ,aż dziw bierze ,że takie szumowiny podnoszą łapska i wyciagaja "wilcze bilety PRL-u "i pomocną dłoń, do naszej K-K sitwokracji w zwolnieniu ludzi spoza branży: SB , PZPR, różnorakich kół ,których członkowie w PRL-u dostawali pozwolenie na broń-bo swoim się nie odmawiało,by" lody kręcić " w III RP się mogło.Tośmy się doczekali , w naszym Kędzierzynie-Koźlu "prawdziwej dekomunizacji " robionej przez dawnych towarzyszy,beton nomenklaturowy ,kłamców lustracyjnych,dzieci UB-owców,SB, dawnych" koników " itd. Ci najgorliwsi "wyznawcy" Boga Lenina i Stalina na słowo IPN-sprawdzenie teczek przez członków swojej najblizszej rodziny palpitacji i zawału serca dostają.
Pisząc :....
"Obok nas żyje wielu, którzy pomagali peerelowskiej. władzy trzymać nas krótko, ale żyją też ci, którzy prowokowali takie zachowanie. Nie zapominajmy o tym."...
chyba już przyszła pora na odrobaczanie dekomunizacyjne K-K i napisanie z imienia i nazwiska w rocznicę stanu wojennego 13 grudnia KTO? jest kim na salonach władzy ,biznesu,parabanków, ? obecnie, a kim był i z kim się zadawał,aby dać" baty "opozycjonistom w PRL-u.
Ulice drodzy radni obojętnie jakiemu bogu służyliście i służycie powinny byc zmienione , na tych co w najnowszej historii wpisali się honorowo poprzez swoje dobro.
Pozdrawiam.
N
Napompowany gazobeton
Poważnie mowisz..? Naprawdę tak było jak napisałeś?
To ogromny szacun Kolego !

Nie mam powodu kłamać i łatwo to sprawdzić w IPN-ie. Pozdrawiam i dziękuję.
S
Szczawik
Tak się składa drogi kolego, że podczas stanu wojennego byłem jednym z młodych gniewnych. Wybijałem szyby w komitetach partyjnych, kolportowałem ulotki, malowałem pomniki i robiłem inne cuda za które zostałem skazany i poniosłem konsekwencje. Mało kto z Was wie jakim to było kosztem i jak funkcjonował cały aparat walki z komunizmem, więc pozwolę sobie to krótko naświetlić.

Starzy solidarnościowcy woleli palić "klubowe" i zalewać żołądki kawą z fusami podczas niekończących się rozmów o wolności niż zarażać siebie i rodziny na represje. Wykorzystali więc potencjał młodych i naiwnych ludzi, którzy byli w stanie zrobić wszystko w imię patriotycznych pobudek. (skąd my to znamy?Oorlęta Lwowskie, Powstanie Warszawskie itp.) Jak to się zaczynało? Od werbowania przy pomocy kościoła katolickiego! Kto miał lepszą wiedzę, jak nie księża opiekujący się grupami oazowymi? Tak było ze mną. Potem były już tylko szkolenia, filmiki, wyjazdy po całym kraju i noclegi na parafiach. Bynajmniej nie zwiedzaliśmy Polski, co łatwo się domyślić.

Kiedy już wpadłem chciano mnie pionowo wpałować do trumny. Strzelano do mnie, przykładano pistolet do głowy, zastraszano bliskich, nachodzono w domu. Kto to robił? Nadgorliwi funkcjonariusze milicji, którzy wychodzili przed szereg dla zaspokojenia własnych ambicji. Nikt im nie kazał tak się zachowywać! Bynajmniej nie kazał tego robić Dzierżyński lub Jaruzelski - teraz to już wiem. Tych bezimiennych dzisiaj idiotów, nieżyjących lub schorowanych emerytów nikt nie osądza. Ale nie ma też ich nazwisk na tablicach z nazwami ulic, więc wymyśla się, aby zmieniać nazwiska-symbole. To niczego nie zmieni i jest pozbawione sensu.

Obok nas żyje wielu, którzy pomagali peerelowskiej. władzy trzymać nas krótko, ale żyją też ci, którzy prowokowali takie zachowanie. Nie zapominajmy o tym.

Poważnie mowisz..? Naprawdę tak było jak napisałeś?
To ogromny szacun Kolego !
N
Napompowany gazobeton
‘Napompowany gazobetonie’ ponurym paradoksem było to, że w Polsce i tylko w Polsce komuniści byli na tyle silni, że potrafili sami spacyfikować własny naród w 1956 r., 1968, 1970, 1976, a wreszcie w stanie wojennym. Co Ci dobrzy ludzie, komuniści i SB-owcy mieli wspólnego z morderstwem ks. Popiełuszki, zakatowaniem Przemyka, masakrą górników z KWK „Wujek” czy wyrokiem śmierci na pułkownika Kuklińskiego i jak to możliwe ,że młodzież i dzieci(9-15 letnie) kolportowały konspiracyjnie ulotki w pierwszych miesiącach 1982 r. z wierszem wymownym do dzisiejszego dnia :
Do generała
Za słowo kłamstwem splugawione
Za mundur bratnią krwią splamiony
Za ręce siłą rozłączone
Za naród głodem umęczony
Obnoś swój tryumf w partyjnej chwale
Naród dziękuje Ci Generale
Za pogrom braci bez litości
Za honor wojska zbezczeszczony
Za mękę strasznej bezsilności
Za ból rozłąki z mężem żoną
Za łzy i rozpacz samotności
Ciesz się żeś działał tak wspaniale
Naród dziękuje Ci Generale
Za połamane pałką kości
Za koszmar walki brata z bratem
Za nienawiści siew i złości
Pomnik swych zasług wzniosłeś trwale
Naród dziękuje Ci Generale
Za założone znów kajdany
Za zbrodnię łagrów w polskiej ziemi
Za fałsz przemówień wyświechtanych
Za podłość zdrajców między swymi
Za język prawdy zakazany
Wypnij na Kremlu pierś po medale
Naród dziękuje Ci Generale
Naród śle swe podziękowania
Żeby Ci legły jak kamieniem
Przyjmij je spiesznie bez wzdragania
Może obudzą Twe sumienie
Bo Generale nie znasz godziny
Gdy przed najwyższym dowódcą świata
Złożysz ostatni raport za czyny
Z piętnem Kaina — krwią swego brata
'Napompowany gazobetonie' lepiej zamilcz A nazwy ulic po prostu trzeba zmienić, to jest nasz " zakichany" obowiązek względem tych, którzy zginęli w latach 1939-1989 ,za to by nasza Ojczyzna Polska była demokratycznym i suwerennym krajem.

Tak się składa drogi kolego, że podczas stanu wojennego byłem jednym z młodych gniewnych. Wybijałem szyby w komitetach partyjnych, kolportowałem ulotki, malowałem pomniki i robiłem inne cuda za które zostałem skazany i poniosłem konsekwencje. Mało kto z Was wie jakim to było kosztem i jak funkcjonował cały aparat walki z komunizmem, więc pozwolę sobie to krótko naświetlić.

Starzy solidarnościowcy woleli palić "klubowe" i zalewać żołądki kawą z fusami podczas niekończących się rozmów o wolności niż zarażać siebie i rodziny na represje. Wykorzystali więc potencjał młodych i naiwnych ludzi, którzy byli w stanie zrobić wszystko w imię patriotycznych pobudek. (skąd my to znamy?Oorlęta Lwowskie, Powstanie Warszawskie itp.) Jak to się zaczynało? Od werbowania przy pomocy kościoła katolickiego! Kto miał lepszą wiedzę, jak nie księża opiekujący się grupami oazowymi? Tak było ze mną. Potem były już tylko szkolenia, filmiki, wyjazdy po całym kraju i noclegi na parafiach. Bynajmniej nie zwiedzaliśmy Polski, co łatwo się domyślić.

Kiedy już wpadłem chciano mnie pionowo wpałować do trumny. Strzelano do mnie, przykładano pistolet do głowy, zastraszano bliskich, nachodzono w domu. Kto to robił? Nadgorliwi funkcjonariusze milicji, którzy wychodzili przed szereg dla zaspokojenia własnych ambicji. Nikt im nie kazał tak się zachowywać! Bynajmniej nie kazał tego robić Dzierżyński lub Jaruzelski - teraz to już wiem. Tych bezimiennych dzisiaj idiotów, nieżyjących lub schorowanych emerytów nikt nie osądza. Ale nie ma też ich nazwisk na tablicach z nazwami ulic, więc wymyśla się, aby zmieniać nazwiska-symbole. To niczego nie zmieni i jest pozbawione sensu.

Obok nas żyje wielu, którzy pomagali peerelowskiej. władzy trzymać nas krótko, ale żyją też ci, którzy prowokowali takie zachowanie. Nie zapominajmy o tym.
P
Poldek

Do Gościa-bzdury gadasz w sprawie radzieckich czołgów na Pradze w lipcu 1944 roku.Grupa Armii "Środek" -dowódca gen.Model od 28.06.44-została
rozbita i sciągnięto 4 dywizje pancerne do końca lipca 1944 -dywizje pancerne SS-3 i 5 Wiking,19 DP Wermachtu,dywizja pancerno-spadochronowa "Herman Gering" /wojska lotnicze/,501 batalion czołgów ciężkich "Tygrys".Pod koniec lipca 1944 roku na linii Wołomin,Okuniew-
5 Armia Pancerna Gwardii ACz -spotkała się w boju.Niemcy zatrzymali ACz,uzupełnili luki we froncie .Do dzisiaj w Wołominie stoi czog T-34,na znak tej bitwy w której wzięła udział także kompania AK z Wołomina.
Czołgi do Pragi nigdy nie doszły.Archiwa niemieckie są otwarte a Polacy kłamią i przedstawiaja własna wersję.Wybuch Powstania Warszawskiegoi był na rękę Hitlerowi.Generał amerykański,który by wytracił tylu żołnierzy
i ludności cywilnej-stanąłby przed sądem wojskowym.A Polacy czczą ich jak "bohaterów"-dowódcy PW to zbrodniarze a Powstańcy szeregowi to waleczni żołnierze.Chwałas bohaterom-ale nie dowódcom Powstania.

N
Nie beton
Na prawdę nie wiem skąd to przekonanie u niektórych forumowiczów, że ludzie prawicy vel "patrioci" vel "walczący z komunistami" itd., to ludzie godni, prawi, składnie piszący, nie pierdzący..., a komuniści i socjaliści, to najgorszy pomiot, jaki mogły urodzić same qrwy.

Ból, śmierć i strach dotyczył wszystkich podczas II wojny św. bez wyjątku. A kiedy dochodzą do tego emocje, zemsta, żal i gorycz, to każdy człowiek był i jest gotów popełniać najgorsze zbrodnie. I nie ma tu znaczenia jaką reprezentuje się flagę i godło.

Spieramy się o nazwy ulic i ktoś chce je zmieniać dlatego, aby "źli" ludzie nadal nie byli promowani. Tylko po co? Jesteśmy narodem, którego długo jeszcze nie będzie stać na "plastyczne" zmiany. Jak ktoś tu wcześniej zauważył lepiej zainwestować w służbę zdrowia, drogi, szkoły, a przede wszystkim w ludzi niż marnować pieniądze na idiotyzmy.

‘Napompowany gazobetonie’ ponurym paradoksem było to, że w Polsce i tylko w Polsce komuniści byli na tyle silni, że potrafili sami spacyfikować własny naród w 1956 r., 1968, 1970, 1976, a wreszcie w stanie wojennym. Co Ci dobrzy ludzie, komuniści i SB-owcy mieli wspólnego z morderstwem ks. Popiełuszki, zakatowaniem Przemyka, masakrą górników z KWK „Wujek” czy wyrokiem śmierci na pułkownika Kuklińskiego i jak to możliwe ,że młodzież i dzieci(9-15 letnie) kolportowały konspiracyjnie ulotki w pierwszych miesiącach 1982 r. z wierszem wymownym do dzisiejszego dnia :
Do generała
Za słowo kłamstwem splugawione
Za mundur bratnią krwią splamiony
Za ręce siłą rozłączone
Za naród głodem umęczony
Obnoś swój tryumf w partyjnej chwale
Naród dziękuje Ci Generale
Za pogrom braci bez litości
Za honor wojska zbezczeszczony
Za mękę strasznej bezsilności
Za ból rozłąki z mężem żoną
Za łzy i rozpacz samotności
Ciesz się żeś działał tak wspaniale
Naród dziękuje Ci Generale
Za połamane pałką kości
Za koszmar walki brata z bratem
Za nienawiści siew i złości
Pomnik swych zasług wzniosłeś trwale
Naród dziękuje Ci Generale
Za założone znów kajdany
Za zbrodnię łagrów w polskiej ziemi
Za fałsz przemówień wyświechtanych
Za podłość zdrajców między swymi
Za język prawdy zakazany
Wypnij na Kremlu pierś po medale
Naród dziękuje Ci Generale
Naród śle swe podziękowania
Żeby Ci legły jak kamieniem
Przyjmij je spiesznie bez wzdragania
Może obudzą Twe sumienie
Bo Generale nie znasz godziny
Gdy przed najwyższym dowódcą świata
Złożysz ostatni raport za czyny
Z piętnem Kaina — krwią swego brata
'Napompowany gazobetonie' lepiej zamilcz A nazwy ulic po prostu trzeba zmienić, to jest nasz " zakichany" obowiązek względem tych, którzy zginęli w latach 1939-1989 ,za to by nasza Ojczyzna Polska była demokratycznym i suwerennym krajem.
h
historyk

Z archiwiów już wiadomo że były prowadzone polsko-niemieckie rozmowy poprzez Watykan celem uznania miasta Warszawy jako miasto otwarte.Mowiac prosciej Niemcy mieli wycofac swoje wojska z Warszawy aby uniknac smierci cywili i zniszczenia miasta w czasie walk.Lecz sowiecka agentura ulokowana w rzadzie londynskim doprowadzila do tego czego chciał Stalin czyli Powstania czyt. zemsty na Warszawie i Akowcach rekami Niemcow i nacjonalistów ukrainskich walczacych u ich boku.

K
Krzysztof
Dokładnie tak, w powstaniu warszawskim zginęło ok. 180.000 ludności cywilnej i ok. 25.000 powstańców. Miasto zostało kompletnie zniszczone. Jak dzisiaj słyszę, że to był bohaterski zryw, to szlag mnie trafia. Poczytajcie sobie "Powstanie 44" Normana Daviesa, doskonała monografia tej tragedii, idźcie do muzeum powstania w Warszawie, gdzie są drastyczne zdjęcia zbrodni popełnionych na ludnosći cywilnej. To była idiotyczna manifestacja polityczna.

Czy to była politycznie i militarnie słuszna decyzja to nie mam całkiem wyrobionego zdania. Ale faktem jest, że to tylko i tylko Niemcy są winni za cywilne ofiary i zniszczenie po powstańcze Warszawy. Sowieci im tylko sytuacyjnie pomogli, także walcząc i blokując Nasze oddziały które zmierzały do walczącej Warszawy. Dodatkowo nie pozwolili lądować na swoim terenie alianckim samolotom z pomocą.

To niesprawiedliwa ocena, wiele bitew kończyło się klęską. Poczytaj sobie fińskie pamiętniki weteranów (to samo jest w niemieckich) zobaczysz co to jest zabijać głupimi decyzjami swoich żołnierzy co robili do 45 roku sowieci.

Tak samo można oceniać nasz wrzesień 39, zakończył się klęską i pogromem naszej ludności. A co mieliśmy się nie bić ? Chociaż według historii alternatywnej pewno było lepiej mieć sojusz z Hitlerem i pójść razem na Sowietów. Jakoś teraz wojenni sojusznicy Hitlera mają się znacznie lepiej niż MY.

Co do ulic, to sobie zmieniajcie na jakie chcecie, mieszkałem kiedyś na 22 Lipca i po zmianie na 11 Listopada chodniki nadal były krzywe, a ulice dziurawe. Sztuka dla sztuki, nic więcej.

Ciekawe jak byś miał łamane palce przez komunistycznych oprawców lub miał przynajmniej historyczną tego świadomość to czy dalej byś chciał mieszkać przy 22 Lipca, Rokossowskiego, Świerczewskiego, Wasilewskiej, Dzierżyńskiego... Gwardii ludowej...
K
Krzysztof
Na prawdę nie wiem skąd to przekonanie u niektórych forumowiczów, że ludzie prawicy vel "patrioci" vel "walczący z komunistami" itd., to ludzie godni, prawi, składnie piszący, nie pierdzący..., a komuniści i socjaliści, to najgorszy pomiot, jaki mogły urodzić same qrwy.

Ból, śmierć i strach dotyczył wszystkich podczas II wojny św. bez wyjątku. A kiedy dochodzą do tego emocje, zemsta, żal i gorycz, to każdy człowiek był i jest gotów popełniać najgorsze zbrodnie. I nie ma tu znaczenia jaką reprezentuje się flagę i godło.

Niestety tylko winni chcą wsadzić wszystkich do jednego kotła. Godło i flaga ma znaczenie, bo swastyka i czerwona gwiazda reprezentowały i są symbolem niewyobrażalnych okrucieństw.

Spieramy się o nazwy ulic i ktoś chce je zmieniać dlatego, aby "źli" ludzie nadal nie byli promowani. Tylko po co? Jesteśmy narodem, którego długo jeszcze nie będzie stać na "plastyczne" zmiany. Jak ktoś tu wcześniej zauważył lepiej zainwestować w służbę zdrowia, drogi, szkoły, a przede wszystkim w ludzi niż marnować pieniądze na idiotyzmy.

Jak byś był po stronie ofiar komunistów na pewno miał byś całkiem inną optykę widzenia. Niestety ofiary trzeba rozliczyć, była zbrodnia musi być kara. A o oprawcach trzeba mówić prawdę, a nie pół prawdę lub ćwierć. Bohaterów stawiamy na piedestał a bandziorów z niego zrzucamy. To jesteśmy winni naszym represjonowanym bohaterom.
N
Napompowany gazobeton

Na prawdę nie wiem skąd to przekonanie u niektórych forumowiczów, że ludzie prawicy vel "patrioci" vel "walczący z komunistami" itd., to ludzie godni, prawi, składnie piszący, nie pierdzący..., a komuniści i socjaliści, to najgorszy pomiot, jaki mogły urodzić same qrwy.

Ból, śmierć i strach dotyczył wszystkich podczas II wojny św. bez wyjątku. A kiedy dochodzą do tego emocje, zemsta, żal i gorycz, to każdy człowiek był i jest gotów popełniać najgorsze zbrodnie. I nie ma tu znaczenia jaką reprezentuje się flagę i godło.

Spieramy się o nazwy ulic i ktoś chce je zmieniać dlatego, aby "źli" ludzie nadal nie byli promowani. Tylko po co? Jesteśmy narodem, którego długo jeszcze nie będzie stać na "plastyczne" zmiany. Jak ktoś tu wcześniej zauważył lepiej zainwestować w służbę zdrowia, drogi, szkoły, a przede wszystkim w ludzi niż marnować pieniądze na idiotyzmy.

G
Gość

Zgadzam się, ale niech za wszystko płaci IPN (łącznie ze zmianą dokumentów)

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3