Delegaci Związku Niemieckich Stowarzyszeń uchwalili 5 rezolucji

KOG
Przedstawiciele organizacji MN z całego kraju  udzielili jednogłośnie absolutorium zarządowi Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.
Przedstawiciele organizacji MN z całego kraju udzielili jednogłośnie absolutorium zarządowi Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce. Fot. Krzysztof Ogiolda
33 delegatów reprezentujących Niemców żyjących w Polsce spotkało się w sobotę na Górze św. Anny. Posiedzenie Rady Delegatów VdG odbyło się po raz pięćdziesiąty. Dzień zakończył się uroczystym koncertem.

O minionym roku i planach na przyszłość dyskutowali Niemcy z województw opolskiego i śląskiego, z Dolnego Śląska oraz z Warmii i Mazur. Gościem zjazdu byli m.in. konsul Niemiec w Opolu Birgit Fisel-Rösle oraz przedstawiciele Związku Wypędzonych (BDV) z Turyngii, którzy od 25 lat współpracują ze Związkiem Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce, przede wszystkim w dziedzinie edukacji i kształcenia nauczycieli. Ćwierć wieku współpracy omówił Egon Primas, przewodniczący zarządu BdV Turyngii. Uroczystym podsumowaniem jubileuszu był wieczorny koncert w auli domu pielgrzyma.
W przedpołudniowej części obrad poseł Ryszard Galla przedstawił funkcjonowanie Sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych, a zwłaszcza wysiłki związane z utrzymaniem dotychczasowych zasad nauczania języka niemieckiego w klasach VII i VIII (możliwość jednoczesnego uczenia się niemieckiego jako języka mniejszości i języka obcego). Poseł zaapelował także o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego i przypomniał, że MN popiera w tych wyborach marszałka województwa Andrzeja Bułę.

Apelujemy do rządów Polski i Niemiec o zintensyfikowanie wsparcia dotyczącego edukacji językowej Niemców żyjących w Polsce

Bernard Gaida, przewodniczący zarządu VdG przypomniał ważniejsze wydarzenia dotyczące życia mniejszości niemieckiej w Polsce w 2018 roku. Należą do nich m.in. Festiwal Kultury Mniejszości Niemieckiej w Polsce, spotkanie z prezydentem Niemiec, pielgrzymka mniejszości na Górę św. Anny czy wystawa AGDM pokazująca różne mniejszości w Europie, a także akcja obywatelska Minority SafePack, której celem jest zrównanie praw mniejszości w różnych krajach i przeniesienie ich na wyższy, europejski poziom.

- Po stronie pozytywów za najważniejsze wydarzenie nie tylko minionego roku, ale w cyklu trzyletnim uważam Festiwal Kultury MN we Wrocławiu – podkreśla Bernard Gaida. - To wydarzenie przyciągnęło na widownię Hali Stulecia 7 tysięcy ludzi, na scenie pokazało się kilkuset wykonawców. Jedni i drudzy byli z mniejszości. To jest zawsze podsumowanie działalności kulturalnej, którą się przez lata prowadzi.

- Natomiast jedną ze spraw, które mocno nas dotknęły dodaje lider VdG - jest problem nauczania niemieckiego jako języka obcego i języka mniejszości w VII i VIII klasie. Ministerialna interpretacja, która ukazała się wiosną 2018 roku powoduje do dziś perturbacje. Przede wszystkim spadek liczby dzieci, które mają dostęp do języka niemieckiego jako języka mniejszości. Spada też liczba godzin jego nauczania. Dzieje się to w sytuacji, w której już wcześniej każdy raport o realizacji „Karty języków regionalnych i mniejszościowych” wystawiał Polsce negatywne świadectwo. Teraz spadek liczby lekcji niemieckiego może sięgnąć 15-20 procent w skali kraju. Nie wiem, czemu ministerstwo to robi, bo równocześnie słyszymy zapewnienia, że Polska chce postanowienia karty wypełniać, a swoje mniejszości wspierać.

Delegaci udzielili jednomyślnie zarządowi VdG absolutorium.

W części popołudniowej uchwalono rezolucje: wzywającą do udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego, rezolucję w związku z sytuacją językową mniejszości niemieckiej w Polsce oraz stanowisko zgromadzenia delegatów odnośnie uczestniczenia przedstawicieli MN w kontynuacji rozmów polsko-niemieckiego „okrągłego stołu”, ponadto rezolucję z okazji ogłoszonego przez Sejm RP Roku Powstań Śląskich oraz rezolucję upamiętniającą 80. rocznicę II wojny światowej.

- Te dokumenty zostały przyjęte po wnikliwej i pracowitej dyskusji – mówi Maria Neumann, członek zarządu VdG. - Delegaci mieli przekonanie, że powinniśmy wyrazić swoje stanowisko w tych ważnych dla nas sprawach.

„Głosując w wyborach do Parlamentu Europejskiego, wzywamy do popierania wyłącznie tych kandydatów którzy uznają integrację europejską wokół wspólnych, wypływających z chrześcijańskiego systemu wartości zasad demokratycznych praw człowieka i wypływających z nich praw mniejszości narodowych i etnicznych” - uchwalili delegaci.

Zgromadzenie odniosło się także do sytuacji językowej mniejszości niemieckiej w Polsce. „Wyrażamy nasze ubolewanie i rozczarowanie faktem – czytamy w rezolucji - iż zarówno prace dotyczące strategii oświaty mniejszości niemieckiej w Polsce jak i prace dotyczące pogłębienia i aktualizacji tejże strategii nie przyniosły oczekiwanych zmian i postępu w tym zakresie. (…) Apelujemy do rządów Polski i Niemiec o zintensyfikowanie wsparcia dotyczącego edukacji językowej Niemców żyjących w Polsce. Zaszłości historyczne powodują bowiem, iż w sposób naturalny każdego dnia rośnie waga i znaczenie edukacji formalnej i nieformalnej skierowanej do dzieci, młodzieży i dorosłych. Te działania wymagają zaś szerokiego wsparcia i pozytywnego nastawienia otwartego na poszukiwanie nowych rozwiązań”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska