Demonstracja OK, ale adresy pomylone

Krzysztof Zyzik
Krzysztof Zyzik
W czwartek przez Opole przeszła kolorowa i rozśpiewana demonstracja przeciwników planu rozszerzenia Opola. Doceniam te setki ludzi, którym zechciało się poświęcić wolny czas, by pokojowo wykrzyczeć na ulicy swoje niezadowolenie. To znak, że społeczeństwo obywatelskie żyje.

Jednak zupełnie niedorzeczny jest dla mnie pomysł organizatorów, by adresatami demonstracji, a tym samym pretensji, uczynić także największe opolskie media – Radio Opole i nto.

Lider pochodu, zatrzymując się przed naszymi redakcjami, postanowił pouczać dziennikarzy, jak należy pisać o planie prezydenta. Odczytał zasady karty etycznej mediów, domagał się prawdy i bezstronności. Padły także wyjątkowo brzydkie insynuacje, których nie chciałbym, ku uciesze autorów tych słów, powielać.

Drodzy organizatorzy marszu – pomyliliście adresy. To nie media planują poszerzyć Opole. Mamy na ten temat swoje opinie, ale nie my jesteśmy stroną sporu.

Jako niezależni dziennikarze przedstawiamy argumenty opolskiego ratusza, włodarzy i mieszkańców gmin, a także ekspertów. Organizujemy debaty, komentujemy kolejne odsłony konfliktu. To właśnie jest naszą powinnością, a nie granie w samorządowych orkiestrach.

Niebywałe, że na mentorski ton wobec Radia Opole i „Nowej Trybuny Opolskiej” pozwalają sobie dziennikarze lokalnej grupy medialnej z Dobrzenia Wielkiego, wspieranej przez samorząd.

Cenię ich rewolucyjny zapał, ale to, jaką rolę odgrywają w konflikcie wokół rozszerzenia Opola, ma niewiele wspólnego z bezstronnym dziennikarstwem, którego sami się domagają.

Dlatego apeluję do organizatorów wczorajszej demonstracji, a także stojących za nimi samorządowców i polityków: nie stosujcie wobec wolnych mediów popularnej ostatnio zasady „kto nie z nami, ten przeciw nam”. To nie służy prawdzie i bezstronności, za to dewastuje debatę, sprowadzając ją do wymiany coraz mocniejszych ciosów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska