Diecezjalna Fundacja Ochrony Życia świętuje dzisiaj 25 lat...

  Diecezjalna Fundacja Ochrony Życia świętuje dzisiaj 25 lat istnienia

  Zdjęcie autora materiału
  Krzysztof Ogiolda

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Jubileusz Diecezjalnej Fundacji Ochrony Życia
  1/22
  przejdź do galerii

  Jubileusz Diecezjalnej Fundacji Ochrony Życia ©Krzysztof Ogiolda

  W kościele seminaryjnym w Opolu bp Andrzej Czaja przewodniczył jubileuszowej mszy św. Po niej w auli seminarium duchownego spotkali się pracownicy i przyjaciele DFOZ.
  - Dla Boga nie ma nic niemożliwego. Ale by to, co Boże mogło się rozwijać, potrzebny jest dobry siewca, gleba i ziarno. I z tej perspektywy patrzymy na fundację – mówił bp Andrzej Czaja. -Widać, że mamy do czynienia z Bożym dziełem. Zaczęło się skromnie, od decyzji i błogosławieństwa abpa Nossola. Ale to dzieło pięknie się rozwinęło. Jak cedr który wyrósł z małej gałązki. Dziś ma potężne gałęzie. Pod nimi mogą się chronić ludzie poturbowani, ludzie w potrzebie.
  Matki, które doznały cierpienia, dzieci poczęte w łonach matek i te, które po urodzeniu nie znalazły domu. Drzewo fundacji rodzi dojrzałe owoce miłości Bożej. Wyrażam jako biskup opolski wielką wdzięczność tym, którzy stali się narzędziami do wykonywania tych wielkich rzeczy przez Boga. Dziękuję rzeszy ludziom dobrej woli, którzy stali się przyjaciółmi fundacji. Bez waszego wsparcia to dzieło nie byłoby możliwe. Miejcie świadomość, żeście przyłożyli rękę do Bożego dzieła.

  - Pierwszym dziełem fundacji powołanej przez abpa Alfonsa Nossola był Dom Matki i Dziecka w Opolu Grudzicach – przypomina ks. dr Jerzy Dzierżanowski, diecezjalny duszpasterz rodzin i dyrektor fundacji. - Następnie powołany został Katolicki Ośrodek Adopcyjny i Opiekuńczy. Kolejną formą działalności jest profesjonalna Diecezjalna Poradnia Rodzinna świadcząca pomoc psychologiczną, terapeutyczną i prawną. Następnie utworzyliśmy Galerię Twórczych Inspiracji. Ostatnim dziełem fundacji – we współpracy z Miejskim Centrum Pomocy Rodzinie - jest Rodzinny Dom Dziecka w Domecku. Celami funkcjonowania DFOZ jest ochrona życia poczętego, pomoc rodzinom w trudnej sytuacji życiowej oraz wspieranie adopcji i pieczy zastępczej.

  Przez ośrodek adopcyjny przeszło do nowych rodzin 734 dzieci. Połowa z nich była wcześniej w rodzinach zastępczych. Dom Matki i Dziecka w ciągu 25 lat zamieszkiwało 1600 mam i dzieci. Część matek to byłe mieszkanki domów dziecka, druga grupa to mamy, które wyrosły w środowiskach domowych, w których były przemoc i alkohol, przez co miały trudności w nawiązywaniu dojrzałych relacji z partnerami, a najliczniejszą grupą w ostatnich latach są matki i dzieci – ofiary przemocy domowej fizycznej i psychicznej. Dom opuszczają dopiero wtedy, kiedy ma dokąd pójść i mogą się usamodzielnić.

  - Bardzo się cieszymy, bo w sobotnim festynie z okazji jubileuszu uczestniczyło około stu mam z dziećmi. I te, które przebywały w domu ostatnio i te, które wróciły po kilkunastu latach – dodaje ks. Jerzy. – Z poradni korzystają rodziny i osoby , które potrzebują wsparcia psychologicznego, terapeutycznego i prawnego. Przy poradni specjaliści prowadzą pomoc dla matek, które utraciły dziecko. Działa szkoła rodzenia, program karmienia naturalnego i programy pomocy dla dzieci z różnymi deficytami. Tych aktywności jest na tyle dużo, że zaczyna nam brakować sal.

  Łącznie z pomocy poradni skorzystało 15000 osób, zaś łącznie fundacja zrealizowała ponad 100 projektów.

  W auli seminaryjnej życzenia jubilatom składali prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski (podkreślił m.in., że fundacja włącza się w pomoc ludziom tam, gdzie nie działa albo niewystarczająco działa państwo), wicewojewoda Violetta Porowska (zauważyła, iż DFOZ działa od 25 lat zgodnie ze słowami Chrystusa z Ewangelii: „Kto by przyjął jedno z tych małych w imię moje, mnie przyjmuje”) oraz wicemarszałek województwa Roman Kolek.

  Około 30 osób i instytucji otrzymało z rąk bpa Andrzeja Czai pamiątkowe statuetki „Przyjaciel Diecezjalnej Fundacji Ochrony Życia”. W tym szacownym gronie znalazła się także „Nowa Trybuna Opolska”.

  Z recitalem wystąpiła sopranistka, Aleksandra Szafir.

  OPOLSKIE INFO - 15.06.2018  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Warto zobaczyć

  Kabaret Skeczów Męczących w Opolu już 13 grudnia

  Kabaret Skeczów Męczących w Opolu już 13 grudnia

  Bilety na 4 Nations Cup w Opolu już dostępne

  Bilety na 4 Nations Cup w Opolu już dostępne

  Niepokonani 2018 - niezwykły koncert w gwiazdorskiej obsadzie

  Niepokonani 2018 - niezwykły koncert w gwiazdorskiej obsadzie

  Poznaj laureatów plebiscytu Nauczyciel na Medal

  Poznaj laureatów plebiscytu Nauczyciel na Medal

  Wideo