Dieta wątrobowa. Przepisy na dania w diecie wątrobowej i jadłospis na cały tydzień. Co można jeść, a co jest zabronione?

Tomasz Wróblewski
Tomasz Wróblewski
Dieta wątrobowa pomaga w regeneracji wątroby.
Dieta wątrobowa pomaga w regeneracji wątroby.
Dieta wątrobowa jest dietą lekkostrawną, w której przede wszystkim należy ograniczyć tłuszcz. Dieta wątrobowa charakteryzuje się niską zawartością kalorii, tłuszczów nasyconych i produktów o wysokim poziomie błonnika. Aby zapewnić prawidłową pracę wątroby oraz chronić ją przed różnymi dolegliwościami koniecznie jest przejście na zdrowy tryb życia. Dieta ta jest stosowana nie tylko przy schorzeniach wątroby, ale także trzustki, pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych oraz we wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego. Najważniejszym zaleceniem przy tej diecie jest zakaz picia alkoholu. Przedstawiamy przepisy odpowiednie przy diecie wątrobowej!

Dlaczego warto mieć zdrową wątrobę?

Wątroba będąca największym organem w organizmie pełni niezwykle ważne funkcje. Przede wszystkim filtruje krew, przekształca żywność w energię i odrzuca zbędne substancje z organizmu.

Wątroba znosi każdą dolegliwość w milczeniu, bo nie jest unerwiona. Jeśli jednak nie może przetrawić dostarczonych jej substancji, wtedy znacznie się powiększa i powoduje ucisk na sąsiadujące organy. Efektem tego jest uczucie kłucia w okolicach żeber.

Dieta wątrobowa. Jak jej przestrzegać?

Dieta stosowana w chorobach wątroby, czyli dieta wątrobowa, ma na celu dostarczenie do Twojego organizmu wszystkich składników odżywczych niezbędnych do regeneracji komórek wątroby i wyrównania występujących niedoborów.

Przepisy na diecie wątrobowej cechują się lekkostrawnością. Typowa dieta wątrobowa opiera się na ograniczeniu tłuszczu. Tego typu zalecenia sprzyjają regeneracji. Przepisy bez tłuszczu, lekkostrawne sprawiają, że organizm nie napracuje się podczas trawienia. Jednocześnie otrzyma wszystko, co jest mu potrzebne.

Jeśli myślisz, że dieta lekkostrawna to tylko kleik i sucharki, jesteś w błędzie. Dieta ma być przede wszystkim urozmaicona i smaczna. Przecież nie można przez dłuższy czas jeść czegoś, czego się nie lubi i do czego trzeba się zmuszać. Z tego powodu, jeśli przechodzisz na dietę wątrobową, zadbaj o to, by jadłospis był urozmaicony. Wbrew pozorom dieta wątrobowa to kopalnia przepisów na każdy dzień!

Jak dbać o wątrobę i dlaczego stosować dietę wątrobową?

  • Zmień dietę na łatwostrawną z ograniczeniem tłuszczów.
  • Dostosuj kaloryczność diety do swojego stanu odżywienia (otyłość, prawidłowa masa ciała, niedożywienie).
  • Jedz regularnie od czterech do pięciu niewielkich posiłków dziennie o stałej porze (co 3-4 godziny).
  • Jedz posiłki spokojnie i powoli, co uchroni Cię przed zjedzeniem zbyt dużych porcji.
  • Kolacje spożywaj co najmniej dwie godziny przed snem.
  • Przygotowuj potrawy na parze.
  • Jedz wyłącznie najchudsze mięsa.
  • Wybieraj zawsze produkty świeże, nie spożywaj produktów przeterminowanych lub „tylko trochę” popsutych – zawarte w nich toksyny są bardzo szkodliwe dla wątroby. Unikaj też żywności wysokoprzetworzonej, z dużą ilością konserwantów i barwników.
  • Ogranicz także spożycie tłuszczów, szczególnie zwierzęcych, np. tłustych mięs i wędlin.
  • Stosuj niewielkie ilości tłuszczów roślinnych (olej, oliwa) do sałatek i surówek – tłuszcze te sprzyjają wchłanianiu witamin A, D, E, K, które są magazynowane w wątrobie.
  • Ogranicz spożycie węglowodanów prostych, np. słodyczy.
  • Pamiętaj też o odpowiedniej ilości białka, które sprzyja regeneracji komórek wątroby (chude mięso, nabiał, ryby). Szczególnie ważne jest spożycie ryb, które zawierają korzystne dla wątroby tłuszcze z grupy omega-3, obniżające stężenie szkodliwych trójglicerydów.
  • Wyklucz z diety alkohol, mocną kawę i herbatę.
  • Nie przekraczaj dziennej zalecanej ilości soli, czyli 5 g, tj. 1 małej płaskiej łyżeczki, wyeliminuj dosalanie potraw.
  • Unikaj ostrych przypraw i produktów wzdymających, czyli warzyw kapustnych, cebulowych i strączkowych.
  • Wypijaj codziennie ok. 2 l płynów (u chorych z wodobrzuszem obowiązują ograniczenia ilości wypijanych płynów).

Zmień dietę na lekkostrawną, jedz regularnie, ogranicz spożycie tłuszczów i węglowodanów prostych, wyklucz z diety alkohol i pij dużo płynów

Szybkie jedzenie. Dlaczego jest niezdrowe?

Źródło:
TVN

Dieta wątrobowa. Co można jeść?

  • Produkty mleczne: niskotłuszczowe mleko, mleko odtłuszczone, maślanka (do 1/2 litra dziennie), produkty z kwaśnego mleka, odtłuszczony jogurt, chudy twaróg i ser do 3% tłuszczu, kwaśna śmietana z 10% tłuszczu, mleko skondensowane z 5% i 7,5% tłuszczu, kefir.

  • Produkty zbożowe i skrobiowe: mąka, mąka ziemniaczana, płatki owsiane i pszenne, ryż, grysik, budyń, makarony, płatki kukurydziane, pszenne, żytnie, kiełki soi, soczewicy, kukurydza.

  • Pieczywo: chleb pszenny, grzanki, sucharki, chleb chrupki, dobrze wypieczony chleb mieszany, Graham, chleb razowy, ciasto drożdżowe, biszkopt, ciastko z owocami, piernik, keks, kajzerki, chrupki kukurydziane.

  • Cukier, słodycze, słodzik: cukier, fruktoza, cukier gronowy, miód pszczeli, galaretka, marmolada, słodzik płynny, w proszku lub w tabletkach.

  • Owoce: obrane jabłka i gruszki, pomarańcze, mandarynki, grapefruit, truskawki, maliny, jeżyny, melony, kiwi, brzoskwinie, morele; najlepiej przyswajalne są kompoty owocowe.

  • Przyprawy i zioła: kminek, anyż, koper włoski, goździki, muszkat, liście bobkowe, jagody jałowca, ziele angielskie, przecier pomidorowy, ketchup. Przy indywidualnej tolerancji także: curry, chili, czosnek, cebula i słodka papryka w proszku w małych ilościach, wszystkie zioła.

  • Napoje: czarna herbata, słaba kawa ziarnista, soki owocowe i warzywne, koktajle mleczne, mleko kakaowe z mleka odtłuszczonego lub niskotłuszczowego, herbaty ziołowe, woda mineralna niegazowana

  • Mięso, drób, dziczyzna: cielęcina, wołowina (chuda), polędwica, jagnię, serce, wątroba, nerki, kura, kurczak, indyk, gołąb, bażant, dzika kaczka, królik, zając, sarna, jeleń, dzik, konina, flaki.

    Jakie wybierać mięso, by nasza dieta była zbilansowana?

    VIDEO https://get.x-link.pl/3a3e555b-25f4-334a-f8f5-ea15c02acfe9,dbe4a3dc-cbe0-d0e9-a2f8-0770ba764f9c,embed.html

    Źródło:
    TVN

  • Wędliny: szynka bez tłuszczu, chuda, zimna pieczeń, peklowane mięso w puszkach, cielęcina w galarecie, drób w galarecie, wędliny drobiowe.

  • Zupy: chudy rosół na mięsie, lekko podprawiane zupy, sosy o małej zawartości tłuszczu.

  • Tłuszcze do smarowania, oleje: masła, margaryny miękkie (w kubkach), oleje roślinne i słonecznikowy, olej z kiełków pszenicy, kukurydziany, sojowy, oliwa.

  • Ryby, skorupiaki: okoń, dorsz, flądra, sola, pstrą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska