Dla budowlańców pracy nie zabraknie

Anna Grudzka [email protected]
Podczas targów studenci mogli m.in. poznać działanie kamery termowizyjnej używanej w budownictwie. Na zdjęciu dr Zbigniew Perkowski z maturzystami: Markiem Gracą i Marcinem Żelosko. (fot. Sławomir Mielnik)
Podczas targów studenci mogli m.in. poznać działanie kamery termowizyjnej używanej w budownictwie. Na zdjęciu dr Zbigniew Perkowski z maturzystami: Markiem Gracą i Marcinem Żelosko. (fot. Sławomir Mielnik)
Uniwersytet Opolski i Politechnika Opolska. Kilkuset uczniów szkół średnich odwiedziło targi promujące kierunki ścisłe.

Nawet to, jak wygląda kalafior można opisać przy pomocy matematycznych reguł.

Zobacz: Piekarz, krawiec, kuśnierz - to wymierające zawody na Opolszczyźnie

- To dzięki tzw. geometrii fraktalnej. Jej zasady rządzą wieloma zjawiskami w przyrodzie, między innymi tym, jak zbudowane są płatki śniegu, czy w jaki sposób lód osadza się na gałęziach drzew - mówi Robert, student matematyki, który starał się zarazić miłością do „królowej nauk” uczniów odwiedzających targi.

Oprócz stoisk matematycznych, były też stanowiska fizyczne, chemiczne i biologiczne. Przyszłych absolwentów, wśród odwiedzających targi, szukali także inżynierowie z Politechniki Opolskiej. Szczególnie oblegane było stoisko Wydziału Budownictwa.

- Powód jest prosty. Odkąd ludzie wyszli z jaskiń zaczęli chować się pod dachami. Tak było, jest i będzie. Nic tego nie zmieni, dlatego dla budowlańców zawsze będzie praca - mówi dr Zbigniew Perkowski z Politechnik Opolskiej.

Zobacz: Niemcy, Austria i Szwajcaria otwierają rynki pracy. Wyjedzie nawet 400 tys. Polaków

Wśród odwiedzających byli Marek Graca i Marcin Żelosko, uczniowie Technikum Mechanicznego. - Nie widzę innej możliwości niż studia na kierunku technicznym. Przyszedłem tu, żeby zorientować się w ofercie uczelni. Jestem mile zaskoczony - mówi Marek Graca.

- Kształcenie na kierunkach technicznych pozwala na poznanie i zrozumienie otaczającego świata. To bardzo ważne w dobie intensywnego postępu technologicznego i rozwoju gospodarki opartej na wiedzy - powiedziała prof. Krystyna Czaja, rektor UO. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska