MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dla redakcji i pod wynajem

Lud
Gotowy jest już projekt adaptacji budynku przy ulicy Konopnickiej w Opolu. W przyszłości będzie w nim siedziba związku mniejszości niemieckiej oraz redakcja tygodnika "Schlesisches Wochenblatt".

W pustej od dłuższego czasu kamienicy konieczny jest generalny remont, wymiana wszystkich instalacji, stropów itp.

Projekt przygotowało Architektoniczne Biuro Projektów z Kalisza. Według planów inwestora kamienica przy ulicy Konopnickiej 6 zyska dodatkową kondygnację, na której znajdą się między innymi sala konferencyjna dla około 25 osób oraz pomieszczenia biurowe.

Kamienica przy ulicy Konopnickiej została sprzedana przez miasto w przetargu w 1997 roku. Pochodzi z końca XIX wieku. Nie figuruje w rejestrze zabytków, ale tylko w ewidencji. Podlega ograniczonej ochronie wojewódzkiego konserwatora zabytków. Zdaniem Pawła Godlewskiego z Wojewódzkiego Oddziału Służby Ochrony Zabytków szczególnie warta ochrony jest bogato zdobiona elewacja frontowa. Kamienica już od kilku lat stoi pusta.

Na parterze będzie mógł działać bank lub inna instytucja.
- Projektanci uwzględnili, że parter chcemy przeznaczyć pod wynajem. Liczymy, że budynek będzie na siebie zarabiał - mówi Arnold Donitza, zajmujący się inwestycjami w Fundacji Rozwoju Śląska.
Całe pierwsze piętro mają zająć biura Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, które przeniesie się do Opola z Gogolina. Wyżej będą dwa pokoje biura poselskiego, natomiast resztę - II i całe III piętro - zajmie redakcja pisma mniejszości niemieckiej.

Rozebrana będzie przylegająca do budynku oficyna, ale pozostanie budynek gospodarczy, gdzie znajdą się m.in. garaże. Dodatkowe 10 miejsc parkingowych znajdzie się także pod samą kamienicą.

W najbliższym czasie władze TSKN mają ogłosić przetarg na wykonanie adaptacji. Pierwsze prace mogłyby się zacząć jeszcze w tym roku, a przeprowadzkę wstępnie zaplanowano na sierpień przyszłego roku. Na razie Towarzystwo czeka na pozwolenie budowlane. Inwestycja ma kosztować około 1,6 mln zł, które daje Fundacja Rozwoju Śląska.

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska