Dla swojego dobra polub chleb razowy

Redakcja
Nie przywiązujemy większej wagi do błonnika. Tymczasem chroni on przed rakiem, zapobiega otyłości i zaparciom.

Produkty najbogatsze w błonnik

Produkty najbogatsze w błonnik

pół szklanki płatków owsianych - zawiera 8,4 gramów błonnika
pół szklanki dużej fasoli - 7,3 g
pół szklanki małej fasoli - 6 g
2 kromki chleba razowego - 6 g
pół szklanki zielonego groszku - 3,6 g
jabłko średniej wielkości - 3,5 g
pomarańcza - 2,6
2/3 szklanki otręb - 2,6 g
banan średniej wielkości - 2,4 g
jedna suszona śliwka - 1 g

Błonnik wpływa też na obniżenie ciśnienia tętniczego, reguluje poziom cukru i cholesterolu we krwi. Ale niestety, według Instytutu Żywności i Żywienia, zjadamy go dziennie tylko 7-8 g a powinniśmy - 30-45 g.

- Błonnik pełni w organizmie bardzo ważną rolę - wyjaśnia dr Danuta Henzler, specjalista gastrolog, ordynator oddziału wewnętrznego B Szpitala Wojewódzkiego w Opolu. - Pomaga mu w transportowaniu pokarmu, a zwłaszcza w usuwani u jego niestrawionych resztek zalegających w jelitach. Dzięki temu nasz ustrój pozbywa się trujących substancji, w tym szkodliwych metali ciężkich. Znikają kłopoty z systematycznym wypróżnianiem się.

Niedobór błonnika w codziennej diecie prowadzi natomiast do zaburzeń gastrycznych: do powstawania gazów, wzdęć, bólów brzucha, pojawiają się uciążliwe zaparcia.

Z badań prowadzonych przez Instytut Żywności i Żywienia wynika również, że na zaparcia cierpi co druga kobieta i co czwarty mężczyzna. Dolegliwość ta zaczyna przybierać rozmiary schorzenia cywilizacyjnego, choć wiele osób je bagatelizuje. Tymczasem zaparcia sprzyjają powstawaniu żylaków odbytu, tzw. uchyłków w jelicie grubym oraz powstawaniu w nim stanów zapalnych.

Brak błonnika grozi nawet rozwojem raka jelita grubego, bo niestrawione resztki pokarmowe, jeśli nie są odpowiednio szybko wydalane, przekształcają się w związki rakotwórcze.

- Dlatego powinniśmy jeść jak najwięcej warzyw i owoców, razowego lub ciemnego pieczywa, zwłaszcza z dodatkiem otrębów i ziaren zbóż, do tego różnego rodzaju kasze i płatki zbożowe - radzi dr Danuta Henzler.
Błonnik mają wszystkie warzywa i owoce: surowe i suszone oraz:fasola, bób i groch.

Można już kupić gotowe preparaty z błonnikiem, zawierające otręby i magnez. Ale poleca się je tylko przy długotrwałych zaparciach, gdy właściwa dieta nie przynosi oczekiwanych skutków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska