Dlaczego Olesno nie upamiętni Felixa Rendschmidta?

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Fragment okładki książki pt. "Pestalozzi i jego olescy uczniowie”. Felix Rendschmidt (na zdjęciu z lewej) był nauczycielem  Józefa Lompy (z prawej), ale w Oleśnie pozostaje w cieniu swojego ucznia.
Fragment okładki książki pt. "Pestalozzi i jego olescy uczniowie”. Felix Rendschmidt (na zdjęciu z lewej) był nauczycielem Józefa Lompy (z prawej), ale w Oleśnie pozostaje w cieniu swojego ucznia.
Felix Rendschmidt jest najbardziej niedocenianą postacią historyczną Olesna.

Felix Rendschmidt był kandydatem na patrona szkoły dwujęzycznej, w miejscu jego urodzenia miała być tablica. Nic z tych planów nie wyszło.

Był wybitnym pedagogiem. Zachowały się świadectwa, że Rendschmidt już na przełomie XVIII i XIX wieku uczył dwujęzycznie.

Pełnił funkcję rektora szkoły w Gorzowie Śląskim, a później Królewskiego Seminarium Nauczycielskim we Wrocławiu. Wykształcił tam ponad 2 tysiące pedagogów, w tym znanego pisarza i kronikarza Józefa Lompę.

Jednak w przeciwieństwie do Józefa Lompy, który w Oleśnie ma swoją ulicę, szkołę (Zespół Szkół Zawodowych), pamiątkową tablicę (na Miejskim Domu Kultury) i pomnik (przed zawodówką), Rendschmidt nie jest wcale upamiętniony.

Był kandydatem na patrona Zespołu Szkół Dwujęzycznych w Oleśnie, ale w głosowaniu przegrał z Jadwigą Śląską. Kilka lat temu mieszkająca w Niemczech rodowita oleśnianka Adelheid Glauer chciała ufundować nową tablicę informującą o miejscu urodzenia Rendschmidta i umieścić ją na budynku wybudowanym w miejscu domu rodzinnego pedagoga. Pomysłu jednak nie udało się zrealizować.
W rezultacie w Oleśnie nie ma żadnego śladu po Feliksie Rendschmidcie.

Szkoda. Tym bardziej, że w Oleśnie jest tradycja nadawania ulicom imion oleskich postaci historycznych.

Swoje ulice w mieście mają olescy księża (Leopold Labor, Bruno Aleksander, Gustaw Łysik, Hugo Jendrzejczyk, Paweł Kuczka), muzycy Josef Stein i Emanuel Kania, kronikarz Józef Lompa, pisarze i powstańcy śląscy Jan Nikodem Jaroń i Jakub Albert Pielok.

Tymczasem nowe ulice w Oleśnie, przy których domy zbudowali m.in. przewodniczący i wiceprzewodniczący rady miejskiej, dostały nazwy: Mleczna i Kalinowa.


- Dlaczego władze Gorzowa Śląskiego nie wypłaciły Rendschmidtowi 2-letniej pensji
- Felix Rendschmidt miał już w Oleśnie pamiątkową tablicę, był też patronem szkoły
Czytaj w piątek (11 stycznia) w tygodniku "NTO Olesno-Kluczbork" - bezpłatnym dodatku do papierowego wydania "Nowej Trybuny Opolskiej" - lub kup e-wydanie NTO.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska