Dlaczego ono tyje

Fed
Takie słodkości służą otyłości.
Takie słodkości służą otyłości.
W Polsce przybywa dzieci mających kłopoty z nadwagą. Jest ona skutkiem złych nawyków żywieniowych i braku ruchu.

Zbadań przeprowadzonych w naszym kraju wynika, że wśród uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych nadwaga występuje u około 6 procent, a otyłość - u blisko 4 procent. Problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała mają negatywne konsekwencje zdrowotne, a w przypadku dzieci rzutuje to potem na ich całe życie.

- Nadwaga i otyłość już w wieku dziecięcym wywołują takie zaburzenia jak wysoki poziom cholesterolu, cukrzycę, stłuszczenie wątroby lub kamicę żółciową - ostrzega docent Hanna Szajewska z Kliniki Gastroenterologii i Żywienia Dzieci Akademii Medycznej w Warszawie, członek rady naukowej Akademii Gerber. - W następstwie dziecięcej otyłości już w życiu dorosłym dochodzi u takich osób do częstszej zapadalność na choroby układu krążenia oraz wcześniejszych zgonów.

Otyłość często wpływa źle na psychikę dziecka, gdyż bywa ono wyśmiewane i dyskryminowane nie tylko przez swoich rówieśników, ale i przez dorosłych. Doprowadza je to do niskiej samooceny, a nawet może wywołać depresję.
- Zwykle dziecko stara się rozładować napięcie i stres, objadając się smakołykami, i tak tworzy się błędne koło - podkreśla doc. Szajewska. - Dlatego rodzice powinni często rozmawiać ze swoimi dziećmi i starać się zrozumieć ich problemy. Być może dzięki silnemu wsparciu najbliższych młody człowiek nie będzie szukał uspokojenia w słodyczach lub innych wysokokalorycznych posiłkach.

Kiedy jest nadwaga
Dla określenia nadwagi i otyłości można posłużyć się tzw. wskaźnikiem względnej masy ciała - BMI. Jest on obliczany według wzoru: BMI = masa (kg)/wzrost (m2). U osób dorosłych, jeżeli BMI przekracza 25, mamy do czynienia z nadwagą. A kiedy wartość tego wskaźnika jest większa niż 30, zaczyna się otyłość. U dzieci przy interpretacji MBI zaleca się korzystanie z tzw. siatek centylowych, którymi powinni dysponować lekarze pediatrzy.

W ramach zwalczania nadwagi i otyłości dziecku poleca się:
- regularne spożywanie posiłków
- eliminację podjadania między posiłkami
- eliminację lub ograniczenie posiłków wysokokalorycznych
- zwiększone spożycie produktów niskokalorycznych (warzyw oraz takich owoców jak jabłka czy porzeczki)
- ograniczenie siedzącego trybu życia (oglądania telewizji, korzystania z komputera dłużej niż 2 godziny dziennie)
- umiarkowany wysiłek fizyczny (np. codzienna jazda na rowerze co najmniej przez 30 minut).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska