Dlaczego PiS nie akceptuje Ślązaków? Ustawy o mniejszości...

  Dlaczego PiS nie akceptuje Ślązaków? Ustawy o mniejszości śląskiej nie będzie, bo jest za droga

  Marcin Zasada

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Marek Plura
  1/3
  przejdź do galerii

  Marek Plura  ©Grzegorz Jakubowski / Polska Press

  Ślązacy nie zostaną oficjalnie uznani za mniejszość etniczną. Opinia rządu o obywatelskiej ustawie uznającej Ślązaków za mniejszość etniczną jest krytyczna. Prace nad ustawą zapewnie nie będą kontynuowane.

  Sonda

  Czy Ślązacy zasługują na uznanie narodowości śląskiej?

  TAK
  70% głosów
  NIE
  30% głosów
  Ślązacy nie są mniejszością etniczną. Historia i tradycja Śląska są nieodłączną częścią historycznego dziedzictwa narodu polskiego, zaś podkreślanie odrębności ludności zamieszkującej ten region to robota Niemców i Czechosłowaków, którzy chcieli rozbić polski patriotyzm na Śląsku - tak brzmi stanowisko rządu wobec obywatelskiego projektu ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym, które śląskie środowiska w ubiegłym roku złożyły w Sejmie.

  Plura agentem CSRS?


  Jeśli autorzy nowelizacji lub sympatycy inicjatywy zmierzającej np. do uznania Ślązaków za mniejszość mieli jakiekolwiek złudzenia, nowa opinia rządowa w kategoryczny sposób wskazuje, jakie będą dalsze losy tego pomysłu. W dokumencie czytamy m.in. że Ślązacy nie odróżniają się w sposób istotny od pozostałych obywateli RP językiem, kulturą lub tradycją. „W zgodnej opinii naukowców, tradycyjnie zamieszkujący region Ślązacy są jedną z grup etnograficznych narodu polskiego. Ich kultura i tradycja stanowią nieodłączną część kultury polskiej” - wyjaśnia opinia.

  Ślązacy składają projekt ustawy o uznaniu mniejszości śląskiej


  Ciekawie wygląda uzasadnienie „nieodłączności historycznego dziedzictwa Śląska i narodu polskiego”. Stanowisko rządu ujmuje to w taki sposób: „Położono nieproporcjonalnie duży nacisk na inicjatywy podkreślające odrębność ludności zamieszkującej region, zapominając, że historycznie te procesy miały charakter marginalny, a znaczna ich część była świadomie inicjowana i wspierana przez władze innych państw, np. Niemiec i Czechosłowacji, celem rozbicia lub osłabienia rozwijającej się na Śląsku polskiej działalności patriotycznej”.

  - W takim razie od dziś jestem czechosłowackim agentem - gorzko drwi europoseł Marek Plura, jeden z orędowników uznania Ślązaków za mniejszość etniczną.
  1 »

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Warto zobaczyć

  Wideo