Dlaczego rodzice boją się posyłać dzieci na naukę do OHP?

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Dyskusja panelowa w OHP w Oleśnie
Dyskusja panelowa w OHP w Oleśnie Mirosław Dragon
Ochotnicze Hufce Pracy w Oleśnie zorganizowały panel dyskusyjny na temat: "Rynek pracy dla młodych - jak się na nim odnaleźć i ustrzec przed wykluczeniem społecznym".
Dyskusja panelowa w OHP w Oleśnie Mirosław Dragon

Dyskusja panelowa w OHP w Oleśnie
(fot. Mirosław Dragon)

Podczas dyskusji mówiono o tym, że szkoły zawodowe są niedoceniane. Bardziej promowane są licea z z perspektywą kontynuowania nauki na studiach. W efekcie wiele osób uzyskuje dyplom ukończenia studiów bez możliwości znalezienia pracy.

- Tymczasem na rynku pracy jest zapotrzebowanie na konkretne zawody, ale brakuje wyuczonych osób - mówili uczestnicy dyskusji.

Przedstawiciele oleskich Ochotniczych Hufców Pracy zwrócili też uwagę na to, że OHP ciągle jest stygmatyzowany, a rodzice uczniów niechętnie zgadzają się na wysłanie tam dzieci na naukę i przyuczenie do zawodu.

- Tymczasem kiedy uczeń gimnazjum powtarza klasę po dwa razy, powinien to być sygnał, że nie radzi sobie, powinien zatem kontynuować naukę w gimnazjum przy OHP - mówili przedstawiciele hufców.
Zastępca kierownika OHP w Oleśnie Marcin Kołacha mówił też, że niezbędna jest współpraca z policją i strażą miejską.

- Często jest tak, że kiedy zaczynają się lekcje, wsiadam w samochód i szukam naszych uczniów po mieście, znajduję ich w parku - mówił Marcin Kołacha. - Dobrze byłoby, gdyby policjanci i strażnicy miejscy w godzinach lekcyjnych również patrolowali parki i sprawdzali, co robi tam młodzież.

Przedstawiciele OHP przypominali o korzyściach dla przedsiębiorców z zatrudniania uczniów hufców. Firmy mogą uzyskać refundację za ucznia zatrudnionego w celu przyuczenia do zawodu.

- Wielu przedsiębiorców, którzy prowadzą swoją działalność z dala od Olesna zgłaszało, że chciałoby wziąć młodzież na przyuczenie, na przeszkodzie stoi jednak brak możliwości dojazdu - informuje Wojciech Łonak z Młodzieżowego Biura Pracy, działającego przy OHP w Oleśnie.

Przedstawiciele oleskich hufców zaproponowali staroście, aby w ramach nagrody Perła Powiatu Oleskiego ustanowił także kategorię "wyróżniający się przedsiębiorca", w której nagradzałby pracodawców współpracujących z Ochotniczymi Hufcami Pracy

W dyskusji wzięli udział przedstawiciele:

gimnazjów i szkół ponadgimnajzalnych,
Powiatowej Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej,
Powiatowego Urzędu Pracy,
Komendy Powiatowej Policji,
Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

W dyskusji uczestniczyli również: starosta oleski Jan Kus, zastępca komendanta wojewódzkiego OHP Zygmunt Gajda oraz kierownik Rejonowego Ośrodka Szkolenia Zawodowego Młodzieży Celina Szymik.

Panel dyskusyjny, a także warsztaty w szkołach, organizowane są w ramach III Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska