Dlaczego siwiejemy

sxc
sxc
Decydują o tym predyspozycje rodzinne i brak witaminy B.

Szczęśliwcy zachowują nawet do późnego wieku własny kolor włosów, ale wiele osób siwieje niczym gołąb. Co na to może wpływać?

- Jedna z teorii zakłada, że jest to w dużym stopniu zapisane w naszych genach - uważa dr n. med. Mirosław Małowski, specjalista chorób wewnętrznych z Opola. - A skoro siwienie jest uwarunkowane genetycznie, to bywa dziedziczone przez członków rodziny, choć odbywa się to nieregularnie. Niekoniecznie musi ono przechodzić prosto z ojca na syna, ale może być przekazane wnuczkowi przez dziadka.

Mogą mieć na to wpływ również takie czynniki jak: skład łoju i potu, bo włosy są ściśle związane ze skórą, a więc zależą od jej kondycji. Dodać też należy zatrucie środowiska oraz niedobór w organizmie pewnych mikroelementów.
Siwienie zależy ponadto od rasy. U ludzi białych występuje przeważnie między 30. a 40. rokiem życia i w wieku 50 lat połowa ich włosów jest już popielata. U niektórych pierwsze siwe włosy pojawiają się nawet przed dwudziestką.

Do siwienia może się przyczynić stres. Czasem mówi się np. że ktoś osiwiał ze zmartwień. Wynika to z tego, że nie można oddzielać psychiki od ciała i wielki wstrząs może być faktycznie czynnikiem przyspieszającym siwienie.

Podobno siwienie włosów można nieco opóźnić, dzięki zażywaniu witamin z grupy B, biotyny oraz kwasu pantotenowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska