Dlaczego trzeba szczepić przeciw pneumokokom. Spotkanie edukacyjne dla rodziców

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Szczepienia finansowane są z budżetu Urzędu Miasta Opola, a rodzice nie ponoszą żadnych kosztów.
Szczepienia finansowane są z budżetu Urzędu Miasta Opola, a rodzice nie ponoszą żadnych kosztów. Piotr Warczak (O)
Przychodnia “Centrum” w Opolu zaprasza w poniedziałek rodziców maluchów na spotkanie edukacyjne dotyczące szczepień przeciw pneumokokom. Bezpłatne szczepienia dla dzieci od 7. miesiąca życia ze żłobków w Opolu potrwają tylko do końca roku. Spotkanie odbędzie się w żłobku Bajkowo.

Rodzice wciąż mają wiele wątpliwości co do bezpieczeństwa i zasadności szczepień. Dlatego realizator finansowanego przez władze miasta programu - Przychodnia „Centrum” - organizuje spotkanie z Sabiną Szafraniec – założycielką Stowarzyszenia „Parasol dla Życia” i mamą Kuby, który w wieku 9 miesięcy zachorował na inwazyjną chorobę pneumokokową. Kuba miał szczęście, “tylko” nie słyszy na jedno ucho. Choroba mogła jednak okaleczyć go znacznie poważniej, a nawet odebrać życie - jak wielu dzieciom każdego roku w Polsce.

Pneumokoki to bakterie, które są szczególnie niebezpieczne dla zdrowia małych dzieci. Mogą wywoływać nie tylko zapalenie górnych dróg oddechowych, ale także inwazyjną chorobę pneumokokową (IChP), która najczęściej przybiera postać ciężkiego zapalenia płuc z bakteriemią, czy posocznicy (sepsy) i zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

IChP może też rozwinąć się m.in. jako zapalenie stawów, wsierdzia czy otrzewnej. Może dojść do niewydolności wielonarządowej, m.in. zaburzeń oddychania, krążenia, a w ich wyniku do śmierci. Na świecie z tego powodu umiera około miliona dzieci rocznie, a w Polsce kilkadziesiąt. Inwazyjna choroba pneumokokowa stanowi największe zagrożenie dla maluchów poniżej 2. roku życia. Jest także bardzo niebezpieczna dla dzieci w wieku 2–5 lat i osób po 65. życia.

- Od kilku lat obserwujemy ponad trzykrotny wzrost występowania inwazyjnej choroby pneumokokowej. W oddziale pediatrii WCM w Opolu rocznie leczymy około 20 dzieci z ciężkimi zapaleniami płuc. Mimo stosowania bardzo silnych antybiotyków, w niektórych przypadkach występują powikłania wymagające zabiegów torakochirurgicznych. Akcja realizowana w naszym mieście to więc ogromna szansa na uniknięcie niebezpiecznych chorób wywołanych przez pneumokoki. Zachęcam rodziców i opiekunów do skorzystania z możliwości zapewnienia dzieciom bezpłatnej ochrony - mówi dr n. med. Janusz Zaryczański, ordynator Oddziału Pediatrii Wojewódzkiego Centrum Medycznego w Opolu.

Lekarze zachęcają, aby skorzystać szczególnie teraz przed okresem jesiennych infekcji, które zwiększają zagrożenie ze strony pneumokoków i torują im drogę do zakażeń.

Zapisy na szczepienia odbywają się od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 17.00 pod numerem telefonu 537 911 060 lub osobiście w Przychodni „Centrum” przy ul. Kościuszki 2.

Akcja realizowana będzie tylko do końca grudnia br. Szczepienia finansowane są z budżetu Urzędu Miasta Opola, a rodzice nie ponoszą żadnych kosztów.

Spotkanie odbędzie się w poniedziałek (19 września) o godz. 16 w żłobku Bajkowo przy ul. Sienkiewicza 17 w Opolu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska