Długość życia Polaków spadła przez epidemię koronawirusa. Nowe dane GUS

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Wojciech Wojtkielewicz
Mężczyźni na Opolszczyźnie pożyją 1,5 roku krócej, a kobiety o rok krócej. W 2020 roku przeciętna oczekiwana długość życia Polaków gwałtownie spadła we wszystkich województwach. Zdaniem GUS przyczyną była pandemia COVID-19.

Od kilku dekad życie Polaków wydłuża się. W 2019 roku mężczyźni żyli średnio o 18 lat dłużej niż w połowie ubiegłego stulecia, natomiast kobiety o 20 lat dłużej. Ostatni rok mocno zaburzył jednak tę tendencję.

W 2020, w porównaniu z rokiem poprzednim, przeciętne trwanie życia skróciło się o 1,5 roku wśród mężczyzn i o 1,1 roku wśród kobiet, co było związane z epidemią COVID-19.

Jak podał GUS, w przypadku mężczyzn największy spadek odnotowano w województwie świętokrzyskim, a w przypadku kobiet - w łódzkim i podkarpackim.

W ubiegłym roku przeciętne trwanie życia mężczyzn w Polsce spadło do 72,6 lat, natomiast kobiet do 80,7 lat.

Na Opolszczyźnie przeciętna długość życia jej mieszkańców jest nieco wyższa od średniej krajowej. GUS przewiduje, że chłopcy urodzeni w naszym regionie w 2020 roku przeżyją 73 lata. To jednak o 1,5 roku krócej, niż przewidywania dla rocznika 2019.

Najdłużej żyć będą mężczyźni z Małopolski (73,8) i Podkarpacia (73,7), a najkrócej z Łódzkiego (71,1).

Dziewczynki urodzone na Opolszczyźnie w 2020 mają przed sobą 81 lat życia.

To spadek o 1 rok w stosunku do Opolanek urodzonych w 2019 roku. Najdłużej będą żyć kobiety z Podlasia (81,9) i Podkarpacia (81,8). Najkrótszy żywot czeka mieszkanki województwa łódzkiego (79,6).

W przypadku mężczyzn największy spadek odnotowano w województwie świętokrzyskim (1,8 roku), najmniejszy w warmińsko-mazurskim (o rok). Dla kobiet spadek najwyższy był w województwie łódzkim i podkarpackim (1,4 roku), najniższy w kujawsko-pomorskim, pomorskim oraz zachodniopomorskim (0,6 roku).

Wbrew stereotypom mieszkańcy miast przeciętnie żyją dłużej niż mieszkańcy wsi, a różnica ta jest większa dla mężczyzn niż dla kobiet.

W 2020 roku przeciętne trwanie życia mężczyzn w miastach wynosiło 72,9 roku i było o 0,8 roku dłuższe niż dla mężczyzn na wsi. W przypadku kobiet mieszkających w miastach trwanie życia wynosiło 80,8 roku i było o 0,2 roku wyższe niż dla mieszkanek wsi.

Na Opolszczyźnie mężczyźni w miastach żyją przeciętnie 73,5 roku, a na wsi 72,3 roku. Kobiety w opolskich miastach żyją średnio 81,2 roku, a Opolanki na wsi - 80,6.

W największych miastach żyje się dłużej - zwłaszcza we Wrocławiu i Krakowie. Niekorzystnie wypada jednak podregion katowicki, gdzie przeciętne trwanie życia mężczyzn jest krótsze od średniej krajowej o 1,2 roku, a kobiet o 1,6 roku.

W ubiegłym roku odnotowano 67 tys. zgonów więcej niż w 2019 r. Jak wynika z danych Ministerstwa Zdrowia powodem 43 proc. tej nadwyżki były zakażenia koronawirusem.

Na długość życia Polaków oczywiście wpływ ma nie tylko pandemia.
Z raportu GUS wynika, że wciąż dominującą przyczyną zgonów w Polsce są choroby układu krążenia – prawie 40 proc. Kolejną częstą przyczyną zgonów są choroby nowotworowe – w 2019 r. stanowiły 26,5 proc. wszystkich zgonów. Choroby układu oddechowego w 2019 r. stanowiły 6,6 proc. wszystkich zgonów.

Nie tylko te czynniki obniżają przeciętną długość życia Polaków.

"Obecnie obserwowane są również inne zjawiska, które mogą potencjalnie przyczynić się do zahamowania przyrostu trwania życia w Polsce. W szczególności należy nadmienić problemy organizacyjne i kadrowe służby zdrowia, których odbiciem jest między innymi zmniejszenie liczby łóżek w szpitalach na 10 tys. ludności. Obserwowany jest również wyraźny wzrost liczby osób otyłych w Polsce (w 2004 r. udział mężczyzn z nadwagą wyniósł 19,8 proc. oraz otyłych 2,6 proc. w 2014 r. odpowiednio – 44,1 proc. i 18,1 proc.). Istotnym czynnikiem może być również zanieczyszczenie powietrza oraz związany z nim ewentualny wzrost zachorowalności na choroby układu oddechowego" - czytamy w podsumowaniu raportu GUS.

Polacy pod względem długości życia słabo wypadają na tle innych Europejczyków.

W 2020 r. Polska pod względem oczekiwanej długości trwania życia mężczyzn (74,1 lat) zajmowała dopiero 29. miejsce spośród 36 krajów uwzględnionych w danych Eurostatu, wyprzedzając tylko Czarnogórę, Serbię, Węgry, Rumunię, Bułgarię, Litwę oraz Łotwę.

W przypadku kobiet, Polska (81,9 lat) była nieco wyżej w tym zestawieniu tj. na 24. miejscu.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska