Dni Kluczborka 2020 odwołane! Co z innymi miastami? Czy koronawirus sprawi, że imprezy w całym regionie będą odwołane?

Miłosz Bogdanowicz
Miłosz Bogdanowicz
Mimo, że Dni Kluczborka każdego roku przyciągają tysiące osób, w tym roku wydarzenie nie odbędzie się. Taki scenariusz najprawdopodobniej czeka też inne miasta organizujące swoje święto.
Mimo, że Dni Kluczborka każdego roku przyciągają tysiące osób, w tym roku wydarzenie nie odbędzie się. Taki scenariusz najprawdopodobniej czeka też inne miasta organizujące swoje święto. Mirosław Dragon / archiwum
Tegoroczne Dni Kluczborka zostały odwołane. Powód? Niepewność co do tego, czy zakaz organizowania imprez masowych - wprowadzony przez rząd w związku z koronawirusem - nie przedłuży się na kolejne miesiące. Nad odwołaniem święta swojego miasta zastanawiają się też inne miasta.

- Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia podejmujemy radykalne działania mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Podjęliśmy decyzję o odwołaniu wszystkich imprez masowych - powiedział Mateusz Morawiecki 10 marca.

W związku z tym sprawdziliśmy, co z dniami największych opolskich miast.

Wiadomo już, że Dni Kluczborka 2020 nie odbędą się. - Widzimy, jaka jest sytuacja związana z koronawirusem. Skupienie 5-8 tysięcy ludzi w jednym miejscu,nawet za jakiś czas, mogłoby skończyć się źle. Wystarczyłoby, by w tłumie była jedna chora osoba, która zaraziłaby kolejne i byłby problem. Dlatego, chcąc dmuchać na zimne, odwołaliśmy wydarzenie - tłumaczy Jarosław Kielar, burmistrz miasta dodając, że "ewentualne przeniesienie letniej imprezy na jesień mijałoby się z celem".

Tak było na Dniach Kluczborka 2019. Gwiazdami byli: Enej, Tede, Doda i Danzel.

Tak było na Dniach Kluczborka 2019. Frekwencja była większa,...

Brak możliwości organizowania imprez masowych zaprząta też głowę innym samorządom. Nie wiadomo na przykład, czy tegoroczne dni miasta odbędą się w Kędzierzynie-Koźlu.

- Wszyscy się nad tym zastanawiamy, a sytuacja jest bardzo dynamiczna. Podejście Kluczborka wydaje się być jak najbardziej racjonalne w tych czasach. Prezydent Sabina Nowosielska wróciła już do pracy i zaraz po tym, jak tylko omówi najważniejsze kwestie, pochyli się nad naszą imprezą - mówi Piotr Gabrysz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Kędzierzynie-Koźlu.

Gabrysz dodaje też, że mimo wszystko cały czas trwają przygotowania do imprezy. - Dopóki oficjalnie nie zostanie ona odwołana lub przeniesiona, rozmawiamy z wykonawcami, ogłosiliśmy zapytania ofertowe na scenotechnikę, wesołe miasteczko i gastronomię - słyszymy.

Pod znakiem zapytania stoją również Dni Opola 2020 - Nie wykluczamy, że odwołamy miejskie imprezy zaplanowane na koniec kwietnia i maj. Wszystko zależy od rozwoju sytuacji epidemiologicznej - mówi Katarzyna Oborska-Marciniak, rzecznik opolskiego. ratusza.

Podobnie sprawę widzi nyski samorząd. - Obserwujemy sytuację, ale jeszcze za wcześnie, by mówić o konkretnych decyzjach - słyszymy w sekretariacie burmistrza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak się pozbyć gniewu? Jest prosty sposób!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska