Dni kultury niemieckiej otwarte na wszystkich

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Publiczności podobała się solistka z Czech, Michaela Spackova.
Publiczności podobała się solistka z Czech, Michaela Spackova. TSKN
W wypełnionej po brzegi Filharmonii Opolskiej rozpoczęły się w piątek XII Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim. Przez miesiąc odbędzie się w różnych miejscowościach regionu aż 28 imprez.

Podczas inauguracyjnego koncertu opolscy filharmonicy pod dyrekcją Marcina Sompolińskiego zaprezentowali koncert fagotowy Carla Marii von Webera, Wariacje na temat Haydna Johanna Brahmsa oraz Symfonię G-dur „Oxfordzką” Josepha Haydna. Solo na fagocie zagrała młoda czeska artystka, Michaela Spackova, laureatka wielu międzynarodowych konkursów (wystąpiła m.in. w 2012 roku na otwarciu Wiener Festwochen w Wiedniu z towarzyszeniem ORF Orchestra). Widownię filharmonii wypełnili nie tylko działacze i samorządowcy mniejszości niemieckiej zaproszeni na otwarcie. Wraz z nimi w niemieckim święcie kultury uczestniczyło bardzo wielu miłośników muzyki z Opola i regionu. Byli wśród nich członkowie kół DFK, którzy zarezerwowali bilety na to wydarzenie, jak i melomani z polskiej większości.

- Bardzo mi się podobała młoda solistka, która była prawdziwym odkryciem tego koncertu - mówi Róża Malik, burmistrz Prószkowa. Nie jest ani Niemką, ani Polką, tylko Czeszką, ale wniosła w ten koncert fantastyczny powiew świeżości. Cieszyłam się z każdej osoby, która była na koncercie, a nie pochodziła z grona mniejszości niemieckiej. Czasy, gdy spotykaliśmy się przy kawie i kołoczu dla samych swoich nie wzmocniły mniejszości niemieckiej. Wzmacnia ją otwarcie i poznawanie siebie nawzajem i kultury sąsiadów. I temu między innymi Dni Kultury Niemieckiej służą.

Zanim zabrzmiała muzyka, artystów i publiczność przywitał Rafał Bartek, przewodniczący zarządu TSKN. Wyraził radość, że Dni Kultury Niemieckiej wpisały się na stałe w kalendarz jesiennych wydarzeń kulturalnych na Śląsku Opolskim. Przypomniał, że członkowie mniejszości od 25 lat konsekwentnie zabiegają - nie tylko w przestrzeni publicznej, ale także w rodzinach - o zachowanie własnej kultury i tożsamości. Nawiązując do 10-lecia ustawy o mniejszościach narodowych podziękował członkom polskiej większości za otwartość, która umożliwiła jej uchwalenie. Zauważył także, że zapisy ustawy pozostają puste, jeśli nie zostaną wypełnione życiem.

Dni Kultury trwają. W niedzielę w sali widowiskowej w Kolonowskiem liczna publiczność słuchała pieśni Marleny Dietrich i Helene Fischer. Wystąpili Opole-Quartet oraz soliści: Andrea Rischka oraz Krzysztof Odoj.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska