Dni Olesna. Róże i medale na początek dla najbardziej zasłużonych mieszkańców

Milena Zatylna
Milena Zatylna
Nagrodzeni medalami "Zasłużony dla Olesna" oraz Różami Olesna.
Nagrodzeni medalami "Zasłużony dla Olesna" oraz Różami Olesna. Milena Zatylna
W piątek zainaugurowane zostały Dni Olesna. Pierwszym ich akcentem było wręczenie medali „Zasłużony dla Ziemi Oleskiej” i Róż Olesna.

W tym roku medalami uhonorowano Gabrielę Wiendlochę, właścicielkę Hotelu Olesno i artystę Stanisława Pokorskiego. Wręczali je burmistrz Sylwester Lewicki oraz Henryk Kucharczyk, przewodniczący Rady Miejskiej w Oleśnie.

- Pani Gabriela kieruje firmą, która na stałe wpisała się w oblicze oleskiej gastronomii, pielęgnując lokalne dziedzictwo kulinarne – mówiła Ewa Cichoń, dyrektor Oleskiego Muzeum Regionalnego i przewodnicząca Rady Powiatu, która prezentowała nagrodzonych.

Hotel Olesno działa ponad 25 lat i utrzymuje kategorię obiektu 3-gwiazdowego.

- Pani Gabriela stworzyła miejsce, które tętni energią, koncentruje się nie tylko wokół kuchni, ale także kultury czy sztuki – wyjaśniała Ewa Cichoń.

Stanisław Pokorski to wybitny artysta, którego aranżacje plastyczne zdobiły wszystkie ważne uroczystości lokalne. Ukończył wydział grafiki warsztatowej na Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Ma na koncie liczne wystawy. Od 2015 r. jest członkiem Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich.

W tym roku jego akwarela prezentowana była we Francji na wystawie Global Art Connection Watercolor Exposition France i znalazła się wśród 50 najlepszych akwareli o tematyce architektonicznej.

Natomiast Róże Olesna powędrowały w tym roku do trzech osób.

Krystyna Sońska została nagrodzona za pracę charytatywną i pedagogiczną. W czasie swojej ponad 30-letniej kariery nauczycielskiej pracowała we wszystkich szkołach średnich na terenie Olesna.

- Pracowita, skromna, inteligentna, systematyczna, empatyczna, powszechnie szanowana, lubiana przez nauczycieli, wychowanków i rodziców – cytowała za laudacją Ewa Cichoń.

Gdy w 1991 roku przeszła na emeryturę, zaangażowała się w działalność w oleskim Caritasie.

Bernard Kandora z Borek Wielkich od najmłodszych lat jest związany z OSP.

Już 4. kadencję pełni funkcję prezesa jednostki w Borkach Wielkich, która jest bardzo prężna, aktywna, ma świetne wyposażenie i bazę lokalową.

- Pan Bernard jest bardzo dobrym organizatorem i aktywnym działaczem społecznym – mówiła Ewa Cichoń. - Dzięki jego zaangażowaniu sala OSP w Borkach Wielkich jest teraz bezpiecznym schronieniem dla kolejnych rodzin, które przybyły z Ukrainy.

Nagrodzony został także Ralf Paul Bittner, burmistrz Arnsberga, niemieckiego miasta, z którym Olesno ma podpisane partnerstwo.

Obchodzi ono w tym roku 30-lecie i choć Ralf Paul Bittner jest włodarzem dopiero od 2018 roku, już zdążył się dla tej współpracy zasłużyć. Przyczynił się do do reaktywacji Eurocampu, czyli obozu, służącego wymianie młodzieży. W tym roku w wydarzeniu, które odbyło się w Arnsbergu, uczestniczyli młodzi ludzie z Polski, Niemiec, Rumunii i Włoch.

- Ponadto pan burmistrz osobiście zaangażował się w pomoc dla walczącej Ukrainy, a szczególnie dla uchodźców, którzy znaleźli schronienie w naszej gminie – wyjaśniał burmistrz Sylwester Lewicki.

Uroczystość uświetnił występ Młodzieżowego Studium Muzyki Rozrywkowej w Oleśnie oraz Miejski Chór Olensis pod dyrekcją Kariny Duch.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak się pozbyć gniewu? Jest prosty sposób!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska