Dni Opola 2013. Wystąpią 'Budka Suflera' i Krzysztof Penderecki

Archiwum
Krzysztof Cugowski zaśpiewa utwory z pierwszych bardzo rockowych płyt grupy "Budka Suflera".
Krzysztof Cugowski zaśpiewa utwory z pierwszych bardzo rockowych płyt grupy "Budka Suflera". Archiwum
"Budka Suflera" z niezwykłym koncertem, a także Krzysztof Penderecki, światowej sławy kompozytor, to tylko niektóre gwiazdy, jakie zobaczymy podczas tegorocznych Dni Opola. W tym roku potrwają od 18 do 23 kwietnia.

Choć na razie ani urząd miasta, ani Narodowe Centrum Polskiej Piosenki nie chcą zdradzać szczegółów tegorocznego święta miasta, to my już wiemy, że potrwa ono aż sześć dni.

Koncerty w amfiteatrze - czyli to, na co opolanie czekają najbardziej - zaplanowano w dniach 19 - 21 kwietnia.

W sumie zagrają trzej polscy artyści, ale na razie znane są szczegóły tylko koncertu Budki Suflera, która już na swojej stronie internetowej poinformowała, że zagra w sobotę 20 kwietnia wieczorem.

I to może być niezwykły koncert, bo legendarna grupa wystąpi z programem, który bardzo rzadko prezentuje.

Krzysztof Cugowski zaśpiewa utwory z pierwszych bardzo rockowych płyt grupy: "Cień wielkiej góry" i "Przechodniem byłem między wami", a także covery wielkich w latach 70. grup rockowych np. Free, Bad Company, Tempest, Spooky Tooth...

Członkowie grupy przyznają, że będzie to koncert typowo rockowy, kierowany do publiczności klubowej i fanów rockowej "Budki" z lat 70.

Wydarzeniem kulturalnym ma być także przyjazd do Opola i koncert Krzysztofa Pendereckiego, który zagra 19 kwietnia (piątek) w Filharmonii Opolskiej.

Krzysztof Penderecki to światowej sławy polski kompozytor, dyrygent, a także pedagog. Jest nie tylko autorem oper czy symfonii (jedną z nich skomponował np. z okazji 3000 lat Jerozolimy), ale również muzyki filmowej, bo fragmenty jego utworów wykorzystano m.in. w filmach "Katyń" Andrzeja Wajdy, czy "Lśnienie" Stanleya Kubricka.

Jak usłyszeliśmy w Filharmonii Opolskiej, starania o pierwszy przyjazd mistrza do Opola trwały ponad dwa lata.
W piątek 19 kwietnia odbędzie się także konferencja naukowa poświęcona nieco zapomnianej postaci księcia Bolka I, wybitnego przedstawiciela linii Piastów Opolskich, po którym została nam m.in. wieża Piastowska.

Do historii - choć w nieco luźniejszym wydaniu - mają nawiązywać bractwa rycerskie, których jak co roku na Dniach Opola nie zabraknie.

Tym razem jednak szykują dla opolan nie lada niespodziankę. Rycerze rozłożą się nie obok murów na ulicy ks. Stefana Baldego (fortyfikacje będą wówczas remontowane), ale na międzywalu kanału Ulgi, a dokładnie pomiędzy mostami na ulicy Niemodlińskiej i Spychalskiego.

- Po jednej stronie kanału będzie obóz, a po drugie zbudujemy gród - zdradza Andrzej Kościuk, szambelan Opolskiego Bractwa Rycerskiego. - Wtym roku przyjadą do nas rycerze z całej Europy, będą też wikingowie, który od strony rzeki dwukrotnie zaatakują gród. Na pewno przygotujemy pokazy artyleryjskie, zaprezentują się też zespoły muzyczne grające muzykę dawną.

Szczegółowy plan wszystkich imprez, a także to, które koncerty będą biletowane i jak będzie wyglądać dystrybucja wejściówek, mamy poznać na początku kwietnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska