Dni Otwarte Funduszy Europejskich w województwie opolskim. Co się będzie działo 11 i 12 maja. W niedzielę warsztaty z Mateuszem Gesslerem

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
W niedzielę warsztaty z Mateuszem Gesslerem
W niedzielę warsztaty z Mateuszem Gesslerem sylwia dabrowa /polska press
Wydarzenia w ramach akcji promującej fundusze europejskie trwają od 10 do 12 maja. Wielki finał 12 maja w Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu-Bierkowicach od godz. 12.00

Dni Otwarte Funduszy Europejskich w województwie opolskim rozpoczęły się w pierwszych dniach maja, m.in. majówką w Brzegu. W ten weekend kontynuacja wydarzeń, w ramach, których mieszkańcy i goście mogą zobaczyć, jak zmieniła się Opolszczyzna przez 15 lat korzystania z unijnych pieniędzy.

Dni Otwarte Funduszy Europejskich w województwie opolskim - sobota

9:00-10:00 - MOSIR K-KOŹLE - Mistrzostwa Miasta Amatorów w tenisie stołowym, dla wszystkich miłośników tego sportu. Udział bezpłatny.

12:00-16:00 - K-KOŹLE - Zaproszenie do odwiedzenia Strefy Historii i Inspiracji, czyli muzeum Śląskiej Bitwy o Paliwo oraz do wysłuchania prelekcji nawiązujących do tego wydarzenia. Godziny wydarzenia:12.00 -Zwiedzanie schronu i ekspozycji wewnątrz i na zewnątrz, 13.00 - Emisja filmu "Byłem więźniem 10 obozów", 13:30 - Prelekcja multimedialna pt. "Śląska Bitwa o Paliwo 1939-1945", 14:30 -Prezentacja sprzętu, umundurowania i oporządzenia przez Grupę Rekonstrukcji Historycznych - Piechota Heer, 15:00 - Zwiedzanie siedziby muzeum w DK Lech, 16:00 -Prelekcja historyczna pt. Ściganie i odpowiedzialność karna członków załóg obozów istniejących wokół Kędzierzyna i Blachowni w czasie II wojny światowej".

10:00-14:00: - REGIONALNY ZESPÓŁ PLACÓWEK WSPARCIA EDUKACJI w Opolu - EKObohater: dbamy o siebie i nasze środowisko. Otwarte dla chętnych będą pracownie: sozologiczna – warsztaty pn. ”Strażnicy Środowiska” (robimy papier czerpany, gry i zabawy uczące dbałości o planetę w tym prawidłowego segregowania śmieci)-pomologiczną –warsztaty nt. owadów zapylających (praca z mikroskopami), dendrologiczna wraz z pracownią „Belcanto” –warsztaty pn. „Ptasie Radio” (odsłuchiwanie w kabinie dźwiękoszczelnej odgłosów ptaków, zabawa „czyj dziób, pióro, pisklę), apiologiczna –zajęcia pn. ”Plaster Miodu” (zajrzymy w głąb ula, sprawdzimy jak widzi pszczoła i dlaczego miód jest słodki), bioróżnorodność Opolszczyzny z lotu ptaka –„spacer” w okularach wirtualnej rzeczywistości, kino na łajbie –krótkie filmy edukacyjne związane z tematami pracowni (poczęstunek: popcorn i sok). Na wszystkich czeka słodka wata wraz z nauką samodzielnego wykonania tego słodkiego przysmaku

10:00-16:00 - ZAMEK MOSZNA - Zorganizowana zostanie gra terenowa „Poszukiwacze bioskarbów” oparta o zasoby bioróżnorodności na terenie parku. W tym dniu wstęp wolny do parku. Zwiedzanie Zamku z przewodnikiem wg cennika.

10:00-12:00 - MD CONNECT DOBRODZIEŃ - Warsztaty dla dzieci w wieku 6-12 lat pt. EUROPA NASZ WSPÓLNY DOM. Będą to warsztaty artystyczno - językowe. Quizy, europejskie BINGO, wycieczka po wybranych miastach europejskich i słodko -słone zabytki Europy.

10:00-15:00 - STOBRAWSKI PARK KRAJOBRAZOWY - Zwiedzanie siedziby Stobrawskiego Parku Krajobrazowego i jej otoczenia. Gry i zabawy o tematyce przyrodniczej dla najmłodszych, przejście ścieżki questingowej przy siedzibie parku.

10:00-13:00 - KLINICZNE CENTRUM GINEKOLOGII, POŁOŻNICTWA I NEONATOLOGII OPOLE - Wykłady / warsztaty / ćwiczenia / badania / konsultacje ze specjalistami: Zmiany hormonalne i podstawowe procesy metaboliczne w organizmie kobiety w aspekcie planowania ciąży Dieta kobiety w ciąży i w okresie karmienia piersią, "Kiedy do szpitala”, „Metody łagodzenia bólu porodowego, Techniki oddechu przeponowego na poszczególnych etapach porodu. Relaksacja, Trudności w prawidłowym żywieniu dzieci do lat 2, Warsztaty/ćwiczenia: jak prawidłowo trzymać i nosić noworodka, warsztaty z chustowania, pozycje wertykalne ułatwiające poród. Warsztaty/ćwiczenia: dla dzieci dot. zdrowego żywienia Badanie USG głowy, brzucha dzieci do 1 r.ż. konsultacje /porady neonatologiczne -ocena rozwoju dzieci od 2 mies. do lat 2 metodą „kamienie milowe” badanie ciśnienia krwi u dzieci badanie dzieci metodą Monachijska Funkcjonalna Diagnostyka Rozwojowa dla dzieci w wieku do lat 2; Badanie metodą Brazeltona dla dzieci do 2 miesiąca życia -Konsultacje z fizjoterapeutą dla dzieci w wieku do lat 2 -fizjoterapeuta Barbara Fojtar, Iwona Kulik -Parobczy; Konsultacje laktacyjne; Porady prawne; Badania cytologiczne dla pań w wieku 25-59 lat; Badanie składu mleka kobiecego; Diagnostyka laboratoryjna –informacje na temat badań (badania hormonalne, seminogram); Możliwość uczestniczenia w akcji szkoleniowo –edukacyjnej dot. prawidłowej higieny rąk - w formie teoretycznej (materiały i pogadanki) oraz praktycznej (obserwacje wykonania techniki dezynfekcji rąk przy użyciu lampy UV).

9:00-17:00 - GŁUCHOŁAZY - Bezpłatne wydarzenie sportowe z atrakcjami na obiektach wybudowanych dzięki funduszom europejskim: 9.00-12.00 - zawody lekkoatletyczne dla dzieci i młodzieży na Stadionie Miejskim w Głuchołazach: biegi na różnych dystansach, rzuty piłką, oszczepem, dyskiem, pchnięcie kuli, skoki; 13.00-14.30 - zawody w Skateparku przy parkingu kąpieliska „Nad Białką” (zawody na deskorolkach i hulajnogach); 13.00 –14.30 - turniej piłki nożnej na Orliku; 15.00 –17.00 - bieg po schodach w Zdroju. Dodatkowe atrakcje na stadionie: stoisko Radia Opole, wóz Straży Miejskiej w Głuchołazach, stoisko Radia Doxa, wóz Straży Pożarnej, radiowóz policji; domek reprezentacyjny Interreg V-A RCz-Pl: balony + maszynka do balonów, maszynka do przypinek (broszki i magnesy), miejsce dla dzieci –kolorowanki, megapuzzle, gra Interregowa bajki na sztalugach ze Stowarzyszenia Góry Św. Anny; Dodatkowe atrakcje przy schodach w Zdroju: strefa zdrowia: konsultacje z zakresu profilaktyki zdrowotnej oraz: badanie ciśnienia krwi, pomiar tętna, pomiar poziomu cukru wykonywane przez personel Szpitala MSW

9:30-14:00 - REGIONALNA DYREKCJA OCHRONY ŚRODOWISKA W OPOLU - Różnorodne Opolskie - Prelekcje przyrodnicze:Działania ochronne w obszarach Natura 2000 (10.00 -10.40); Ochrona bioróżnorodności Opolszczyzny (11.00 -11.40); Gatunki inwazyjne jako zagrożenie dla siedlisk przyrodniczych (12.00 -12.40). Po każdej prelekcji będzie można porozmawiać z pracownikami, aby dowiedzieć się więcej o zadaniach, jakie realizuje RDOŚ w Opolu. Dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz ze klas szkół podstawowych w wieku 7 -10 lat przewidziane są zabawy.

10:00-13:00 - POKRZYWNA - Legendy i opowiastki z Gór Opawskich, Spacer ścieżką przyrodniczo-dydaktyczną wiodącą przez Karolinki-Żabie Oczko-Olszak. W trakcie spaceru zapoznanie uczestników z opowiastkami i legendami z Gór Opawskich.

10:00-13:00 - ZAKŁAD TECHNOLOGII WYSOKOENERGETYCZNYCH EXPLOMET GAŁKA, SZULC - Dzień Otwarty. Możliwość zobaczenia hali produkcyjnej.

17:00-19:00 - Nyski Dom Kultury im. Wandy Pawlik - Nyski Salon Literacki -twórczość Rafała Wojczaka.

11:00-16:30 - MUZEUM POLSKIEJ PIOSENKI OPOLE - Zajęcia w Edukacyjnym Studio Nagrań pn. "Oda do radości", w godzinach: 11:00 - dzieci w wieku 6-10 lat, 12:30 - dzieci w wieku 6-10 lat, 14:00 -dzieci w wieku 11-15 lat,15:30 - dzieci w wieku 6-10 lat. Na zajęcia może wejść 1 opiekun z max. 3 dzieci. W jednych warsztatach może wziąć udział max. 12 osób.

18:00-19:00 - MUZEUM ŚLĄSKA OPOLSKIEGO - Uroczyste otwarcie wystawy czasowej szkła i ceramiki pt. "Cora, Asteroid i inne..." autorstwa Eryki Trzewik-Drost i Jana Sylwestra Drosta

Dni Otwarte Funduszy Europejskich w województwie opolskim - niedziela

14:00-16:00 - MUZEUM ŚLĄSKA OPOLSKIEGO - pracownia unijnych pamiątek - warsztaty: Jak mogłaby wyglądać pamiątka z Unii Europejskiej? projektowanie unikalnych drobiazgów, autorskich "pamiątek unijnych": ozdabianie drewnianych breloków i magnesów. Do udziału w warsztatach uprawnia ulgowy bilet wstępu do Muzeum Śląska Opolskiego (cena: 6 zł).

14:00-18:00 - POPIELÓW - Park wokół zamku w Karłowicach: będzie można zwiedzić XIV-wieczny zamek, który na co dzień nie jest dostępny dla zwiedzających, swoje wrota otworzy także wozownia zamkowa, powstanie średniowieczne miasteczko rycerskie, zaprezentują się firmy, które rozwinęły swoją działalność dzięki funduszom europejskim, dla aktywnych będzie marszobieg z nagrodami, Tree Climbing i animacje dla dzieci,konkurs plastyczny z nagrodami pod hasłem "Gmina Popielów. Tutaj mieszka się dobrze", zabawy z językiem angielskim, możliwość wymiany lub zakupu roślin ogrodowych, występy artystyczne - taneczne i muzyczne, popcorn, wata cukrowa, ciasto, kawa i grill oraz wiele innych atrakcji ...

10:00-13:00 - ZESPÓŁ OPOLSKICH PARKÓW KRAJOBRAZOWYCH - Dzień Kwitnącej Niezapominajki: spotkanie w siedzibie PK "Góra Św. Anny", podczas którego będzie można zobaczyć, jakie zmiany zaszły na terenie parku, wycieczka terenowa po geostanowisku nefelinitu.

12:00-13:00 - FILHARMONIA OPOLSKA - Dla melomanów i chętnych osób które odbiorą darmowe wejściówki -wycieczka wraz z oprowadzeniem po budynku Filharmonii - domu Muzyki. Pracownik Filharmonii opowie o wszystkich tajemnicach sali koncertowej, o funkcjonowaniu jednostki, oprowadzi po zapleczu, które na co dzień jest niedostępne dla naszych melomanów. Podsumowaniem zwiedzania będzie wystawa fotografii z rozbudowy gmachu oraz koncertów, które zorganizowane zostały dzięki funduszom unijnym. Bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie biletowej Filharmonii Opolskiej od 7 maja 2019 r. Liczba miejsc ograniczona.

12;00 - 16;00 - w Muzeum Wsi Opolskiej wielki finał dni otwartych funduszy europejskich: warsztaty kulinarne z Mateuszem Gesslerem - pokaz gotowania na wielkiej patelni z degustacją, widowisko dla dzieci - Drużyna Zet Teatru Eko Studio, występy muzyczno-taneczne, gry terenowe i konkurs wiedzy na temat UE, zajęcia sportowe i artystyczne, zabawy i animacje, strefa edukacji, strefa rekreacji, kino funduszy europejskich, warsztaty rękodzieła, degustacje produktów regionalnych.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska