Do 2012 roku Kędzierzyn-Koźle ma zbudować nową sieć grzewczą...

  Do 2012 roku Kędzierzyn-Koźle ma zbudować nową sieć grzewczą na osiedlu Blachownia

  fot. Daniel Polak

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  - Wybierzemy taką technologię, która w ostatecznym rozrachunku zapewni możliwie najniższe rachunki za ogrzewanie blachowiańskim rodzinom - mówi Brygida Kolenda-Łabuś.
  Małgorzata Lipczyńska i Ryszard Kraus z Blachowni: - Mieliśmy ogromny stres z tym ogrzewaniem. Teraz - kamień z serca.

  Małgorzata Lipczyńska i Ryszard Kraus z Blachowni: - Mieliśmy ogromny stres z tym ogrzewaniem. Teraz - kamień z serca. ©fot. Daniel Polak

  We wtorek we wrocławskim oddziale Urzędu Regulacji Energetyki odbyło się kluczowe spotkanie, dotyczące przyszłości sieci ciepłowniczej w Blachowni. Wiceprezydent Kędzierzyna-Koźla Brygida Kolenda-Łabuś wyszła z niego rozpromieniona.

  - Udało się zapewnić bezpieczeństwo dostaw ciepła do mieszkań w Blachowni do czasu budowy nowej osiedlowej kotłowni i sieci ciepłowniczej - oświadczyła w rozmowie z nto.

  Dotąd nastroje wśród mieszkańców Blachowni nie były najweselsze, gdyż ulokowana w pobliżu Elektrownia Blachownia, należąca do Południowego Koncernu Energetycznego, zapowiedziała z końcem 2010 roku wycofanie się z dostarczania energii cieplnej mieszkańcom.

  - A dla ludzi z wielu bloków oznaczałoby to nie tylko brak ogrzewania, ale także ciepłej wody w kranach - zwraca uwagę Adam Zborowski z rady osiedla Blachownia.

  Wtorkowe rozmowy przyniosły jednak przełom. Południowy Koncern Energetyczny zgodził się wydłużyć termin wypowiedzenia umów mieszkańcom osiedla.

  - Ich mieszkania będą ogrzewane co najmniej do połowy 2012 roku, a możliwe że nawet do grudnia, czyli jeszcze przez trzy lata - informuje Brygida Kolenda-Łabuś. - Ten czas w zupełności wystarczy na zbudowanie przez Miejski Zakład Energetyki Cieplnej nowej ciepłowni i sieci grzewczej.


  Teraz władze miasta muszą przeanalizować koszty inwestycji i wybrać najlepszą technologię.
  - W grę wchodzi węgiel, koks, ale nie zamykamy się na żadną ewentualność - zapewnia pani wiceprezydent. Według jej wstępnych szacunków budowa nowej sieci ciepłowniczej w Blachowni (dotychczasowa jest nieefektywna i powoduje duże straty), pochłonie co najmniej osiem milionów zł. - Połowę z tego można jednak zdobyć z Unii Europejskiej i zrobimy wszystko, by tak się stało.

  Z punktu widzenia mieszkańców najważniejsze jest, że wybór paliwa dla nowej kotłowni będzie dokonany w trosce o ich kieszenie.

  - Wybierzemy taką technologię, która w ostatecznym rozrachunku zapewni możliwie najniższe rachunki za ogrzewanie blachowiańskim rodzinom - mówi Brygida Kolenda-Łabuś. - Wybór technologii będzie uzależniony tylko od tego. Postawimy na rozwiązanie gwarantujące jak najniższe rachunki, nawet gdyby miało się to wiązać z wyższymi kosztami inwestycji.

  Takie deklaracje bardzo cieszą blachowian.
  - Przez ostatnie miesiące żyliśmy jak na bombie zegarowej, odliczając czas do momentu, kiedy w naszych mieszkaniach zapanuje chłód, a z kranów poleci tylko zimna woda - mówi Ewa Kowalewska. - Teraz okazuje się, że będziemy mieli ciepło, a ceny nie oszaleją. Właśnie na to liczyliśmy!

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (28)

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się
  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (28) forum.nto.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Warto zobaczyć

  Wiedza o samorządzie w pigułce

  Wiedza o samorządzie w pigułce

  Mistrzowie tańca irlandzkiego po raz pierwszy w Opolu!

  Mistrzowie tańca irlandzkiego po raz pierwszy w Opolu!

  Zapraszamy na jeździecki Hubertus 2018

  Zapraszamy na jeździecki Hubertus 2018