Do 2020 roku liczba klastrów na Opolszczyźnie wzrośnie o 25 procent

(sk)
fot. sxc
fot. sxc
Mogą powstać m.in. w rolnictwie, przemyśle spożywczym i gastronomii.

To jeden z wniosków uzyskanych dzięki badaniu zrealizowanemu w ramach projektu „Klastry - badania warunków funkcjonowania i możliwości rozwoju w województwie opolskim”. Prowadzi je Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Opolu dzięki dofinansowaniu unijnemu.

Zobacz: Klastry szansą dla Opolszczyzny

Piętnastu ekspertów reprezentujących biznes, naukę oraz działających w istniejących już klastrach zapytano o perspektywy rozwoju kolejnych tego typu inicjatyw w regionie.

Na podstawie ich opinii przygotowano scenariusze rozwoju klastrów na Opolszczyźnie. Klastry to porozumienia przedsiębiorców, instytucji naukowych i samorządowych, które działając wspólnie umacniają pozycję regionalnego biznesu na rynku krajowym lub europejskim.

- Powstanie i rozwój inicjatyw klastrowych ma niewątpliwie pozytywny wpływ na lokalną gospodarkę - mówi dr inż. Mirosława Szewczyk, współautorka badania.

Zobacz: Opolszczyzna. WSB i Park Naukowo-Technologiczny: Chcemy promować klastry

- Klastry są uważane za najbardziej dojrzałe formy organizacji produkcji - mówi dr Wojciech Duczmal, prorektor WSZiA w Opolu. - Dlatego bardzo ważne jest wspieranie ich rozwoju i analizowanie, jaki potencjał w tym zakresie ma województwo opolskie.

Badanie realizowane przez WSZiA w Opolu ma kluczowe znaczenie dla rozwoju opolskiej gospodarki. Analizy przygotowują interdyscyplinarne zespoły naukowców m.in. z Uniwersytetu Opolskiego, Politechniki Opolskiej, PIN Instytutu Śląskiego, Politechniki Śląskiej, z Wrocławia, Łodzi oraz z WSZiA w Opolu.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska