Do 30 czerwca możemy jeszcze podzielić się 1 procentem. Wpisać lub zmienić OPP w rozliczeniu za 2019 rok

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
W 2020 roku wydłużono terminy rozliczania podatków za 2019 rok z urzędami skarbowymi. Jeszcze do 30 czerwca możliwe jest - przez korektę zeznania - przekazanie 1 proc. lub zmiana organizacji, którą chcemy wesprzeć.

W związku z epidemią w 2020 roku składający zeznania roczne: PIT-36, PIT-36L, PIT-36S, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39 mieli więcej czasu. Termin upływał 31 maja, a faktycznie 1 czerwca (31 maja to niedziela) bez żadnych konsekwencji.

Mimo iż 30 kwietnia zamknięto system przygotowywanych przez urzędy skarbowe rozliczeń w ramach usługi Twój e-PIT, to do 1 czerwca można było te zeznania skorygować zarówno w zakresie np. uzupełnienia dochodów, odliczenia ulg, czy wpisania lub zmiany organizacji pożytku publicznego.

Nie wiązały się z tym żadne konsekwencje karne (za nieterminowe rozliczenie) ani finansowe (naliczone odsetki za zwłokę w opłacie należnego podatku).

Jeśli z rozliczenia wynikała niedopłata podatku, to urząd skarbowy w terminie do 30 maja powiadamiał o konieczności dopłaty podatku. Od momentu otrzymania tej informacji było 7 dni na zapłatę. Po upływie tego czasu, ale nie wcześniej niż od 1 czerwca, naliczano odsetki.

Termin zwrotu nadpłaty podatku wynikającej z rocznych zeznań pozostaje w tym roku bez zmian. Podatnicy, którzy złożyli zeznanie podatkowe elektronicznie otrzymają zwrot nadpłaty do 45 dni od dnia złożenia zeznania. Natomiast dla rozliczeń składanych papierowo termin ten wynosi 3 miesiące.

Jednym z rozwiązań wprowadzonych Tarczą antykryzysową jest w 2020 roku wydłużenie terminu na przekazanie 1 procent podatku organizacjom pożytku publicznego.

W tym roku jest taka możliwość nawet do 30 czerwca, obecnie - po 1 czerwca - już tylko przez złożenie korekty zeznania.

Osoby, które chcą przekazać 1 procent zaznaczają to w korekcie zeznania. Jeżeli nie składali samodzielnie zeznania (emeryci/renciści) wówczas mogą skorzystać z oświadczenia PIT-OP.

Korzystający z usługi Twój e-PIT mają automatycznie wskazaną OPP z ubiegłorocznego rozliczenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska