Do jednostek OSP w powiecie kluczborskim trafią defibrylatory kupione w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Po tym projekcie wszystkie jednostki OSP w powiecie kluczborskim zostaną wyposażone w defibrylatory.
Po tym projekcie wszystkie jednostki OSP w powiecie kluczborskim zostaną wyposażone w defibrylatory. archiwum umwo
Dzięki projektowi, sfinansowanemu z Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego, wszystkie jednostki ochotniczych straży pożarnych w powiecie kluczborskim będą miały takie urządzenia.

Zarząd województwa właśnie podjął decyzję o zakupie tych urządzeń za kwotę niemal 99 tysięcy złotych w ramach trzeciej edycji projektu „Akcja dla serca”, realizowanego z Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego w powiecie kluczborskim.

Projekt przewiduje wyposażenie 33 jednostek OSP i Wołczyńskiego Ośrodka Kultury w 8 defibrylatorów AED, 10 kapsuł zewnętrznych dostępu publicznego do defibrylatorów i 16 zestawów fantomów do resuscytacji krążeniowo-oddechowej wraz z elektrodami szkoleniowymi.

- Automatyczne defibrylatory stały się wizytówką naszych straży pożarnych. Łącznie w dotychczasowych edycjach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego kupiliśmy 70 takich urządzeń. To duża skala oddziaływania – ocenia opolski marszałek Andrzej Buła i dodaje, że strażacy nie sami będą korzystać z tych urządzeń, ale także stają się edukatorami kolejnych środowisk, m.in. młodzieży czy seniorów.

- Dobrze, że przyzwyczajamy się do takich urządzeń wokół nas, dziś są one montowane miejscach publicznych, np. na rynkach, murach kościołów czy ścianach remiz strażackich. Są automatyczne, więc każdy w razie niebezpieczeństwa może z nich skorzystać – podkreśla marszałek.

Andrzej Buła zaznaczył, że z powodu koronawirusa w czasie przesuwają się realizacje niektórych zadań w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. – Ale z niczego nie rezygnujemy. Po świętach zaś podejmiemy decyzję w sprawie ewentualnego harmonogramu i dalszej realizacji tej inicjatywy. Liczymy, że za klika miesięcy zaczniemy znów aktywnie działać w swoich środowiskach – mówi marszałek.

W związku z epidemią, w ramach kolejnego projektu własnego władze regionu zaplanowały zakup środków ochrony osobistej na najbliższe 3 miesiące dla jednostek OSP w każdym powiecie. Jest ich w województwie 520.

Przypomnijmy, że zgodnie z wytycznymi zarządu krajowego związku OSP jednostki OSP nie uczestniczą w akcjach bezpośrednio związanych z koronawirusem. Zarząd powołał się na decyzję rządu o włączeniu konkretnych służb do tej akcji. OSP nie znalazły się w tym wykazie.

Pojawiły się głosy, że chodziło o to, że strażacy nie otrzymywali za takie akcje wynagrodzenia. Oni sami tłumaczyli, że chodziło o brak odpowiedniego zabezpieczenia w środki ochrony osobistej konieczne do udziału w takich akcjach.

Natomiast komendant wojewódzki opolskich ochotników zauważył, że jeśli na poziomie lokalnym OSP zostaną odpowiednio wyposażone w środki ochrony osobistej do udziału w takich akacjach, nie widzi problemu, żeby działały w porozumieniu z samorządami.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska