Do kiedy można wziąć zaległy urlop?

RedakcjaZaktualizowano 
Roman Zemanek, ekspert Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu. (fot. archiwum)
Roman Zemanek, ekspert Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu. (fot. archiwum)
Na pytanie odpowiada Roman Zemanek, ekspert z Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu.

Janusz K.: Z 2011 roku został mi zaległy urlop wypoczynkowy. Pracodawca nakazuje mi, bym wykorzystał go „po staremu” tj. do końca marca br. Twierdzi, że tak stanowi kodeks pracy i że zmiana o urlopach zaległych nie dotyczy tych pozostałych z 2011 r. Czy to prawda?

Zobacz: Osobom niepełnosprawnym przysługują ulgi podatkowe

Obowiązująca od 1.01.2012 r. nowelizacja art. 168 Kodeksu pracy stanowi:„ Art. 168. Urlopu niewykorzystanego w terminie ustalonym zgodnie z art. 163 należy pracownikowi udzielić najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego; nie dotyczy to części urlopu udzielanego zgodnie z art. 167(2)”

W ubiegłym roku, w różnorakich publikacjach „na gorąco”, wyrażane były komentarze odnoszące się do daty obowiązywania nowego przepisu o zaległych urlopach wypoczynkowych. Zdaniem niektórych, przepis w wersji znowelizowanej miał mieć zastosowanie poczynając dopiero od 2013 r., inni wskazywali, że taki pogląd jest błędny i ustawa w nowym brzmieniu zawiera regulacje już dla urlopów pozostałych z 2011 r., które z datą 1.01.2012 r., staną się urlopami zaległymi.

Odnosząc się do tych opinii dyrektor Departamentu Prawnego Halina Tulwim (pismem Departamentu Prawnego GIP z 1.12.2011 r. skierowanym do jednostek organizacyjnych Państwowej Inspekcji Pracy), stwierdziła jednoznacznie, że urlop zaległy z 2011 r. należy wydać najpóźniej w terminie do 30.09. następnego roku.

Zobacz: Zastępstwo. Specyficzna umowa o pracę

Ważne. Niewydanie pracownikowi przysługującego urlopu wypoczynkowego, stanowi o wykroczeniu przeciwko prawom pracownika (art. 282 Kp.) i jako takie zagrożone jest karą grzywny od 1.000 do 30.000 zł. Pracodawca ma prawo skierować pracownika na urlop zaległy w terminie przez siebie wskazanym.

Fakt niewykorzystania urlopu (powody tego są nieistotne) do 30.09. następnego roku kalendarzowego nie powoduje utraty przez pracownika uprawnień do urlopu zaległego. Urlop zaległy pracownik traci dopiero po upływie 3 lat (art. 291 Kp.), w tym przypadku pełnych lat kalendarzowych, tj. w odniesieniu do urlopu pozostałego z 2011 r. prawo do niego upłynie z 31.12.2014 r.!

polecane: FLESZ: Smartfony zamiast kas fiskalnych.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3