Do Małego ZUS-u plus przystąpiło 1401 przedsiębiorców z województwa opolskiego

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
W całej Polsce chętnych do płacenia niższych składek w ZUS jest już ponad 63 tys. przedsiębiorców. Termin zgłaszania upływa 2 marca.

Tyle zgłoszeń wpłynęło do placówek ZUS w województwie opolskim od początku lutego. Termin składania upływa 2 marca br.

- Najwięcej przedsiębiorców do Małego ZUS-u plus w województwie opolskim zgłosiło się w oddziale ZUS w Opolu - 466. Spore zainteresowanie wykazali przedsiębiorcy z Nysy i okolic, a tamtejszy inspektorat ZUS przyjął 198 deklaracji. W Brzegu i Strzelcach Opolskich przyjęliśmy po 139 zgłoszeń do Małego ZUS-u plus - podaje Sebastian Szczurek, rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Od 1 lutego 2020 r. Mały ZUS przekształcił się w Mały ZUS plus. Przed lutym br. z ulgi mógł skorzystać przedsiębiorca, którego ubiegłoroczny przychód nie przekraczał 30-krotności minimalnego wynagrodzenia, czyli 67,5 tys. złotych. Od początku lutego kwota ta wzrosła do 120 tys.

Prezes Zakład Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska zwraca uwagę, że wraz z rozszerzeniem programu zaobserwowano wzmożony ruch na infolinii ZUS.

- W lutym, codziennie w sprawie tak zwanego małego ZUS-u dzwoniło do nas nawet 1500 osób. Z kolei doradcy płatnika od 2 stycznia obsłużyli 58,8 tysięcy klientów – mówi prezes ZUS i dodaje: - Nasi konsultanci odpowiadają na wszelkie pytania dotyczące zasad korzystania z ulgi. Wyjaśniaj w jaki sposób wypełnić dokumenty zgłoszeniowe i rozliczeniowe. Z naszych statystyk wynika, że najczęściej klienci pytali, czy w ogóle mogą skorzystać z ulgi i na jakich zasadach mogą to zrobić.

Od lutego w Małym ZUS-ie plus zmienił się sposób obliczania składek. Teraz kwota składek zależy od dochodu, a nie jak wcześniej od przychodu. Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne jest połowa przeciętnego miesięcznego dochodu uzyskanego
z działalności w poprzednim roku.

Nie zmienia się za sposób obliczania minimalnej i maksymalnej podstawy wymiaru składek. Podstawa wymiaru składek nadal będzie musiała się mieścić pomiędzy 30 procent minimalnego wynagrodzenia krajowego czyli 780 zł, a 60 procent prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia, które na 2020 rok ustalono w wysokości 3136,20.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska