Do Małego ZUS-u plus przystąpiło 1401 przedsiębiorców z województwa opolskiego

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
W całej Polsce chętnych do płacenia niższych składek w ZUS jest już ponad 63 tys. przedsiębiorców. Termin zgłaszania upływa 2 marca.

Tyle zgłoszeń wpłynęło do placówek ZUS w województwie opolskim od początku lutego. Termin składania upływa 2 marca br.

- Najwięcej przedsiębiorców do Małego ZUS-u plus w województwie opolskim zgłosiło się w oddziale ZUS w Opolu - 466. Spore zainteresowanie wykazali przedsiębiorcy z Nysy i okolic, a tamtejszy inspektorat ZUS przyjął 198 deklaracji. W Brzegu i Strzelcach Opolskich przyjęliśmy po 139 zgłoszeń do Małego ZUS-u plus - podaje Sebastian Szczurek, rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Od 1 lutego 2020 r. Mały ZUS przekształcił się w Mały ZUS plus. Przed lutym br. z ulgi mógł skorzystać przedsiębiorca, którego ubiegłoroczny przychód nie przekraczał 30-krotności minimalnego wynagrodzenia, czyli 67,5 tys. złotych. Od początku lutego kwota ta wzrosła do 120 tys.

Prezes Zakład Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska zwraca uwagę, że wraz z rozszerzeniem programu zaobserwowano wzmożony ruch na infolinii ZUS.

- W lutym, codziennie w sprawie tak zwanego małego ZUS-u dzwoniło do nas nawet 1500 osób. Z kolei doradcy płatnika od 2 stycznia obsłużyli 58,8 tysięcy klientów – mówi prezes ZUS i dodaje: - Nasi konsultanci odpowiadają na wszelkie pytania dotyczące zasad korzystania z ulgi. Wyjaśniaj w jaki sposób wypełnić dokumenty zgłoszeniowe i rozliczeniowe. Z naszych statystyk wynika, że najczęściej klienci pytali, czy w ogóle mogą skorzystać z ulgi i na jakich zasadach mogą to zrobić.

Od lutego w Małym ZUS-ie plus zmienił się sposób obliczania składek. Teraz kwota składek zależy od dochodu, a nie jak wcześniej od przychodu. Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne jest połowa przeciętnego miesięcznego dochodu uzyskanego
z działalności w poprzednim roku.

Nie zmienia się za sposób obliczania minimalnej i maksymalnej podstawy wymiaru składek. Podstawa wymiaru składek nadal będzie musiała się mieścić pomiędzy 30 procent minimalnego wynagrodzenia krajowego czyli 780 zł, a 60 procent prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia, które na 2020 rok ustalono w wysokości 3136,20.

FORUM LOKALNEGO BIZNESU - Mirela Paterok

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie