Do 62 gmin przekazano łącznie kwotę 11 milinów złotych.
- To pomoc dla gmin, która poprawia jakość życia w sołectwach - mówi wojewoda opolska Monika Jurek. - Jako były samorządowiec uważam, że to jest świetna inicjatywa. Fundusz sołecki pozwala na realizacje wielu inicjatyw, które poprawiają jakość życia mieszkańców. To zebranie wiejskie decyduje na jakie inicjatywy środki zostaną przekazane. Generalnie dzięki tym środków poprawia się mała infrastruktura, powstają chociażby place zabaw, siłownie, świetlice i inne miejsca, z których mieszkańcy mogą korzystać - dodaje.
Fundusz sołecki to przede wszystkim inicjatywa oddolna mieszkańców.
- Fundusz sołecki cieszy się od początku, czyli od 2010 roku, bardzo dużym zainteresowaniem - podkreśla Łukasz Krężel, dyrektor Wydziału Finansów i Budżetu Urzędu Wojewódzkiego w Opolu. - Na wysokość funduszu wpływają wydatki bieżące gmin oraz liczba mieszkańców sołectw. W przyszłym roku ten fundusz będzie już realizowało 65 gmin w regionie. To bardzo wysoki wskaźnik, bo to jest 96 procent. Z budżetu my refundujemy aktualnie wydatki od 40 do 20 procent wykonywanych zadań. Większość sołectw w naszym województwie korzysta z najwyższego możliwego procentu - puentuje.
Pieniądze mogą być przeznaczone przede wszystkim na zadanie własne gminy i muszą powodować poprawę życia mieszkańców. Ponadto sołectwa mogą łączyć zadania między sobą na zasadzie porozumień.
- Zadania mają służyć mieszkańcom danego sołectwa, mogą usprawnić one wykonanie małych inicjatyw, które wpłyną realnie na życie mieszkańców - dodaje Monika Jurek.
Kandydat PiS na prezydenta. Decyzja coraz bliżej
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?