Do policji przyjmą bez matury

Archiwum
Archiwum
Na razie chętnych do służby nie brakuje, ale po zmianie przepisów emerytalnych może być inaczej. Dlatego rząd chce złagodzić kryteria przyjęć.

Dziś w całym garnizonie opolskim wolnych jest 185 etatów dla policjantów, a chętnych do służby około 400 osób. - Nie mamy więc problemu z kadrami - mówi podinspektor Jarosław Dryszcz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.

W tym roku do policji w naszym województwie przyjęto 52 osoby. Uroczyste ślubowanie złożyły w połowie maja. Teraz wszyscy pójdą na sześć miesięcy do szkoły policyjnej. Po jej ukończeniu wrócą do macierzystych jednostek. Zarabiać będą około 2180 zł na rękę. W lipcu opolska policja przyjmie 20 nowych funkcjonariuszy. Co dziś przyciąga młodych ludzi do policji?

- W miarę stabilna praca oraz szybka emerytura - nie ukrywa Andrzej, policjant z prewencji. Nie przedstawia się, bo nie chce, żeby jego szefowie wiedzieli, że w policji jest głównie dla emerytury mundurowej.

Dziś policjant może przejść na emeryturę już po 15 latach pracy. Choć jeśli się na to zdecyduje, to wysokość jego emerytury wyniesie 40 procent podstawy jego ostatniego wynagrodzenia. - To może i niewiele, ale dosyć, by sobie gdzieś bezstresowo dorobić - mówi Andrzej.

Ta sielanka prawdopodobnie się kończy. Rząd pracuje już nad wydłużeniem wieku emerytalnego dla służb mundurowych. Według wstępnych propozycji w stan spoczynku będzie można przejść po 25 latach służby, ale trzeba też będzie mieć skończone 50 lat. A to spowoduje, że praca w policji może nie być już tak atrakcyjna.

Aby uzupełnić spodziewane braki kadrowe, w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji opracowano projekt zmian w ustawie o policji.

Zakłada on m.in., że jej szeregi będą mogli zasilać ludzie, którzy wcześniej byli karani za wykroczenia (dla karanych za przestępstwa droga do resortu nadal będzie zamknięta). Dziś mundur mogą nosić tylko i wyłącznie osoby niekarane o nieposzlakowanej opinii.

- To jakieś kuriozum - uważa aspirant sztabowy Ignacy Krasicki, szef Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów w Opolu. - Policja powinna świecić przykładem. Nie ma w niej miejsca dla chuliganów. Nawet byłych.

Ale to niejedyne proponowane zmiany. Nowelizacja zakłada też, że aby wstąpić w szeregi policji, nie będzie już potrzebne średnie wykształcenie. Autorzy projektu chcą, by komendant wojewódzki mógł wyrazić zgodę na przyjęcie do służby osób, które nie mają zdanego egzaminu dojrzałości.

Podobne przepisy obowiązują już teraz, jednak kandydaci bez matury wyjątkowo mogą być przyjmowani tylko i wyłącznie do prewencji. Teraz ma to zostać rozszerzone na pozostałe formacje.

- Kolejna bzdura - mówi Ignacy Krasicki. - Policjanci powinni reprezentować pewien poziom intelektualny. Matura to minimum, które powinni spełniać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska