Do przedszkola lub żłobka w Opolu tylko po szczepieniu? Tego chce radny Koalicji Obywatelskiej

Miłosz Bogdanowicz
Miłosz Bogdanowicz
Zaktualizowano 
Czy radni przychylą się do pomysłu Przemysława Pytlika? Tego, jeśli projekt trafi pod obrady rady miejskiej, dowiemy się pod koniec sierpnia.
Czy radni przychylą się do pomysłu Przemysława Pytlika? Tego, jeśli projekt trafi pod obrady rady miejskiej, dowiemy się pod koniec sierpnia. pixabay
Opolski radny miejski Przemysław Pytlik chce, by do żłobków i przedszkoli przyjmowano tylko dzieci, które przeszły obowiązkowe szczepienia.

- Zarówno w kraju, jak i w regionie obserwujemy wzrost zachorowań chociażby na odrę. Z pewnością jest to spowodowane coraz silniejszym lobby antyszczepionkowców, którzy nie chcą szczepić swoich dzieci. Żeby to powstrzymać musimy zadziałać systemowo, niejako motywując rodziców do szczepień - tłumaczy Przemysław Pytlik z klubu radnych Koalicji Obywatelskiej.

Radny już na początku kwietnia próbował do swojego pomysłu przekonać prezydenta Opola.

- Wtedy jednak moja idea nie zyskała poklasku. Usłyszałem, że nie pozwalają na to przepisy, że nie można stosować obostrzeń dotyczących szczepień przy przyjęciach do żłobków czy przedszkoli - mówi Pytlik.

- Nie możemy przy przyjęciu dzieci do żłobka rozliczać rodziców z tego, czy szczepią swoje dzieci. Wykaz dokumentów, jakie możemy wymagać, jasno określa ustawa o opiece nad dziećmi. Nie ma tam karty szczepień. Nie zmienia to faktu, że liczymy na to, że rodzice nie zaniedbują obowiązkowych szczepień - odpowiada Katarzyna Oborska-Marciniak, rzeczniczka opolskiego ratusza.

Wymóg zaszczepienia dzieci przed przyjęciem do żłobka wprowadził już Wrocław. Zgodnie z decyzją tamtejszych radnych, w 2020 roku do żłobków przyjmowane będą tylko te dzieci, które posiadają obowiązkowe szczepienia ochronne.

- My nie chcemy nic więcej ponad to, o czym dzisiaj mówią przepisy prawa powszechnie obowiązującego w Polsce. A mówią one, że dzieci powinny być szczepione - tłumaczył w ubiegłym tygodniu Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

- Owszem, podobne uchwały są wprowadzane w innych miastach, ale nierzadko są też uchylane. Tak było między innymi w Katowicach - dopowiada Oborska-Marciniak.

- Ja jednak uważam, że u nas uchwałę można podjąć, a potem - na przykład w razie wątpliwości wojewody - rozmawiać. W końcu nie wymagam niczego dodatkowego poza przedłożeniem karty szczepień, która w naszym kraju jest przecież obowiązkowa.
Wierzę też, że wojewodzie opolskiemu leży na sercu zdrowie i życie mieszkańców naszego miasta oraz całego regionu - podsumowuje Przemysław Pytlik.

Szczepienia przed zagraniczną podróżą. Jakie?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 18

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

http://stopnop.com.pl/zlobek/?fbclid=IwAR3nzX6CE0_t9Q4F038cTQvfzS4CP9gNZy6vZi71K7_KW1A56gXKyiwnjbU

A
Aneta

Uzależniać edukacje przedszkolną od szczepień? Cóż to za pomysł? Co się dzieje w tym kraju?

S
Stanislaw

Sam mam znajomych lekarzy co nie szczepią swoich dzieci bo na co dzień widzą co się dzieje po szczepieniach. Jak dzieci się przelewają przez ręce rodzicom tuż po szczepieniu.. ale co oni mogą? Siedzą cicho bo taki jest system.

Każdy mówi szczepionki są przebadane.. a tymczasem minister zdrowia zapytany o owe badania odpisuje że nie Ministerstwo Zdrowia nie jest w posiadaniu takich badań... Rodzice! Poszukajcie informacji i zacznijcie kojarzyć fakty!

Nie dziwię się że rodzice się boją szczepić. Każdy by się bał jak ma się już jedno chore dziecko bo zareagowało źle na szczepienie to drugie się już boi zaszczepić.

Ostatnio zmarło dziecko po szczepieniu w Polsce.. Media milczały. Zmarło bo jego mózg obumarł po szczepieniu na pneumokoki....Zrobiono badania tej szczepionki i co zawierała? Liczne patogeny które nie powinny się nigdy znaleźć w organizmie dziecka? Gdzie jest Sanepid?? A tymczasem... dziwnie rośnie zachorowalność na pneumokoki... wystarczy wejść i zobaczyć od kiedy rośnie... od wtedy kiedy szczepienia na pneumokoki zaczęły być obowiązkowe.. Jak to możliwe? A no tak, że producent zastrzega że szczepionka może wywołać właśnie owego pneumokoka łącznie z zapaleniem mózgu.. ale lekarz Ci tego nie powie....bo po co?

Najpierw drodzy rządzący udowodnijcie że szczepienia są bezpieczne a później mówcie o jakimkolwiek ich egzekwowaniu...

Skoro jesteście pewni bezpieczeństwa szczepień to prosimy o udostępnienie badań na ten temat. Wszyscy mówią bezpieczne a gdzie badania skoro nawet Minister ich nie ma????

Polska się uwstecznia... Inne kraje nie mają obowiązku szczepień i ludzie żyją i się cieszą wolnością a tu... reżim nawet przedszkolny!

S
Stanislaw

Chore! Dziecko w tym kraju zaczyna być nie rodzica lecz państwa!

Jak sie boicie nieszczepionych dzieci to nie wychodźcie z domów. W Stanach Zjednoczonych jest informacja w większości szpitali, że świeżo szczepionym wstęp wzbroniony, ponieważ niektóre niektóre szczepionki są żywe i takie osoby zarażają co jest zresztą napisane na ulotce której rzecz jasna żaden rodzic nie czyta bo po co... ale w Pl spokojnie na drugi dzień dziecko idzie do przedszkola bo przecież niech pozaraża i wtedy ogłosimy epidemię.....

A wiecie, że Wy rodzice też zarażacie? I to jak!!! wasze pokolenie nie było szczepione na większość chorób i mieliście zaledwie kilka szczepień a nie 30! Do tego producent zastrzega, że szczepienie jeśli już działa to kilka lat więc drodzy rodzice do apteki! Przecież stanowicie zagrożenie dla swoich dzieci bo nie macie szczepień aktualnych! O GROZO!!!! Ludzie myślcie troche!

Skąd dziecko co ma zaledwie kilka miesięcy i jedynie co je to mleko matki i jedyne co przyjmuje do organizmu to obowiązkowe szczepienia ma nagle guza mózgu? Nie zastanawiało Was to nigdy??? Skąd tyle chorób u dzieci wokoło? Pożywienie? Owszem.. lecz ile to dziecko żyje na świecie? Ile mogło tak strasznie zjeść by pożywienie mogło to spowodować? Czytacie ulotki?? Co jest w nich napisane? Że jest w nich obecna rtęć, aluminium i inne dziadostwo co wędruje prosto do mózgu małych dzieci. Dlaczego? Dlatego, że dzieci do 3 lat nie posiadają bariery krew-mózg. Mało tego!.... Są lekarze którzy zajmują się kwestią szczepień i ich bezpieczeństwa już po 30 lat tj m. in.Christofer Exley i co Ci lekarze odkryli? Otóż szczepionki przez nich badane nie zawierały wirusa który miał chronić przed chorobą... rozumiecie? Nie było w nich wirusa.Były za to wspomniane grożące życiu dzieci substancje. W Polsce odbyło się spotkanie w sejmie 8 stycznia z owymi lekarzami z zagranicy którzy zajmują się tematem od lat. Przestrzegali przed niebezpieczeństwem jakie niosą ze soba szczepienia tak małych dzieci. Dawki jakie są w jednej szczepionce są przekroczone o 600% względem takich maleństw jakie się poddaje tym zabiegom.Gdzie wtedy były media? Gdzie była debata z osobami właśnie mającymi temat w jednym paluszku? Gdzie jest Inspektor Sanitarny skoro owi lekarze mówią o szkodliwości szczepień ze względu na ich zawartość..?

W
Wuzetka

A co z wolnością wyboru w naszym ‚wolnym’ kraju? Gdzie prawo do edukacji dla WSZYSTKICH? Gdzie prawa rodzicow i dzieci?

Ł
Łukasz
2019-07-09T08:28:43 02:00, Gość:

Bardzo dobry pomysł. We Wrocławiu się dało wprowadzić taki przepis.

A jeśli ktoś nie chce zaszczepić dzieci, bo uważa, że nikt nie może go do tego zmusić - to proszę. Przecież nie ma przymusu chodzenia do żłobka/przedszkola. Jest 500 , można sobie zatrudnić niezaszczepioną opiekunkę.

Widzisz w tym co piszesz swoją głupotę??? Przecież jeśli ktoś jest szczepiony to nic mu nie grozi. Więc dlaczego miałby zatrudniać nie szczepiona opiekunkę??? A autobusie też nie jeździsz głupku???

G
Gość
2019-07-09T10:35:54 02:00, Gość:

Bardzo dobrze, ciemnogród i jego dzieci niech chorują we własnym gronie.

2019-07-09T11:17:32 02:00, Gość:

Zgadzam się.

I niech płacą za leczenie.

2019-07-09T12:22:02 02:00, Pollak:

Przecież kretynie wszyscy płacą!w tym kraju jak widać po komentarzach kredy tylko 20%ludzi myślących reszta to tępe ameby.Zapytajcie się swoich lekarzy o książeczki szczepień w służbie zdrowia

Naucz się wypowiadać na forum. Co ci się tak żyłka napięła?

Chodzi o to, że powinni płacić 100% kosztów. Dlaczego wszyscy mamy się dokładać do leczenia jakichś egoistów, którzy ostatecznie narażają ludzi na zagrożenie.

Skąd nagle taka ilość chorych na odrę i inne choroby, które już praktycznie u nas nie występowały? Wystarczy poczytać/posłuchać epidemioligów, a nie "ekspertów" via dr Google.

P
Pollak
2019-07-09T10:35:54 02:00, Gość:

Bardzo dobrze, ciemnogród i jego dzieci niech chorują we własnym gronie.

2019-07-09T11:17:32 02:00, Gość:

Zgadzam się.

I niech płacą za leczenie.

Przecież kretynie wszyscy płacą!w tym kraju jak widać po komentarzach kredy tylko 20%ludzi myślących reszta to tępe ameby.Zapytajcie się swoich lekarzy o książeczki szczepień w służbie zdrowia

P
Precz lgbt
2019-07-09T08:02:31 02:00, Igma:

Rodzice nie muszą wszystkie swoje dzieci szczepić.

Wystarczy zaszczepić tylko te,

które chcą przy sobie zatrzymać.

Takiego debila jak ty powinno się prać i patrzeć czy równo puchnie

A
Aa

Ciekawe, ze przed wyjazdem w efzotyczne zakątki swiata nik nie ma problemu, zeby sie zaszczepić, a jesli chodxi o dzkeci to ktoś ma problemy

G
Gość

Bdb pomysł

G
Gość
2019-07-09T10:35:54 02:00, Gość:

Bardzo dobrze, ciemnogród i jego dzieci niech chorują we własnym gronie.

Zgadzam się.

I niech płacą za leczenie.

G
Gość

Bardzo dobrze, ciemnogród i jego dzieci niech chorują we własnym gronie.

j
johny bravo
2019-07-09T07:42:04 02:00, Pytanie na śniadanie:

Jeśli rodzice boją się nie szczepionych dzieci to mam pytanie. Co robicie ze swoimi dziećmi podczas np. lotu samolotem? Kilka godzin a czasem nawet kilkanaście w puszcze z zamkniętym obiegiem powietrza, sprawdzacie czy wszyscy pasażerowie są szczepieni? Zakładacie dzieciom maski?? A co z autobusami? Przecież poręcze autobusów są bardzo brudne. Skąd wiecie czy pasażer obok nie ma gruźlicy??? W piaskownicy również sprawdzacie czy dzieci mają szczepienia???

taka prawda, muszą mieć chyba interes w tym pomyśle.....

G
Gość

Bardzo dobry pomysł. We Wrocławiu się dało wprowadzić taki przepis.

A jeśli ktoś nie chce zaszczepić dzieci, bo uważa, że nikt nie może go do tego zmusić - to proszę. Przecież nie ma przymusu chodzenia do żłobka/przedszkola. Jest 500 , można sobie zatrudnić niezaszczepioną opiekunkę.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3